שלי בנאום בכנסת על העלאת המע"מ: זה מס של פחדנים, איך אתם לא מתביישים?

29 במאי, 2013

 

 

אדוני היושב ראש, חבריי חברי הכנסת. פחדנים, זה מה שאתם. לא חברי הכנסת, שר האוצר, ראש הממשלה, פחדנים. זה מס של פחדנים, איך אתם לא מתביישים? מאיפה אתם הולכים להביא את הכסף? מתאגידי הענק שלא שילמו מיסים? לא שילמו מיסים – לא ששילמו מס . מתמלוגים על משאבי הטבע ששייכים לכולנו? לא. ממס עזבון על ירושות של מיליארדרים? לא. מהרווחים הכלואים שהחברות הכי חזקות חייבות למדינה ואפשר רק להוציא שומת מס זה הכל לא צריך חקיקה? לא. והרשימה עוד ארוכה מאוד. על מי אתם מטילים מס חצופים שכמותכם? על מי? על הציבור היחיד שאין לו לוביסטים, שאין לו עורכי דין צמרת שבאים לועדות הכנסת וטוענים את טיעוניו, אין לו בכירים באוצר לשעבר שנשכרים כמומחים מטעם. אין לו כלום, הוא שותק. אליו אתם הולכים, שולחים את היד לכיס ומטילים עליו את המס הכי לא צודק, הכי לא מוסרי ולא כלכלי שיש – מע"מ.

מיסים הם הכרח והם חלק מהקיום של חברה מודרנית, בלעדיהם לא תהיה מערכת בריאות ציבורית ולא יהיו בתי ספר ולא יהיו כבישים ולא יהיה צבא ולא תהיה משטרה ולא יהיו בתי משפט. אבל יש הגיון במערכת המס. מי שעני מאוד ואין לו לא משלם מיסים כי הוא לא מגיע לסף המס, ומי ששייך למעמד הביניים משלם קצת או בינוני, ומי שיש לו הרבה משלם יותר. מה אתם עושים? אתם הולכים ומעוותים את מערכת המיסוי. אתם מטילים מס על העניים ביותר כי ככל שההכנסה קטנה יותר, ואת זה הציבור חייב להבין, ככל שאתם מרוויחים פחות - ככה אתם משלמים יותר מע"מ כי אתם צורכים את כל ההכנסה שלכם לקניות. אנשים שיש להם הרבה כסף משתמשים רק בחלק מההכנסה הפנויה שלהם לקניות. לכן זה מס של פחדנים, זה מס שבו לא צריך להתעמת עם שום מוקד כוח בחברה הישראלית.

לפני זמן קצר הלך שר האוצר לפגישה אישית בארבע עיניים עם מנכ"ל טבע ג'רמי לוין כדי לדון איתו באפשרות שאולי, מתישהו ביום מן הימים ג'רמי לוין יסכים שאולי טבע תתחיל לשלם מיסים – היא שילמה 0.3 אחוז מס בשנה שעברה, כל בעל עסק קטן ובינוני יכול לחלום על זה בחלומות הלילה וגם אתם – הם הלכו לדבר בארבע עיניים שאולי... לך תפגש בארבע עיניים עם חצי מהעובדים במשק שמרוויחים פחות מ-5,500 שקלים. איתם תשב ותדבר בארבע עיניים ואk תחתום על הצו הזה שהוא אכזרי, לא כלכלי, לא מוסרי, משתק את המשק, משתק את כוח הקניה, פוגע בסוחרים. איזה הגיון? על מה? רק כי זה קל? מה זאת הפחדנות הזאת?

עכשיו, אני חייבת להגיד שהידיעה על כך שהוא לא נמצא כאן שר האוצר כיוון שהוא נסע לחופשה פרטית היא נשמעת לי לא הגיונית. אני מתקשה להאמין גם בדמיוני שאחרי שחתם על הצו להעלאת המס לעניים ביותר שר האוצר נסע לחופשה פרטית. זה לא נשמע לי הגיוני. אבל אתמול הוא לא נסע למפגש של שרי האוצר של ה-OECD כדי לטפל במשבר הקואליציוני שלא נברא ולא היה ואפילו לא משל היה. לא היה שום משבר, לשניה אחת. הוא הומצא. הוא הומצא כדי שלא נדון בדבר הזה. יצאה הודעה: "מבטל את נסיעתו למפגש שרי האוצר בשל המשבר הקואליציוני שנוצר" אבל מה לעשות שלא היה משבר. אז עושים מסיבת עיתונאים ומדברים על המשבר שלא היה ולא נברא. כדי שחס וחלילה לא נדבר על הדברים האמיתיים. מסיבת עיתונאים כדי לספר לנו שבעוד ארבע שנים 70 אחוז מהחרדים יתגייסו. מעשיות אלף לילה ולילה כמה אפשר להאמין להמצאות כאלה, יש גבול, באמת,   לא לזלזל באינטילגנציה שלנו. אבל אני לא יודעת למהלא נמצא כאן שר האוצר. הוא חתם על הצו להעלאת המע"מ והשאיר לכם חבריי מהקואליציה לעשות את העבודה המלוכלכת בשבילו. אל תעשו בשבילו את העבודה המלוכלכת, וזאת עבודה מלוכלכת. אף אחד מכם לא שלם עם ההצבעה הזאת ורבים מכם יודעים שהיא שגיאה קשה ואכזריות, ופחדנות. אל תעשו לשר האוצר את העבודה המלוכלכת כשהוא עצמו לא נמצא כאן. תשמעו לצו מצפונכם והצביעו נגד. תודה רבה.