שלי בראיון בגל"צ על העדרות לפיד מההצבעה על העלאת המע"מ: אתה הולך לפגוע באופן רוחבי באנשים מאוד עניים, מאוד חלשים ואתה טס לחופשה פרטית בפריז. אני לא מצליחה להתחבר לפעולה הזאת

30 במאי, 2013
האזינו:

- הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה - 

מה עושים עניין כזה גדול מאחוז אחד קטן?

אחוז אחד קטן הוא אחוז שאתה תרגיש אותו בחייך היומיומיים ככל שאתה מרוויח פחות. זה המשמעות של המס הזה. כי ככל שאתה מרוויח פחות, ככה אתה פשוט בכל מה שאתה מרוויח הולך וקונה, המע"מ עכשיו יביא לזה שארבעים אחוז ממה שאתה מרוויח, אתה תשלם מע"מ, וככל שאתה מרוויח יותר ואתה יותר עשיר, אתה לא תרגיש את זה בכלל בסל הקניות.

מה זה אומר לגבי מעמד הביניים ששלח את יאיר לפיד לממשלה לייצג את האינטרס שלו

זה אומר שאם אתה מרוויח שכר בינוני של מעמד הביניים כמו 8,000 שקלים או אפילו 10,000 שקלים, קודם כל המוצרים יתייקרו באופן גורף, אבל גם זה אומר יתהיה לך פחות הכנסה פנויה, וזה אומר שאם אתה מרוויח הרבה כסף, אתה לא תרגיש את זה, אתה תרגיש את זה בקצה. והדבר הכי מקומם, לא מוסרי, אכזרי, לא כלכלי במס הזה, שהוא הוטל פשוט בגלל ששר האוצר יכול, פשוט בגלל שלכל הקבוצה הגדולה הזאת של אנשים שרובם עניים – אגב זה אחד הגורמים המרכזיים בדו"ח של הביטוח הלאומי להעמקת העוני – כל האנשים האלה אין להם לוביסטים, אין להם עורכי דין, הם לא מקושרים לאף אחד, אין להם שום מוקד כוח שמגן עליהם. לכן קל מאוד לשלוח את היד לכיס שלהם ולהוציא מהכיס שלהם ארבעה מיליארד שקלים, וזה מקומם במיוחד כשאתה זוכר שרק לפני שבועיים שר האוצר הלך לפגישה אישית בארבע עיניים עם ג'רמי לוין מנכ"ל טבע כדיי לדבר איתו על האפשרות שאולי, מתישהו, ביום מן הימים, ארבע החברות העשירות במשק יסכימו להתחיל לשלם מיסים. אני רוצה את הפגישה הזאת בארבע עיניים עם אנשים רגילים כי אל הכיס שלהם שולחים את הידיים.

מה את אומרת בעצם, שלפיד מכר את עקרונותיו? הרי זו התאבדות פוליטית עבור מי שמייעד עצמו להיות ראש ממשלה בעוד שנתיים, או שאולי הוא מאמין באמת ובתמים שזו הכלכלה הנכונה?

אני לא פרשנית לענייני לפיד, אני יודעת דבר אחד, שמעולם לא נרשמה בישראל – ואני אומרת מעולם, בלי הגזמה - בפוליטיקה הישראלית הפרת הבטחות כל כך שיטתית. אנשים הם אנשים ריאלים, הם לא מצפים שהפוליטיקאים שמתחייבים להם הבטחות ערב בחירות יגשימו את חזונם במאה אחוז, אנחנו יודעים שזה בלתי אפשרי. אבל פליק פלאק כזה, היפוך כזה, ההיפך המוחלט ממש שהובטח "אנחנו לא נהיה הפוליטיקאים שבסוף מסתגרים בחדרים אפלים ובסוף שולחים את היד לכיסים שלכם" הדבר הזה ממש מתפוצץ בפרצופו של הציבור. וזה לא רק המע"מ, זה גם העלאת מס למעמד הביניים.

אבל את העלאת המע"מ באחוז מקזז לפיד בתכנית הדיור החדשה. "העתיד נשמע מצויין" כפי שאומרת איזה סיסמת פרסום אחת.

אני לפעמים תוהה עד כמה יש כאן זלזול באינטיליגנציה של הציבור. אני מסתכלת על מעשה ידיו עד עכשיו. בעקבות התכנית הכלכלית החדשה תהיה קפיצה חדה מאוד במחירי הדירות. המע"מ מעלה אותן בצורה מאוד משמעותית, משפרי הדיור, אותו סעיף הזוי, מעלה אותן בצורה משמעותית, הורדת מענקים בפריפריה לדיור, גם הוא מעלה את הדיור בצורה משמעותית. לכן עכשיו קיבלנו כבר שלוש מכות שמרחיק את חלום הדירה ממשפחה נורמלית, מזוג צעיר.

ובעיתון הארץ כתוב הבוקר שהוא רוצה לבטל את חוק הדיור הציבורי, החוק של רן כהן מ-98.

אז זה בכלל כבר ממש התעמרות בחלשים ביותר, אבל אתה רואה כאן כמה רכיבים שהופכים את הדירות לבלתי מושגות עם מילים שמבטיחות שמתישהו ביום מן הימים יהיה כאן טוב. אבל בסוף, בסוף בעשייה הציבורית שבה אתה משרת ציבור, המילים לא מספיקות, ואם המילים הן ההיפך המוחלט מהמעשה אז יש כאן דבר מאוד מצער ואני רוצה להגיד לך שגם על ההצבעה אתמול, ההעדרות של שר האוצר מהמליאה והצבעה על צו העלאת המע"מ שהוא עצמו חתם עליו לצורך נסיעה לחופשה פרטית היה בה משהו מאוד מקומם ומאוד לא מחובר. אתה הולך לפגוע באופן רוחבי באנשים מאוד עניים, מאוד חלשים, הדו"ח של הביטוח הלאומי עוד פרוש לפנינו עם נתוני בלהות ואתה טס לחופשה פרטית בפריז. אני לא מצליחה להתחבר לפעולה הזאת.