שלי בראיון ל"הכל דיבורים" על תכנית הגזירות של לפיד: "הוא עושה כל מה שעשה נתניהו אבל הרבה יותר גרוע והרבה יותר באכזריות. את ההיפך ממה שצריך לעשות"

7 במאי, 2013
האזינו:

 

- הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה - 

שמענו את יו"ר ועדת הכספים חה"ע ניסן סלומיאנסקי שהוא גם לא מאושר מהגזרות האלה אבל הוא אומר "אין מנוס, יש גרעון תקציבי עצום" ואולי אין ברירה?

זה כל כך ציני, לראות את האיש, אני מחזיקה כאן נאום שלו שבועיים לפני הבחירות, הוא לועג לראש הממשלה, שאתה יודע שאני לחלוטין חולקת על דרכו: "על מצחו של ראש הממשלה" כותב יאיר לפיד, "הופיעו קמטי דאגה מיוסרים, על רקותיו של שר האוצר זולגים אגלי זיעה, מאיפה יגיע הכסף הם שואלים אותנו? אל תקנו את התאטרון הזה. הפוליטיקאים הישנים שלנו חושבים רק עלצמם, תמיד יש להם אותה תשובה. פעם אחר פעם הם יעלו עוד מסים ועוד מסים למעמד הביניים הישראלי, הם יעשו קולות כאילו הפעם הם מתכוונים ברצינות, אבל ברגע האמת של הפוליטיקה הישראלית הישנה הם כבר יטילו את זה על מעמד הביניים הישראלי ולהם יעלו את המסים". "כבר בינואר הקרוב", מאשים לפיד, "הם יעלו למעמד הביניים את מס הכנסה ומייד אח"כ את מחירי החשמל, את מחירי מוצרי המזון, כי מעמד הביניים הישראלי תמיד סופג הכל. ואני אומר לכם, עד כאן." אני אעשה פוליטיקה חדשה.

אני מסתכלת על הדברים האלה, אני מסתכלת על תכנית הגזירות, ואני לא יכולה שלא לכנות אותה אלא אכזריות, בגידה בציבור ובעיקר שגיאה כלכלית נוראה שתביא את המשק למיתון. למה אין הכנסות ממסים? מאיפה הבור נוצר? א, כי אף אחד לא נגע במקורות המשמעותיים ביותר להכנסות, בהון הגדול. ושתיים, כי הגזירות ויוקר המחייה והשחיקה בשכר פגעו במעמד הביניים ובעניים והם לא קנו ולא שילמו מסים. אז מה עושה לפיד? הוא עושה כל מה שעשה נתניהו אבל הרבה יותר גרוע והרבה יותר באכזריות. את ההיפך ממה שצריך לעשות, את ההיפך.

מצד שני, ברגע שהוא זגזג עם יעד הגרעון, מייד הורד דירוג האשראי, אמנם הפנימי של ישראל על ידי סטנדרט ופרוס, ואולי  באמת סימן שצריך להזהר?

אבל אני לא מדברת על העלאת יעד הגרעון במצע הכלכלי שלנו במפלגת העבודה, מדובר על שמירת יעד גרעון של שלושה אחוז, ומדובר על ביטול כלל ההוצאה ושינוי המיסוי באופן שבו סוף סוף תהיה פוליטיקה חדשה והכסף לא יגיע תמיד מהכיסים של העניים ושל מעמד הביניים כמו ביטול פטורים שהם בלתי נסבלים. אנחנו שמענו רק השבוע שארבע החברות העשירות ביותר קיבלו הטבות של ארבעה מיליארד שקלים ושילמו מיליארד שקלים מסים. תמלוגים על משאבי טבע, העלאת מס למי שמרוויח יותר מחמישים אלף שקלים, מס עזבון על העשירים הגדולים ביותר, רווחים כלואים, כל הדברים האלה...

זה יכול להביא לאותם מיליארדים שאנחנו צריכים לקצץ? שמענו עכשיו מכתבנו רן בנימיני שמדבר על זה שלמשל אחוז אחד של העלאת מס החברות שהציבור מעוניין בו יותר מגזרות על מעמד הביניים, אחוז אחד מדבר על שש מאות מיליון דולר, עדיין רחוק מאוד מאותם שמונה מיליארד שאנחנו משלמים בעצם.

אני לא מדברת על העלאת באחוז של מס החברות. ממש אני לא רוצה להעלות מס על עסקים גדולים ובינוניים. מצידי שימשיכו לשלם 25% מס חברות שזה מס אמנם נמוך, אבל זה בסדר אני רוצה שהם ישגשגו. הבעייה שלי היא עם אותם עסקי ענק, תאגידי ענק, שבניגוד לעסקים הקטנים משלמים 0% מס. הפטורים הגדולים האלה שם נמצא הכסף הגדול. לא אצל איזה בעל חנות למוצרי חשמל או אצל יזם היי-טק חדש. בסוף צריך לזכור דבר אחד, כדיי לחלץ את המשק מהמשבר חייבים צמיחה וחייבים תקווה.

אז מה את היית עושה במקום כל הגזירות שהתפרסמו הבוקר?

נתתי לך רשימה מדוייקת של מקומות שמהם אפשר לקחת את הכסף. לכל המקומות האלה לפיד מקים ועדות. בעוד כמה שנים יהיו מסקנות. תגיד לי אתה: למה צריך להקים ועדה כדיי להבין שכימיקלים לישראל לא יכולים להמשיך לשלם ארבעה אחוז תמלוגים על שבעה מיליארד שקלים?

תשמעי, גם על ששינסקי בעניין הגז הקימו ועדה וזה עבד בסופו של דבר.

ששינסקי הייתה הצלחה והיא התרחשה בגלל דחיפה שלי ושל חברי כנסת נוספים ולכן בשלב מסויים חברנו לאוצר. אני לא מבקשת מלפיד עכשיו להטיל חמישים אחוז תמלוגים על כימיקאלים לישראל שעשו רווח נקי של שבעה מיליארד שקלים. שיודיע עכשיו שהוא מעלה לחמישה עשר, כבר יש לו שני מיליארד שקלים. אבל שים לב יוסי, זה נורא חשוב. כל מה שנוגע ללקחת ממאגרי ההון והשומן הענקיים, מקימים ועדות. אני רוצה להבין, למה לא מקימים ועדה בשביל להעלות מע"מ, שזה המס שמשפיע הכי קשה על העניים. למה לא מקימים ועדה לפני שמטילים מס הכנסה על כולנו? למה לא ממנים ועדה לפני שפוגעים בכבשת הראש, מצמצמים טיפולי שיניים לילדים, פוגעים בקצבאות לילדים, הם גוזלים מההורים תשלומי הורים נוספים כאילו חינוך חובה הוא בכלל חינם. מבטלים סבסוד בצהרונים, הרי זה דבר שהוא בלתי נתפס. ראש הממשלה בנימין נתניהו – שאתה יודע, כבר אמרתי, יש לי איתו מחלוקת מאוד עמוקה – נראה ליד יאיר לפיד... מדובר כאן באמת בעוד מאותו הדבר אבל בהרבה יותר גרוע והרבה יותר אכזרי.