שלי ברדיו ללא הפסקה על העלאת המע"מ: "היה אפשר למנוע את המהלך הזה, השאלה היא פשוט מאיפה לוקחים את הכסף"

30 במאי, 2013
האזינו:

- הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה - 

חגי: יש לך מה לתרום על סוריה בכל אופן? את יושבת בפגישות נדמה לי שבועיות עם ראש הממשלה שבו את מקבלת עדכונים כיושבת ראש האופוזיציה?

שבועיות לא, אבל אכן אנחנו נפגשים ולכן אני מעודכנת במתרחש גם דרך המזכיר הצבאי של ראש הממשלה.

חגי: נו ומה דעתך, אנחנו בסיכוי לעימות עם סוריה לאור ההצהרות האלה שאת שומעת מידי יום?

ישראל צריכה לשמור על איפוק ובודאי לא להתערב במה שנעשה בסוריה, גם כיוון שאין לנו שום סיבה, הכרח או מניע לשים את ידינו באש בקרבות שמתנהלים שם.

רינה: גם לא בשביל לעצור את החימוש הזה?

אבל במקביל, ואני אומרת את זה באופן מאוד כללי, יש סוג של איומים שאנחנו לא יכולים לאפשר לעצמנו לגרום לכך שביום מן הימים הם יהיו בידי מי שיכוונו אותם אלינו וכאן נדרשת באמת זהירות, איפוק, שיקול דעת, מחשבה תחילה, להזהר מהסלמה ולפעול במתח הזה שבין שני הצרכים האלה בלי לשחרר הצהרות ובאמת לשמור על איפוק ולא להבעיר את הזירה הזאת, ואני לא מתכוונת לתרום עוד פרטים לדיון הזה, אני חושבת שהדיון הזה הוא מיותר בטח כשהוא נשמע מפיהם של מקבלי החלטות.

רינה: בואי נעבור למה שקרה אתמול במליאת הכנסת שם אישרו את העלאת המע"מ באחוז אחד לשמונה עשר אחוזים. האם את חושבת שזה מהלך שהיה ניתן למנוע לאור הנתונים הכלכליים שהתגלו לנו לצערנו רק לאחרונה?

בודאי שהיה אפשר למנוע את המהלך הזה, השאלה היא פשוט מאיפה לוקחים את הכסף. ואחרי שהבטיחו לנו באופן חד משמעי, בואו נגיד מפורשות, הבטיח לנו שר האוצר יאיר לפיד שהוא לא יתנהג כמו הפוליטיקאים הישנים שהולכים לחדרי חדרים ואחר כך יוצאים ושולחים את היד לכיס של מעמד הביניים, הבטיח זאת מפורשות, אנחנו מקבלים התנהגות שהיא אפילו עוד יותר קיצונית בדיוק באותו כיוון שבו האשמנו את בנימין נתניהו, אבל יותר קשה, יותר חמור ויותר חד.

חגי: יכול להיות שכמו המשפט הידוע "דברים שרואים מכאן לא רואים משם", וברגע שהוא התיישב על כסא שר האוצר והוא נפגש עם הפקידים באוצר ועם כל אלה שמכירים ואגף התקציבים וכולם מכירים את המספרים, יכול להיות שגם הוא הבין שדיבורים לחוד ומעשים לחוד, ופשוט אין ברירה.

אני בטוחה שזה מה שקרה. לא שאין ברירה, אלא שהוא פשוט עשה בדיוק את מה שפקידי האוצר אמרו לו לעשות. אני רואה את טביעת האצבע שלהם בכל מקום. אני מסתכלת על טיוטת חוק ההסדרים, יש שם אפילו אותן שגיאות כתיב שהיו בתכניות ששכבו במגירה לפני שלוש שנים, נתונים שלא עודכנו, זה פשוט אבסורד. אבל בשביל זה צריך חוט שדרה אידאולוגי וכלכלי, וידיעה שאתה באת לעשות משהו אחר, באת לשנות. וכאן אנחנו מקבלים עוד מאותו הדבר ואת גישת האין ברירה, חגי, אני ממש ממש לא מקבלת.

חגי: תני לי ברירה, תני לי פתרון מאיפה מביאים ארבעה מיליארד שקל אם לא מהאחוז הזה במע"מ.

בוא אני אתן לך כמה פתרונות: ביטול הטבות המס לתאגידי הענק. לא מאה אחוז.

