שלי בראיון לניסים משעל על "ריקי כהן מחדרה": "יש כאן תחילת מחשבה שפשוט מפקירה ומזניחה את רוב הציבור באזרחים. ויש בישראל גם עניים, ויש בישראל מעמד ביניים נמוך."

2 באפריל, 2013
האזינו:

 

- הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה - 

שלי התראיינה הבוקר (2 באפריל) יחד עם הפרשן הכלכלי עודד שחר לתכניתו של ניסים משעל ברדיו ללא הפסקה ודיברה על הסטטוס האחרון של שר האוצר לפיד על "ריקי כהן מחדרה":

ניסים משעל: אני מניח שאתם תבקרו ביקורת חריפה את יאיר לפיד על עצם המחשבה שאפשר להמנע משכבות הביניים ואז לוקחים בעיקר מהחלשים.

קודם כל אני מקווה שנוכל להמנע מהביקורת ואני מקווה שהוא יעשה את הטוב ואת הנכון לטובת ציבור טוב ותמים שבחר בו באמונה שהוא ייצג אותו. ובמקום שבו הוא יצדק אנחנו נהיה איתו ונצדיק אותו, ובמקום שבו הוא ימשיך לדרדר את המדינה בדיוק באותו מסלול ישן, חבוט, מוכר שטבע בחריצות רבה בנימין נתניהו מאז שהיה שר אוצר ב-2003. במקום הזה אנחנו כמובן נקרא עליו תיגר ונציע חלופות.

אבל עוד לפני שנכנסים למאיפה הכסף, ויש לי לומר דברים על מאיפה הכסף – אני יודעת גם מאיפה לא – צריך לומר כאן שהאמירה במהלך החג היא אמירה שפשוט מוציאה מכלל הציבור את רוב אזרחי מדינת ישראל. זה דבר שהוא בלתי נתפס. שר אוצר הוא שר אוצר של כולם. ממשלה היא ממשלה של כולם. חצי מהאזרחים במדינת ישראל מרוויחים פחות מ-5,500 שקלים, ואני מדברת על האנשים העובדים. עוד לא דיברתי על הקשישים, והנכים, ועל כל החלשים באמת. אני מדברת על אותם אנשים עובדים, לא על אנשים שחיים מקצבאות. זאת אומרת שהוא הוציא בעצם מהכלל בנקודת הציון הזאת של 20 אלף שקלים הכנסה – שאגב צריך לדאוג לאנשים שמרוויחים 20 אלף שקל – יותר משמונים וחמישה אחוזים מאזרחי ישראל.

ניסים משעל: שלי, בואי נהיה הגונים. הוא אמר לאנשים שלו "תחשבו על ריקי כהן מחדרה שמרוויחה עם בעלה 20 אלף שקל ומתקשה לעמוד בהוצאות, בוא נבדוק איך עוזרים לה". אני לא מבין מה הפסול בזה.

כשאתה מדבר על דמות מסויימת, ואתה פוליטיקאי שמייצג את הציבור ואתה הופך את הדמות הזאת למשל, אתה הופך אותה ליעד למדיניות שלך. שזה לגיטימי לחלוטין, שזה בסדר גמור ששני אנשים עובדים ירוויחו 20 אלף שקל ואני רוצה שהם ירוויחו יותר, ועדיין מ-20 אלף שקל גם קשה להחזיק משפחה. אבל ברגע זה, כמו מיט רומני בשעתו, שנתפס במהלך ארוחה - הוא לא כתב את זה בפייסבוק – מדבר על כל ה"פרזיטים" שבכלל הוא לא מייצג אותם, ברגע זה אתה הופך את כל האחרים לשקופים לחלוטין. יש כאן סטייט אוף מינד, יש כאן תחילת מחשבה שפשוט מפקירה ומזניחה את רוב הציבור באזרחים. ויש בישראל גם עניים, ויש בישראל מעמד ביניים נמוך.

...נסים, אבל אני חייבת לומר משהו בעניין הזה. מה שאמרתי בהתחלה זה היה רק הערת אזהרה. הערת אזהרה למי שמנהיג עם, הוא מנהיג אותו כלכלית, שהוא מייצג את כל העם, ולא שני עשירונים עליונים. גם עשירונים אלה כבודם במקומם מונח. מאיפה הכסף? מאיפה רוצה לפיד לקחת את הכסף? מאותם מקומות ישנים וחבוטים שקודמו נתניהו הלך בהם והתווה את הנתיב. מקרנות ההשתלמות של אותה ריקי מחדרה – הרי היא מורה, כן? – מה המקדש המעט שלה? מה כבשת הרש שלה? קרן ההשתלמות שלה. משם הוא רוצה לקחת.

עודד שחר: יש לי שאלה שאני לא מצליח לתת עליה תשובה. אם צריך לתת כסף באופן מידי, אני מדגיש, מה הוא יכול לעשות?

קודם כל צדקת עודד בזה שלהעלות מע"מ זה תמיד מפתה כי אתה מייד מקבל את הכסף, באופן מיידי. עכשיו, מע"מ זה המס הכי לא צודק שיש. כי גם מסעודה הישנה משדרות וגם ריקי החדשה מחדרה וגם תשובה, הם משלמים את אותו מע"מ על אותם מוצרים, דבר שהוא אבסורדי. ומע"מ זה מס שהוא מוטל על כל אלה, שאמרנו, חצי מאזרחי מדינת ישראל שמרוויחים פחות מ-5,500 שקלים לא משלמים היום מס הכנסה. הם פטורים ממסים ובצדק, כי אם הם ישלמו מסים לא יהיה להם מה לאכול. לא יהיה להם לחם ומרגרינה. ולכן להעלות מע"מ עליהם זה הגדלת הפערים, זה המס הכי טיפש ולא חכם, ומגדיל פערים ולא שיוויוני.

אתן לך דוגמא אחת. אנחנו מדברים היום הרבה על הגז מקידוח תמר וששינסקי... תשובה לא ברא את הגז, ותשובה לא הפיק את הגז, ותשובה רצה לא לשלם כלום לאזרחי מדינת ישראל על אוצר ששייך להם, ורק בגלל המלחמה שניהלנו כאן לפני שנה הוא ישלם היום תמלוגים נורמלים. ובכוונה אני מזכירה את תשובה, כי אם היו מחילים את ששינסקי, שזה חוק שהייתי שותפה לחקיקה שלו והטיתי שכם יחד עם האוצר כשהאוצר צדק – הוא צדק חלקית, זה גם היה מספיק לי – אם את אותה שיטת מיסוי היו מחילים גם על האשלג והפוספט, אוצרות הטבע של ים המלח שמביאים שבעה מיליארד רווח נקי שהם הביאו בשנה שעברה, כי אז יש לך מייד שלושה וחצי מיליארד שקלים זמינים שאתה יכול להשתמש בהם. שאתה יכול להואיל בהם לציבור שאתה לוקח אותם מהמקום שלא כואב לאף אחד. לא ממעמד הביניים, לא מהקוטג' של גברת כהן מחדרה וגברת מסעודה משדרות, אלא באמת באמת ממי שיש לו עודפים. אם אתה גובה מס אמת מהחברות החזקות במשק שמשלמות כנראה בין אפס לשלושה אחוזים מס הכנסה והשומות שלהן סודיות במס הכנסה, אתה לוקח שהמקום שיש.