שלי ל"שש עם": גם לפרט יש אחריות משלו להיות אדם מוסרי, ואדם נורמטיבי ואדם טוב לא הולך ורוצח אנשים

21 במאי, 2013

 

היה מי שכינה את מה שקרה אתמול בבאר שבע "פיגוע כלכלי" וניסה אפילו להצדיק או להסביר איך מדיניות הבנקים עשויה להוביל לאסונות כאלה.

שמעתי כאן את ורד וכל כך הזדהיתי איתה. היא אמרה כולם מדברים על הרוצח ואף אחד לא מדבר על הקורבנות, וחשוב לי להגיד: רצח הוא רצח הוא רצח, והרוצח אתמול ביצע טבח ברוטאלי, אכזרי, הוא השאיר אחריו שכול, כאב, סבל, אין סופיים של אנשים חפים מפשיע, הותיר טראומה עזה של טרור בליבם של מי שניצלו, ולתת קונטקסט של הצדקה או הבנה, אפילו במרומז, לדבר הנורא שהוא עשה אתמול, יש בזה משהו שהוא לא מוסרי. רצח כזה צריך לגנות. עכשיו, בזמן הזה אני מניחה סיוון, צופים בנו אנשים ניצולי שואה, אנשים ששכלו את יקיריהם במלחמות ישראל ובפיגועי טרור, נשים אולי שחוות אלימות קשה, אנשים שחווים התעללות נפשית, אנשים שפוטרו, אף אחד מהם לא לוקח נשק ויוצא למסע הרג, ולכן אני מסתייגת מהקישור הזה לקונטקסט הכלכלי והחברתי למרות שיש לי ביקורת מכאן ועד להודעה חדשה על מדיניות הממשלה.

הוזכר שמך אתמול, ונראה כעת דברים שאמר בכיר במערכת הבנקאות אבל ברשתות החברתיות זה עולה הרבה יותר:  "גורמים כמו שלי יחימוביץ' ואלדד יניב עוסקים מזה תקופה ארוכה בהסתה נגד הבנקים. צריך להזהר מההסתה הזו, שמא מחר יתחילו לירות על עובדי הבנקים כמו על ברווזים".

טוב, כאן באמת מדובר בספין כל כך ברוטאלי, מכוער ורוקד על הדם שאפילו לא התייחסתי לזה. אני גם יכולה להגיד לך שהתקשרו אליי אתמול שני מנהלי בנקים כדיי להסתייג מהדברים האלה ולהביע סלידה כך שנשאר רק בנק אחד על דרך האלימינציה.

יש לי ביקורת חריפה ביותר על הבנקים, על דרך ההתנהלות שלהם, על שכר הבכירים, על היד הנדיבה שנותנת הלוואות בלי בטוחות ומוחקת חובות לטייקונים אבל מקשה את העול על העסקים הקטנים והבינוניים ואנשים רגילים, ויש לי ביקורת גדולה על הממשלה שפורמת את הרשתות החברתיות וגם בתכנית הכלכלית החדשה זורקת עוד מאות אלפים אל מעגלי העוני וגורסת את מעמד הביניים, אבל כל זה אסור שיטשטש את הגבולות המוסריים כשאנחנו באים להוקיע מעשים שהם מחוץ לנורמה והם בשוליים הברוטלים והאפלים של החברה כמו מעשה רצח שכזה.

אז את ודאי מסתייגת גם ממה שכתב שותפך לקואליציה אריה דרעי שכתב בעמוד הפייסבוק שלו שמה שקרה הוא פחות או יותר תמרור הזהרה מפני העוני, אין הצדקה "אבל"... זה משהו שאנחנו שומעים הרבה, אנחנו צריכים להדלק אצלנו אותות אזהרה חמורים בעקבות המקרה הזה והתקציב האכזרי. גם זה דיבור מסוכן לשיטתך?

אני שמעתי הרבה את המילים האלה. אתמול ניהלתי ויכוחים מאוד קשים עם האנשים הקרובים אליי ביותר. זה היה יום של דיונים בכנסת ורצו שאני אעלה על דוכן בכנסת ואני אעשה את הקישור בין העליה בשיעור העניים, בין הטלת מע"מ שישחק את חייהם עוד יותר, בין הפגיעה בשירותי הרווחה שתהיה בגלל ההקיצוץ בתקציב המדינה לבין הרצח, ופשוט סירבתי לעשות את זה. אני חושבת שזה גם לא אחראי, וזה גם לא נכון מוסרית.

אני המאמינה הגדולה ביותר באחריות המדינה על אזרחיה, אבל גם לפרט יש אחריות משלו להיות אדם מוסרי, ואדם נורמטיבי ואדם טוב לא הולך ורוצח אנשים, לא בגלל שזה לא חוקי, אלא בגלל שרובנו לא מסוגלים לעשות את המעשה הנורא והמזוויע הזה, ואת המעשה הזה צריך לגנות לחלוטין ולהוקיע את הרוצח הזה מקרבנו, ולא להבין לרוחו שעה שבאמת כמו שאמרה כאן גברת בדברים קורעי לב. אנחנו לחלוטין שכחנו שהיו שם קורבנות חפים מפשע, שלהם אנחנו צריכים לנוד, ולא לרוצח.