חגי: ולא איכפת לך מהתעסוקה? הם אומרים, ויש גם טעם בדבריהם, שבאות החברות הגדולות האלה שרובן חברות בינלאומיות ואומרות רבותיי, לא תתנו לנו את הטבות המס האלה, אנחנו נשקיע ונקים את המפעלים האלה באירלנד, לא בישראל, ונושא התעסוקה מן הסתם הוא קרוב לליבך לא פחות מנושא מעמד הביניים.

אני בפירוש בעד להקים תעשיית אמת, כזאת שמייצרת, שמקימה מפעלים, שמייצרת מקומות עבודה, וגם בעד להעניק הקלות לתעשיות כאלה. אבל אצלנו, חגי, ואתה יודע את זה אפילו יותר טוב ממני, כבר לא מדובר בהקלות, מדובר פשוט בחברות שלא משלמות מיסים. אם אתה מגיע לשיעור מס כמו טבע של 0.3% בשנה שעברה זה אומר שאתה פשוט לא משלם מיסים למדינת ישראל. אני בטוחה שכל בעל עסק קטן ובינוני היה יכול לחלום על זה בחלומות הלילה.

רינה: יש גבול כמה צריך להכנע להפחדות האלה, חגי.

הכל שאלה של מידתיות. אתם יודעים מה, אני ישבתי לקפה לפני כמה שבועות עם שגריר סינגפור בישראל והוא התפאר בשוק החופשי, בקפיטליזם שלהם, בזה שלחברות כדאי לבוא ולהשקיע אצלם כי המיסים מאוד נמוכים ואז שאלתי אותו "כמה מס חברות אצלכם?" אז הוא אמר "מאוד נמוך, 23%". אז אמרתי לו שאצלנו הוא עומד על 25% וסיפרתי לו על החברות הגדולות כמה הן משלמות, הוא לא האמין לי אגב. היינו צריכים להכנס לאינטרנט שאני אראה לו את הנתונים.

אין דבר כזה. אין בשום מקום בעולם תאגידי ענק כאלה שפשוט לא משלמים מיסים ולכן קופת המדינה מדולדלת. היא לא מדולדלת בגלל מי שמרוויח 5,500 שקלים שעכשיו ייאלץ לשלם מס ענקי בגלל המע"מ. הרי המע"מ הזה הוא מס שבמקום להחיל אותו על העשירים, זה מס שככל שאתה עני יותר אתה משלם אותו יותר.

רינה: מה דעתך על הטלת התוספת של המע"מ שהיא לא תהיה דיפרנציאלית.

אני חושבת שמע"מ דיפרנציאלי הוא רעיון לא רע, בהחלט אפשר לייסד דבר כזה. הרבה ארצות באירופה עושות מע"מ דיפרנציאלי. אני כתבתי בשבוע שעבר בכינוס של כל ראשי המפלגות הסוציאל הדמוקרטיות באירופה ומחוצה לה, כולל ראשי מדינות. ברוב המדינות שראשי המפלגות הסוציאל דמוקרטיות ישבו סביב השולחן, היה מונהג מע"מ דיפרנציאלי.

חגי: את ראית שאתמול גם בערב הממשלה פרסמה גם את תכנית הדיור. את חושבת שמכאן יבוא המזור לבעיית מחירי הדירות או שגם אותה את שוללת.

 

אני חייבת להגיד לכם שקצה נפשי בסיפורי אלף לילה ולילה, במילים, סיפורי רהב שיתרחשו אולי בעוד כמה שנים. אני מסתכלת כאן ועכשיו. כאן ועכשיו האגרות הולכות להתייקר בטירוף בגלל הצעדים שהולכים להיות מיושמים בשבועות הקרובים, המע"מ יעלה את מחיר הדירות, מס משפרי הדיור יעלה את מחיר הדיור, ביטול ההטבה בפריפריה יעלה את מחיר הדירות, אז השיטה הזאת שבה מכים בך במקל ובפטיש בכל הכוח אבל אומרים לך הנה רגע אנחנו מפרסמים תכנית שאולי פעם בעוד כמה שנים יהיה טוב, אני חושבת שהציבור כבר נבון מכדי להאמין להבטחות הסרק האלה במיוחד אחרי אכזבה אחרי אכזבה אחרי אכזבה.