שלי בראיון לרדיו חיפה: כבר היום 23% מאזרחי ישראל חיים מתחת לקו העוני והתכנית הכלכלית הזאת תוריד עוד רבים מאוד אל מתחת לקו הזה

16 במאי, 2013
האזינו:

 

הכותרות זועקות. אני זוכר שלפני הבחירות דיברנו רבות והזכרת כלה זמן את הדו"ח של ה-OECD ומצבה של ישראל והנה אנחנו עכשיו מבינים שיש לנו יותר עניים ממקסיקו?

יותר ממקסיקו, יותר מצ'ילה, יותר מטורקיה. אלה ארבע המדינות המובילות בעוני בעולם המערבי או במדינות המפותחות מה שנקרא, ואנחנו מעל כולן וזה, בוא נאמר בלשון המעטה, ממש ממש לא אות כבוד.

ועכשיו אני מניח שהגזירות הקשות האלה, החדשות, רק יעמיקו את העוני.

באופן חד משמעי זאת התוצאה. אחרי שהתפרסמה התכנית הכלכלית של לפיד הפניתי אליו שאלה אם הוא ביקש בכלל ממומחים, מוועדה, מנגיד בנק ישראל, מהביטוח הלאומי, אולי משר הרווחה שהוא איש מפלגתו מאיר כהן, איזה שהוא נתון כמה אנשים יירדו מתחת לקו העוני בגלל תכנית הגזירות החדשה. מסתבר שהנתון הזה לא התבקש מעולם, אף אחד לא בדק. כבר היום יש 23% מאזרחי ישראל חיים מתחת לקו העוני והתכנית הכלכלית הזאת תוריד עוד רבים מאוד אל מתחת לקו הזה. חשוב לי להגיד, מעבר לכך שעוני הוא קושי נוראי בחייו שלא דם, שם אותו במאמצי שרידות תמידיים, בחיי דלות, פוגע בו ובילדיו, מפלה, מעבר לזה זו גם בעייה כלכלית לאומית מדרגה ראשונה. זה יעד לאומי של כל מדינה, כמו יעד אינפלציה, כמו יעד גרעון, ונראה שגם הממשלה הקודמת ובדיוק כמוה הממשלה הזאת ויתרו על היעד הזה.

אנשים שואלים את עצמם: אפשר היה אחרת? אני שואל את עצמי כמו פעם. אני קורא את מה שכותב יאיר לפיד בפייסבוק, וכשמתראיין כשר האוצר, וכשהוא מתראיין במסיבת העיתונאים ומסביר שאין שום דרך אחרת, נגיע למצב של כלכלות כושלות כמו שראינו יוון, ספרד וקפריסין. השאלה אם באמת היה ניתן אחרת?

בוודאי שאפשר היה אחרת. במקרה הזה זה מקומם פי כמה כי לפיד הבטיח שיהיה אחרת. הוא לא אמר "אני אכנס לנעליו של נתניהו ואני אעשה בדיוק כמו שעשה נתניהו, אבל יותר גרוע". הוא הבטיח משהו אחר, הוא הבטיח לא לשלוח יד לכיסי מעמד הביניים, ומה שקורה זה שכשפוגעים במעמד הביניים בצורה אנושה, חלקים גדולים ממעמד הביניים פשוט עוברים אל מתחת לקו העוני. הרי מעמד הביניים הוא רחב מאוד, וצריך לזכור שחצי מהאנשים העובדים הם אנשים עניים והמשפחות שלהם עניות, וכשאתה שולח יד לכיס שלהם אתה גם פוגע בהם ישירות ואתה גם משתק את המשק כי אתה פוגע בכוח הקניה שלהם. כל שקל שאתה נותן להם משמש לקניה, לעידוד עסקים גדולים ובינוניים. כאן אתה גם נותן מכת מוות למשק וגם פוגע בציבור שהתחייבת לו באופן מפורש שאפשר גם אחרת.

יאמרו פרשנים ויגידו שיש את החרדים, ויש את הערבים, שהן משפחות מרובות ילדים שחלק מתוך בחירה לא יוצא לעבודה מבחירה ואז זה גורם לעוני למצב שבו אנחנו נמצאים בדו"ח של ה-OECD.

