שלי ברשת ב': המס שהולך להטיל היום יאיר לפיד הוא מס של פחדנים שפוחדים להתעמת עם מקורות הכסף הגדולים והולכים למקום הכי חלש, הכי כואב, הכי מיואש ופשוט שולפים לו מהכיס. למה? כי הם יכולים.

29 במאי, 2013
האזינו:

- הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה - 

הכרח בל יגונה, אין ברירה. זה מה שאפשר, מוכרחים, בור תקציבי 30 מיליארד שקל אומר שר האוצר, קטסטרופה שאני חייב לתקן כרגע.

והשאלה באמת מאיפה מכסים את הבור ומה עושים למשק והמס הזה שזה צו שחתם עליו שר האוצר יאיר לפיד והוא מביא אותו לאישורה של הכנסת כדיי שבלילה שבין שבת לראשון יעלו כל המחירים, המס הזה יגאל זה פשוט מס של פחדנים, של פוליטיקאים פחדנים שלא רוצים להתמודד עם שום קבוצת כוח ועם ההון הגדול והולכים ולוקחים מהכיסים של האנשים הכי עניים ושל מעמד הביניים הנמוך. למה הם לוקחים? כי הם יכולים, כי זה קל להם. כי בכל דיון אחר אם למשל ינסו לבטל את הטבות המס לתאגידי הענק במשהו, אתה תמצא לוביסטים ובכירים באוצר שגויסו...

למה, הם עשו את זה, שלי. יש את מס החברות שהעלו קצת – אמנם לא מאוד אבל העלו קצת – וזה יהיה ריאלי ואפשרי ונתחיל לראות ממנו במקרה הטוב בפברואר מרס בשנה הבאה.

אבל יגאל, אני לא רוצה שיעלו את מס החברות. אני לא רוצה שיעלו מס לעסקים קטנים ובינוניים. הם משלמים כבר היום 25 אחוזים, ואילו החברות העשירות ביותר לא משלמות מס בכלל. להעלות מס לעסקים הקטנים והבינוניים שממילא הולכים לחטוף מכה עכשיו בגלל שתהיה האטה במשק, בגלל שאנשים יקנו פחות, זה דבר לא חכם, זה לא נכון, זה לא מנוע צמיחה אמיתי למשק.

מה היית עושה לו היית יושבת את היום כפי שיכולת אולי על כס שר האוצר?

יכולתי לשבת היום על כס שר האוצר.

את מצטערת היום שאת לא עושה את זה, שהייתי כולה להיות שם ולעשות את השינוי?

יכולתי להצטער לו באמת יכולתי לשבת שם ולעשות את השינוי ואני מבטיחה לך שאם יכולתי לכהן כשרת אוצר וגם לממש מדיניות כלכלית שהיא יותר הגונה, צודקת ונכונה כלכלית הייתי עושה את זה בחפץ לב אבל מה שיועד לי זה להיות התליין של המדיניות של נתניהו, להיות המוציאה לפועל של הגזירות האלה מה שיאיר לפיד עושה בחדווה רבה.

לא בחדווה רבה, הוא לא רוצה. הוא אומר "אני יודע, אני מודע, אנחנו עושים פה מאמץ, כולנו משתתפים בנטל, ועכשיו אחרי שנעשה את זה עוד שנה וחצי יהיה יותר טוב, אולי. אנחנו לא יודעים". אני שואל אותך עכשיו בכל זאת, מה היית עושה אחרת?

אם זה היה כולנו, זה היה בסדר. עם ישראל זה עם שמוכן באהבה לספוג גזירות, קושי, מצב בטחוני קשה, גיוס פתאומי למילואים, כל מיני דברים. אבל ה"כולנו" כאן היא פשוט מילה שקרית. בוא אני אתן לך תגובה: ארבעה מיליארד שקלים יגויסו בקלות רבה מהכיסים של מי שאין להם. הם מגוייסים בעיקר מהעניים, כי ככל שאתה מרוויח פחות, חשוב להסביר את זה, אתה משלם אחוז יותר על מע"מ מההכנסה שלך כי פשוט אתה קונה מהכל. ככל שאתה מרוויח פחות אתה לוקח את כל השכר שלך ואתה קונה בו. אין לך מה להשקיע, לחסוך, לשים בצד.

שאלת אותי שאלה מאוד חשובה, והשאלה היא מאיפה הכסף. אז קודם כל הכסף הוא לא מהעניים ולא ממעמד הביניים ולא ממי שקל לשלוח את היד לכיס שלהם, אחרי שבמערכת בחירות בומבסטית הודעת שאתה לא תעשה מה שעשו הפוליטיקאים האחרים ותלך לכיסים של מעמד הביניים. ארבע החברות הגדולות ביותר והעשירות ביותר במשק קיבלו בשנה שעברה מענקים בסך ארבעה מיליארד שקלים, ממש כמו הסכום שהולך עכשיו לפיד לגבות מהעניים ביותר. מה שצריך זה פשוט שהחברות האלה יתחילו לשלם מס. הם משלמים 0.3% מס, דבר שאתה ואני והמאזינים יכולים לחלום עליו בחלומות הלילה. אם רק יקחו חצי מהמענקים שהחברות העשירות האלה שלא משלמות מס מקבלות, כי אז כבר יש כאן מקור תקציבי חלופי ויש לי עוד שורה ארוכה של מקורות.

