שלי בראיון לגלצ על תקציב הגזירות של שר האוצר: "אכזריות, בגידה בציבור ובעיקר שגיאה כלכלית נוראה שתביא למיתון במשק. זו תכנית דיכאון ומכות, זו לא תכנית צמיחה"

7 במאי, 2013
האזינו:

 

- הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה - 

בשורה לאדם העובד יש לך הבוקר הזה כיושבת ראש האופוזיציה?

אין לי איך לקרוא לתכנית הזאת אלא אכזריות, בגידה בציבור ובעיקר שגיאה כלכלית נוראה שתביא למיתון במשק. זו, אפי, תכנית דיכאון ומכות, זו לא תכנית צמיחה.

רק בשבוע שעבר שיבחת את שר האוצר על החלטתו להעמיד את יעד הגרעון גבוה יותר בשנת 2013  על ארבעה אחוזים ושישים וחמש מאיות האחוז. והבוקר מה?

בים של שגיאות ומדיניות שגויה, מיושנת, קיצונית, בנימין נתניהו כפול ומכופל, היה רגע אחד שבו נעשתה לשבריר שניה צעד נכון ולי מאוד חשוב להיות עניינית וכשנעשים דברים נכונים לומר זאת. אבל אני מסתכלת על התכנית הזאת... לפני שנסתכל על הפגיעה האכזרית, הלא מידתית, במעמד הביניים, אבל בעיקר בעניים – אני שואלת את עצמי, מה הוא רוצה שהעניים יעשו עכשיו? יאכלו עוגות? אבל מעבר לזה, למה אין הכנסות ממסים? למה קופת המדינה התדלדלה? למה היה בור כזה? כי אף אחד לא נגע במקומות המשמעותיים ביותר להכנסות, במקומות שבהם יש הון רב שלא ממוסה. וגם, מספר שתיים, כי הגזירות ויוקר המחיה והשחיקה בשכר פגעו במעמד הביניים ובעניים והם לא קנו, פשוט היה כאן מיתון. ומה עושה כאן יאיר לפיד שר האוצר? עוד מאותו דבר שעשה בנימין נתניהו אבל הרבה יותר גרוע, הרבה יותר חסר בושה: פיטורים, העלאת מע"מ, מס הכנסה של 1.5% על כולם, טיפולי שיניים לילדים – כמה אפשר להיות אכזרי? – עקרת בית פוטרה מעבודתה, יוטל עליה עכשיו מס בריאות, שום שר אוצר לא העיז לעשות את זה. פגיעה בקצבאות הילדים, ויסקונסין, קיצוצים קשים בחינוך, בבריאות, ברווחה, איפה הבשורה? איפה הצמיחה?

מצד שני אין מע"מ על פירות וירקות, לא מחדשים את המע"מ על האזור באילת, לא ממסים קרנות השתלמות. יש גם הישגים לעובדים לפחות כפי שההסתדרות מייצגת אותם.

אני ממש לא מאמינה שאתה שואל את השאלה הזאת. אני אמורה עכשיו לעשות רשימה של איזה גזירות לא הוטלו? איזה דברים קשים היו שלא נעשו יותר קשים? ככה מסתכלים על התכנית הזאת?

אומר שר האוצר אין ברירה, חייבים מידה מסוימת של גזירות.

אני אקריא לך "נאום קריסת מעמד הביניים" קוראים לזה, זה הופיע בפייסבוק של שר האוצר שבועיים לפני הבחירות. הוא כותב, הוא לועג: " על מצחו של ראש הממשלה הופיעו קמטי דאגה מיוסרים, על רקותיו של שר האוצר זולגים אגלי זיעה, "מאיפה יגיע הכסף?" הם שואלים אותנו, אנחנו מוכרחים להשיג את הכסף, מאיפה הוא יבוא? אל תקנו את התאטרון הזה מפני שתמיד יש להם את אותה תשובה. הפוליטיקה הישנה שלנו, והפוליטיקאים הישנים שלנו שחושבים רק על עצמם, מגיעים תמיד לאותה תשובה, פעם אחר פעם, שנה אחר שנה: הם יעלו עוד מיסים ועוד מיסים למעמד הביניים הישראלי. הם תמיד יעשו קולות כאילו הפעם הם מתכוונים ברצינות, ואז ברגע האמת הם יתכנסו בחדרים האחוריים של הפוליטיקה הישראלית הישנה, וכשהם ייצאו משם אנחנו נגלה ששוב, גם הפעם, מי שמשלם את החשבונות הוא מעמד הביניים הישראלי"

אז אני שואלת אותך, למה בכלל לומר את הדברים כשהדברים כבר נאמרו. מדובר בהונאה של הציבור, ומעבר לצער ולכאב שאני חשה כלפי אותם אנשים שפשוט חייהם לא יהיו חיים עכשיו, הם יצטרכו לשלם יותר על חינוך, על בריאות. העניים ביותר ישלמו הכי הרבה מסים כי המע"מ מוטל בעיקר עליהם, כבר לא יהיה להם טיפול שיניים, הם יצטרכו גם לשלם מס בריאות אבל מעבר לזה שגיאה כלכלית קשה מאוד שפוגעת בכל מנועי הצמיחה ותכניס את המשק למיתון נוראי.

אני רוצה לשאול אותך לתגובתך על חשיפת גלי צה"ל שהבאנו מוקדם יותר הבוקר על כך שראש הממשלה החליט להקפיא את מכרזי הבניה למאות יחידות דיור ביהודה ושומרון בעקבות המאמץ האמריקני לחדש את המגעים עם הפלסטינים.

זה צעד נכון, ראוי, אנחנו עומדים עכשיו לפני תקופה שיש בה הזדמנות מסוימת – אני ספקנית ביחס לכוונותיו של ראש הממשלה – אבל בכל פעם שהוא יעשה צעד נכון לקראת אפשרות, לקראת מימוש התקווה, מימוש הפוטנציאל או מימוש לפחות הנסיון להגיע להסדר בינינו לבין הפלסטינים, כבר אמרתי ואני אומרת שוב: הוא יקבל תמיכה מלאה שלנו.