שלי ב"העולם הבוקר" על העלאת המע"מ של לפיד: למה אתה חכם על חלשים? מה החכמה הגדולה? איפה אומץ הלב? הכסף נמצא בהמון מקומות אחרים, אבל זה מקומות של עוצמה, של ריכוזיות, של לוביסטים.

29 במאי, 2013

 

 

 

הילה קורח: הכנסת צפויה לאשר היום את העלאת המע"מ ל-18%. מה זה אחוז אחד?

אחוז אחד זה 4.5 מיליארד שקלים שפשוט מעבירים מהכיס של האנשים העניים ביותר לקופת המדינה.

אברי גלעד: למה את אומרת העניים ביותר. הרי העשירים צורכים יותר ולפיכך משלמים יותר מע"מ.

מס בעקרון זה דבר שאנחנו לא אוהבים אבל בסופו של דבר הוא מקיים את החברה האנושית המודרנית. גובים מהאנשים כדיי לסלול כבישים, כדיי לבנות בתי חולים, צבא, משטרה וכן הלאה, כך מתקיימת חברה אנושית. לכן מס כשהוא צודק הוא דבר יפה. מה זה מס צודק? כשאתה לוקח הרבה ממי שיש לו, קצת ובינוני ממי שיש לו קצת ובינוני, ומי שלא מגיע לסף המס מרוויח 4,000 שקל לא לוקחים ממנו מס בכלל. מה זה מע"מ? זה בדיוק ההיפך. ככל שאתה עני יותר אתה משלם יותר.

אברי גלעד: משלם יותר באופן יחסי להכנסתך, לא נומינלית אתה משלם יותר.

נכון, ואם אתה מרוויח 4,000 שקלים או 5,000 שקלים, חצי מהעובדים במשק מרוויחים פחות מ-5,5000 שקלים, מן הסתם אין לך כסף לחסוך ולהשקיע. אתה שורד. אתה מוציא את כל ה-5,500 על קניות של אוכל, של חשמל, של מוצרי בסיס. ואז 40% מההכנסה שלך הולכים לתשלום מיסים שעה שאנשים עשירים בערך 2% מההכנסה שלהם הולכים למס הזה. בשורה התחתונה, מע"מ זה מס שככל שאתה עני יותר, אתה משלם אותו יותר והוא פוגע בך יותר. ולמה מטילים בכזאת קלות ארבעה וחצי מיליארד שקלים על האנשים העניים ביותר וגורמים גם ליותר עניים?

אברי גלעד: כי צריך 4.5 מיליארד שקלים, לא?

לא. כי אפשר, כי זה קל, כי אין להם לובי, אין להם בכירי אוצר לשעבר שבאים לשטוח את טיעוניהם.

הילה קורח: 4.5 מיליארד נשמעים כמו סכום לא מבוטל. השאלה היא מאיפה מביאים את הסכום ממקום אחר?

את יודעת מה מעניין, אותו סכום בדיוק – בדיוק – קיבלו בשיעור שלו פטורים ארבע החברות העשירות והמשגשגות ביותר במשק שהגיעו למצב שהן פשוט לא שילמו מיסים.

הילה קורח: יכול להיות שאת מקווה שהעלאת המע"מ לא תאושר היום. יש סיכוי כזה?

תמיד יש סיכוי, בסופו של דבר זה אצבע של חברי כנסת עם מצפון ועם דיעות. ראיתי כמה הם התייסרו והתפתלו כשהם היו צריכים להצביע בועדת כספים בעד העלאת המע"מ.

הילה קורח: שמעת מישהו מחברי הקואליציה "אני לא אתן את קולי לדבר הזה"? עמיר פרץ נגיד?

אני מצפה מאנשים כמו עמיר פרץ ואחרים שיש להם השקפת עולם חברתית להצביע נגד העלאת המע"מ. אין דבר יותר לא צודק ולא מוסרי, ואתם יודעים מה, בסוף גם נורא לא כלכלי, כי ככל שהאנשים האלה צורכים יותר, הרי הם יקנו פחות, והערך של הקניה של השכר שלהם הוא הרבה יותר גבוה כי הם פשוט מייד משתמשים בו. יקנו פחות, העסקים ירוויחו פחות, ישלמו פחות מיסים ואז תהיה האטה במשק, ואז לא תהיה צמיחה ואז הבור יגדל. אז לא רק שזה לא מוסרי ולא צודק – וכן, מותר להגיד לא מוסרי ולא צודק – זה גם לא כלכלי.

אברי גלעד: את באמת מאמינה שנגיד, יאיר לפיד, הוא בנאדם מרושע ואטום?

מרושע לא, אטום כן. הוא בכלל לא מבין מה המשמעות של לחיות ממשכורת של 5,500 שקלים בחודש, זה בכלל לא חוצה את בדל עומק ההבנה שלו, וגם, בעיקר, מע"מ זה מס של פחדנים. זה פשוט מס של פחדנים. כי נורא קל להטיל אותו. הם נטולי הגנות לחלוטין האנשים שאתה מפיל עליהם את זה.

לך – אני לא רוצה להגיד "תהיה גבר", אני פמיניסטית – תפגין אומץ לב. באת לשנות, לך לטבע, לך לחברות הגדולות, תכניס לחוק ההסדרים שינוי שבו החברות הגדולות והעשירות, אתם יודעים מה, שלא ישלמו 25% מס כמו בעלי העסקים הקטנים והבינוניים שלהם אין הנחות, שישלמו עשרה אחוז מס. גם זה משהו, הם פשוט לא משלמים מס היום. תכניס את זה לחוק ההסדרים, למה אתה חכם על חלשים? מה החכמה הגדולה? איפה אומץ הלב? הכסף נמצא בהמון מקומות אחרים, אבל זה מקומות של עוצמה, של ריכוזיות, של לוביסטים.