אבל תראה מה קורה, יגאל. הולך שר האוצר לפיד להפגש פגישה אישית בארבעה עיניים עם מנכ"ל טבע ג'רמי לוין כדיי לדבר איתו – גם שלדון אדלסון, כן, אתה יכול להוסיף גם אותו – כדיי לדבר איתו על האפשרות שאולי פעם, מתישהו, ג'רמי לוין יסכים שטבע תתחיל לשלם מיסים. מה זה ההבנה הזאת? מה זה האיטיות הזאת? מה זה ההרהורים האלה, כשבאבחת חרב, בקלות, אתה לוקח מהעניים ביותר מס שהוא כל כך לא מוסרי, שהוא כל כך לא כלכלי, מגביר את העוני בשיעורים עצומים, מגדיל פערים ובעיקר מזיק למשק.

כן אבל בדברים האלה יבוא מי שיבוא ויאמר "תראי, נכון, אבל אלה מסורות שנקבעו עשרות בשנים שברובן אתם ישבתם אם לא בשלטון אז הייתם שותפים לשלטון" אגב, כולל בממשלת נתניהו הקודמת לפחות במחציתה, כמה מחברייך היו אפילו בתפקידים כלכליים, ולכן באיזה שהוא מקום לא הגענו ביום אחד למצב הזה.

אבל יש כאן אדם שהבטיח לשנות והבטיח שהוא לא יעשה מה שעשו הפוליטיקאים ולגבי מפלגת העבודה אני רק מזכירה לך למען הצדק ההיסטורי, אני התנגדתי בתקיפות לכניסה לממשלה בשנת 2009, סירבתי לשמש בתפקיד שרה בכירה בממשלה הזאת, ידעתי שלהיות בממשלה שבראשה עומד בנימין נתניהו – שאני מכבדת אותו כראש ממשלה אבל דעותיו הפוכות לדעות שלנו: כלכלית, מדינית וכל דבר אפשרי – זה הונאה של הציבור. אז העובדה שנעשו דברים לא טובים בעבר לא אומרת שצריך עוד מאותה מחלה, זה אומר שצריך לתקן את המחלה.

אז איך מתקנים?

קודם כל, מנוע הצמיחה החשוב ביותר במדינת ישראל זה מעמד הביניים. זאת עובדה וכולם יודעים אותה. אם אתה מכה בו, אתה מטיל עליו מיסים, אתה מטיל עליו מע"מ, אתה מכריח אותו לשלם מכיסו על בריאות וחינוך שקודם הוא קיבל מתוקף היותו משלם מיסים, הוא קונה פחות, הוא מדוכא יותר, העסקים נכנסים להאטה, לא משלמים מיסים ואתה גורם בעצם למוות של המשק.

אז לא לוקחים ממעמד הביניים והעניים, להיפך, מעצימים אותם. והיום אני מפרסמת רשימת מקורות מאוד מדוייקת, מנומקת, זמינה לשנת התקציב הקרובה: ביטול הטבות מס לתאגידי ענק בחמישים אחוז. הטלת מס אמיתי על משאבי הטבע של מדינת ישראל כמו שהוטל על הגז במתווה ששינסקי, כך גם למשל על אוצרות ים המלח, זה נותן לנו במיידי 1.6 מיליארד שקלים, מה שאמרתי קודם נותן לנו 3 מיליארד שקלים. מס הכנסה: להעלות מס הכנסה לא למעמד הביניים, רק למאיון העליון, מי שמרוויח 50 אלף שקלים ומעלה, זה נותן 1.7 מיליארד שקלים. מס עזבון, מס על ירושות של יותר מ-15 מיליון שקלים שהן בשיעור נמוך של 5%.

זה מס לא צודק דרך אגב.

על כל דבר אנחנו יכולים להתווכח. רווחים כלואים, כסף ששייך למדינה שצריך פשוט להוציא שומת מס הכנסה ולהטיל אותו על החברות הגדולות – 3 מיליארד שקלים. מס על רווחי הון – 1.3 מיליארד שקלים. העמקת גבייה ובלימת תכנוני מס, כל הדברים האלה, אפשר לעשות אותם כאן ועכשיו.

רווחי הון, למה לא עשו את זה? לרווחי הון יש לוביסטים?

בוודאי, לכל דבר אתה תמצא לוביסטים ואינטרסנטים שהולכים לאבד כסף גדול. מי שהולך לאבד כסף גדול כי הוא יושב על מרבצי הכסף הגדול, יש לו גם כסף להביא בכירי אוצר לשעבר שיבואו ויסבירו למה זה יפגע במשק, ולשכור לוביסטים ששורצים בכנסת, ולשכור מומחים מטעם שמשלמים להם הרבה כסף, ולהפגש פגישות אישיות עם שר האוצר – לא צריך ללכת ברגל ולהפגין מול הבית שלו – ואילו הציבור הרחב, הגדול, האנשים הרגילים, העמלים, העובדים ובוודאי העניים, אין להם את הלוביסטים האלה. לכן המס שהולך להטיל היום יאיר לפיד הוא מס של פחדנים שפוחדים להתעמת עם מקורות הכסף הגדולים והולכים למקום הכי חלש, הכי כואב, הכי מיואש ופשוט שולפים לו מהכיס. למה? כי הם יכולים.