שלי ב"מהדורה ראשונה" על ביטול חוק הדיור הציבורי: "לאף שר אוצר לא היה אומץ לבטל את החוק. הם חיכו שהפריץ ימות, שמשהו יקרה. פעם ראשונה שבעזות מצח פשוט באים ומבטלים את החוק הזה שהוא כל כך צודק"

30 במאי, 2013

החוק הזה צריך להגיד נמצא כבר בהקפאה עמוקה כבר יותר מעשור, מה זה כל כך משנה אם הוא קפוא או מת?

זה אחד החוקים החשובים והצודקים שנחקקו אי פעם. מי שחוקק אותו היה חבר הכנסת רן כהן. הוא בעצם הבטיח לקבוצה העניה ביותר, שמשום מה הייתה מופלית בשנים מסויימות בכינונה של המדינה ולא קיבלה את הדירה כמו כולן אלא הדירה ניתנה לה בצורה מעוותת ועקיפה, הם נחשבים לדיירי הדיור הציבורי, וזה אפשר להם לקבל את מקדש המעט הזה, את הדירה העלובה והקטנה הזאת, לרכוש אותה, לקבל אותה לעצמם כדיי שהם יוכלו להוריש אותה לילדיהם.

עד עכשיו, בעצם מה שקרה בגלל שהחוק עוכב, אז הדירות האלה נמכרו אחרי שהן פונו מיושביהן שלא יוכלו להוריש אותה לילדיהן והצטבר בקרן מהמכירה שני מיליארד שקלים שנועדו מלכתחילה לבנות עוד דיור ציבורי. מה קרה לשני המיליארד האלה? הם פשוט התפוגגו ברוח ונעלמו.

לאף שר אוצר לא היה אומץ לבטל את החוק. הם חיכו שהפריץ ימות, שמשהו יקרה. פעם ראשונה שבעזות מצח פשוט באים ומבטלים את החוק הזה שהוא כל כך צודק וכל כך חיוני והוא מתקן אפליה כל כך עמוקה בין עניים מאוד, מנושלים ממש, לבין אנשים רגילים. גם אנשים רגילים שיש להם דירה. אני באה ממשפחה לגמרי רגילה ולהורים שלי הייתה דירה משל עצמה.

צריך להגיד דבר אחד, בכלל לא היו אנשים שנהנו מהחוק הזה.

הייתה קבוצה מסויימת לתקופה קטנה וזאת הייתה הצלחה מסחררת, באמת. אנשים פשוט קנו את מה שהיה שייך להם מלכתחילה, באמת כבשת הרש. והדבר הזה הוא נורא מקומם כי הוא מצטרף לעוד דברים שהם בלתי אפשריים. גם העלאת המע"מ מייקרת את הדירות במינימום בכמה עשרות אלפי שקלים ומרחיקה את חלום הדירה. תוסיף לזה את משפרי הדיור, את המס ההזוי והמטורף הזה שפוגע במעמד הביניים שרוצה לקנות דירה. תוסיף את ביטול ההטבות לרכישת דיור בפריפריה וקיבלת ייקור מכירי דירות ואטימות מוחלטת לצורך הבסיסי הזה של קורת גג לראשך.

אומרים גם לך, חברת הכנסת יחימוביץ', שגם את לא רוצה להתמודד עם מוקדי הכוח כשהכוונה לועדים החזקים. מה עמדתך למשל לגבי הפרטת הנמלים?

הפרטת הנמלים זו סוגיה שנויה במחלוקת. אני חושבת שאפשר להפריט לפחות חלק מהנמלים. אפשר שיהיו גם נמלים שהם בבעלות פרטית, לשמור על איזון, ובלבד שתהיה בהם עבודה מאורגנת כי אני בעד עבודה מאורגנת ובעד זכות ההתארגנות.

ומלגזן בנמל צריך להרוויח 52 אלף שקלים?

לא, זה סכום מוגזם וגם יש לי ביקורת על ההתנהלות של יו"ר הועד הזה באופן ספציפי. אבל אתה יודע, יכולה להיות ביקורת על אדם כזה או אחר. שר אוצר לשעבר ישב בכלא. מה זה אומר? שצריך לבטל את תפקיד שרי האוצר לדורותיהם? יש פלילים, יש התנהגות לא נאותה, ויש זכות בסיסית של עובדים לא להיות אבק אדם, לא להיות עובדי קבלן רמוסים ועבדים אלא גם להגיד "אנחנו". כמו שעכשיו יש נסיונות התארגנות, בהוט, בסלקום, בכל מקומות העבודה. מותר גם לעובדים להיות קבוצה.

ראינו אתמול שיאיר לפיד נוסע במחלקת תיירים רגילה לפאריז ומתאכסן לו בסוויטה. יש לך איזו מילה טובה להגיד עליו או שאת חושבת שזה פופוליזם?

ממש אין לי חשק להתמודד עם סימבולים אוויליים וחסרי שחר. מי שחותם בלי להניד עפעף על צו להעלאת המע"מ, שזה מס שפוגע בעיקר בעניים כי ככל שאתה עני יותר אתה משלם אותו יותר, הוא אטום לחלוטין למה שקורה בחברה הישראלית.

אני לא אוהבת ספינים, אני לא אוהבת סימבולים גסים, ואני בודאי לא יכולה לצאת את הכפילות הזאת שמצד אחד אתה הורס את חייהם של אנשים, מכניס אנשים למעגל העוני, בפחדנות. עם ג'רמי לוין מנכ"ל טבע הוא הלך להפגש בארבע עיניים כדיי לבקש ממנו במטותא אולי מתישהו שישלם מיסים. עם כל הציבור הזה, חסר ההגנה, חצי מהעובדים במשק מרוויח פחות מ-5,500 שקלים. עם הציבור הזה באמת בפחדנות אל הכיס שלו הוא שולח את ידו.