אז לא, מתברר שלא. אני העליתי סטטוס מאוד מפורט בעמוד שלי בפייסבוק – גם אני משתמשת בפייסבוק, אבל לא רק בפייסבוק – אני גם משתמשת בפייסבוק לא כדיי לומר שם ססמאות חסרות תוכן אלא כדיי להביא גרפים ונתונים ועובדות ושם אני מביאה הפניה לחומרים שמעידים, וזה דבר שאנחנו כבר יודעים. גם בביטוח הלאומי יודעים ששיעורי העוני הגבוהים בישראל הם בניגוד למה שנוטים לחשוב, לא בגלל העניים והחרדים. אגב, הדיון הזה מביך אותי, כי לממשלה יש אחריות על כל המגזרים שלה. כל תינוק שנולד כרגע, שיוצא לאוויר העולם, לממשלה יש אחריות עליו, נקודה. בטח במדינת רווחה מודרנית שיש בה מערכת בריאות ממלכתית, מערכת חינוך ממלכתית. לכן, אני זוכרת שלפני הבחירות "בניכוי הערבים והחרדים מצבנו יותר טוב". אז קודם כל, המשפט הזה לא מקובל עליי, ושנית, גם אם ננכה את נתוני העוני אצל החרדים והערבים, נגלה שישראלים "רגילים" גם הם עניים ושהעוני גבוה גם כך.

ואמרת קודם שיש לך את הפתרונות, אז כמה שאת יכולה בקצרה לספר על הפתרונות שניתן היה להמנע ולהטיל את הגזרות הקשות האלה מבחינתנו.

קודם כל לא מטילים מע"מ. מטילים מע"מ דיפרנציאלי בלבד שלא חל על מזון, על תרופות, על מוצרי יסוד אבל חל באופן דיפרנציאלי יותר ויותר על מוצרי יוקרה, זה לא קרה, בניגוד לססמאות. לא מעלים מס הכנסה עד שכר של עשרת אלפים שקלים אבל כן מעלים מס הכנה מחמישים אלף שקלים ומעלה, עכשיו מעלים על כולם מס הכנסה. סוף סוף לוקחים את הכסף ממאגרי ההון הגדולים מאוד כמו החברות שלא משלמות מסים בכלל, כמו התמלוגים על אוצרות הטבע, כמו הרווחים הכלואים, דבר שלא נגעו בו בציפורן הקטנה של האצבע, ומקורות חלופיים יש אבל בתכנית כזאת שמים מנועי צמיחה, כי בתכנית כזאת אין מנועי צמיחה. כלומר נותנים יותר למעמד הביניים ולעניים כדיי שיקנו יותר ויניעו את המשק ובודאי משקיעים בתשתיות שהן מחוללות צמיחה כמו מדע, כמו חינוך, כמו תחבורה. הדברים האלה מייצרים מקומות עבודה, מניעים את המשק. כאן אנחנו מקבלים את כל מה שצריך אבל מהצד ההפוך. ההיפך. כלומר, כל מה שצריך לעשות לא נעשה, וכל מה שיכול היה להיעשות לא נעשה ונעשים אך ורק דברים שהתוצאה שלהם היא פשוט הפוכה. שיתוק של המשק, יותר עוני, יותר מעיכה של מעמד הביניים והעדר מוחלט של מחוללי צמיחה.

ולסיום, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' יושבת ראש האופוזיציה, באיזה שהוא מקום את אומרת עכשיו: אני אם הייתי עכשיו שרת האוצר – והציעו לך את התפקיד הזה - הייתי עושה בדיוק אחרת. את לא אומרת לעצמך למה לא לקחתי את זה לעצמי עכשיו? אולי טעיתי, שגיתי, אחרי מה שמבצע לפיד כשר אוצר?

לשאלה שלך יש שני חלקים. קודם כל ברור שאם הייתי שרת אוצר הייתי עושה ההיפך, והרבה יותר טוב אני מרשה לעצמי להגיד, על פי השקפת עולמי. בודאי שלא הייתי מפרה הבטחות בצורה בוטה כל כך לציבור שהאמין בי ובחר בי, אבל זו גם הסיבה שלא הסכמתי לקחת את התפקיד, כי לו הייתי לוקחת את התפקיד בנסיבות הקיימות אז אולי היית קורא לי "גבירתי שרת האוצר" בפתח התכנית, אבל הייתי מחוייבת להשאר "נאמנה" לקווי נתניהו, ולמעט שינויים קטנים עד בינוניים הייתי צריכה להרים את היד ולבצע בעצמי מדיניות שאני מתנגדת לה בכל תוקף והיא כנראה תשאר על כנה כל עוד נתניהו הוא ראש ממשלה, וכעת ניתן לצרף אליו גם את לפיד.