שלי לערוץ החדשות של מאקו על העלאת המע"מ: האצבע של חברי הכנסת היא ברשותם והמצפון שלהם צריך לעבוד עוד כמה דקות נוספות, וכן הציבור צריך להפעיל פה לחץ על הנבחרים שלו שיעמדו בדיבורם, שידאגו לו, ושלא ילכו למקומות הקלים והלא צודקים האלה

28 במאי, 2013
האזינו:

- הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה - 

אני חושבת שכולנו נסכים על זה שזה לא נעים, אולי אפילו לא צודק, השאלה היא מה היה אפשר לעשות במקום בבורות הקיימים?

אני אתן לך את הסיבה הכי טובה שבגללה המע"מ מוטל ובכזאת קלות למרות שהוא המס הכי לא צודק והכי לא כלכלי שאפשר. פשוט מאוד: כי הוא מוטל יותר חזק ויותר כואב על העניים ועל מעמד הביניים שאין להם לובי ואין להם מי שילחץ על חברי הכנסת והשרים, ואין מי שיאיים. ואני אתן לך מספר – את שאלת מה אפשר לעשות במקום – אני אתן לך מספר זהה. העלאת המע"מ שתפגע בעיקר בעניים ובעיקר במעמד הביניים הנמוך תעביר מהכיסים של הציבור למדינה ארבעה מיליארד שקלים לשנה. ממש במקרה, זה בדיוק סך הטבות המס שקיבלו ארבע החברות העשירות והחזקות ביותר במשק בשנה שעברה והן פשוט לא שילמו מיסים. אז את יודעת, הנה ארבעה מיליארד כנגד ארבעה מיליארד. כשרוצה שר האוצר לפיד לקחת, אולי, מתישהו, ביום מן הימים מאותן חברות עשירות שפשוט לא שילמו מיסים בשנה שעברה, מה הוא עושה? הוא הולך לג'רמי לוין מנכ"ל טבע לשיחה נעימה בארבע עיניים והם מדברים על האפשרות שמתישהו, אולי, ג'רמי לוין יסכים. אבל כשהוא בא להטיל את המע"מ על הציבור שיכנס לתוקף כבר בלילה שבין שבת לראשון, אין לובסטים, אין ג'רמי לוין, אין מי שיאיים, ומהציבור הזה הכי קל לקחת.

זאת אומרת מבחינתך גם ההתייקרות החדה יותר במע"מ על מוצרי יוקרה היא בחזקת מס שפתיים, היא בטלה.

אין דבר כזה. זה חסר שחר. המע"מ יוטל בשיעור זהה על מוצרים בין שבת לראשון כל היתר זה ספינים. זה המס הכי מעוות שאפשר להטיל. בסופו של דבר יש דבר כזה מס צודק, הרי בלי מערכת מיסוי לא הייתה לנו מדינה, לא היה לנו צבא, לא היו לנו בתי חולים, לא היו בתי ספר, לא היו כבישים, אבל מס צודק זה מס שהוא פרוגרסיבי, כלומר מי שלא מגיע לסף המס והוא מאוד עני לא משלם את המס, מעמד ביניים משלם בינוני ועשירים מאוד משלמים הרבה מאוד. מע"מ הוא בדיוק ההיפך. זה מס שככל שאתה עני יותר אתה משלם אותו יותר. מי שמרוויח מעט כל המשכורת שלו הולכת לקניות ולצריכה, ולכן הוא משלם את המס הזה שוב ושוב בכל קניה את המס הזה מחדש, ומי שמרוויח הרבה מאוד מקדיש רק חלק קטן מהשכר שלו לצריכה ולכן הוא משלם פחות. העשירון התחתון ישלם 40% מהמס הזה.

מבחינתכם, מבחינת האופוזיציה, זה קרב אבוד כבר נכון לעכשיו, העלאת המע"מ?

אני אף פעם לא מאמינה שקרב הוא אבוד ואני גם מציעה לציבור לא להיות אדיש. זה דבר שהוא פוגע ישירות בכיס, הוא יהפוך את החיים להרבה יותר קשים, יעלה מאוד את סל הקניות, יגביר את האי שוויון במדינת ישראל, והוא נלקח בברוטליות מהכיסים של הציבור פשוט מאוד כי שר האוצר יכול והרבה יותר קשה לו לעשות את זה בכיסים הרבה יותר עמוקים אבל הרבה יותר מוגנים ומחר ההצבעה בכנסת. הכנסת אמורה לאשר את החוק הזה. האצבע של חברי הכנסת היא ברשותם והמצפון שלהם צריך לעבוד עוד כמה דקות נוספות, וכן הציבור צריך להפעיל פה לחץ על הנבחרים שלו שיעמדו בדיבורם, שידאגו לו, ושלא ילכו למקומות הקלים והלא צודקים האלה.