סיעת העבודה הניחה ניתוח משותף מפורט של כל סעיפי חוק ההסדרים

11 ביוני, 2013

"אחד מחוקי ההסדרים הקשים והתמוהים שהונחו על שולחן הכנסת בשנים האחרונות"

 

·       תקציר המסמך, ובו לצד כל סעיף ניתוח משמעויותיו ועמדת העבודה לגביו - מצורף בקובץ, לשימושכם. הוא ישמש כלי עבודה ויופץ בציבור, ואנו קוראים לציבור להעיר עליו את הערותיו.

·       אנו מדגישים כי זהו ניתוח של חוק ההסדרים בלבד – הוא אינו כולל צעדים וגזרות אחרים רחבי היקף ובעלי השפעה שלילית עמוקה – כמו קיצוץ רוחבי עמוק בתקציב על כל השלכותיו מרחיקות הלכת, העלאת המע"מ ועוד.

 

במכתב הנלווה לחוברת, כותבת יו"ר האופוזיציה ויו"ר העבודה שלי יחימוביץ':

"זו הפעם הראשונה שמוגש בה לעיונו ולשימושו של הציבור  מסמך סיעתי ומפלגתי מגובש אשר משקף את עמדתה ואת ערכיה של מפלגת העבודה ושל סיעתה בכנסת, והפעם הראשונה בכלל שבה סיעה ומפלגה, ולא ח"כים יחידים, מגישים ניתוח כזה. גיבוש המסמך נעשה בשיתוף פעולה מוצלח בין כלל חברי הכנסת של העבודה וחברי הנהגתה, אשר לקחו על עצמם אחריות על התחומים השונים, למדו את הנושאים לעומק וגיבשו הצעה לעמדות הסיעה לגבי כל נושא ונושא.

ניתוח זה מהווה שלב נוסף וחיוני במאבק על התקציב, אשר במקצתו כבר הושגו הישגים – אבל עיקר העבודה עוד לפנינו. בניתוח זה השתתפו גם עשרות מומחים, ארגונים חברתיים, פעילים חברתיים ופעילי שטח.

כמי שעברה וניתחה מספר לא מבוטל של חוקי הסדרים, אני חייבת לציין שמדובר באחד מחוקי ההסדרים הקשים והתמוהים שהונחו על שולחן הכנסת בשנים האחרונות.

החוקים הקודמים היו בעלי היגיון פנימי כלשהו, גם אם היה זה היגיון הרסני, שמרני קיצוני, מפריט ומחולל אי שוויון.  לפחות הייתה בהם כוונת מכוון. הפעם מדובר בחוק שיותר מכל הוא אסופה עצומה של כל ההצעות אשר העלו אבק במגירותיהם של פקידי אגף התקציבים. כאילו עשה מישהו ניקיון כללי במשרד האוצר וזרק לארגז אשפה אחד כל נייר מעלה אבק.

בניגוד גמור ומוחלט למה שנכתב בהקדמה להצעת התקציב של משרד האוצר לשנת 2013-2014 כי מדובר בתקציב של צמיחה, הרי שאין בחוק ההסדרים ובתקציב הנוכחי ולו רפורמה אחת שניתן להצביע עליה כמחוללת צמיחה במשק או מעניקות תקווה לאזרחים.

התפריט המוגש לכנסת מורכב מכמות אדירה של שינויים פיסקליים, קרי העלאות מסים על מעמד הביניים והאדם העובד, לצד צעדים המהווים פגיעה קשה בעניים ביותר כמו קיצוץ חד בקצבאות הילדים והטלת מס על עקרות בית. מדובר בהעלאת מיסים אדירה של 15 מיליארד שקלים, ההיפך המוחלט של התחייבויות ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד ערב הבחירות לכנסת.

לצד אלה, יש בחוק אסופת צעדים שהנחיצות שלהם למשק הישראלי מוטלת בספק רב, הקשר לתקציב תלוש ביותר והימצאותם בחוק ההסדרים מבזה את הכנסת ואת ההליך הדמוקרטי.

אני מבקשת לציין לטובה את שיתוף הפעולה עם יו"ר הכנסת הנכנס, יולי אדלשטיין, אשר ניהל בשבועות האחרונים משא ומתן קשה אל מול משרד האוצר. הוא הצליח, לא מעט הודות לגיבוי שלנו ושל יתר סיעות האופוזיציה, ואף של ח"כים מהקואליציה, להוריד מהגרסא הנוכחית של חוק ההסדרים מספר ניכר של סעיפים אשר הופיעו בהחלטת הממשלה. מדובר בתיקוני חקיקה רחבים ודרמטיים כגון חידוש תוכנית ויסקונסין, יישום המלצות ועדת קדמי, הפרטת מערך עידן פלוס ודרישת רוב של 61 חכים לצורך אישור הצעות חוק פרטיות עם עלות תקציבית.

מעבר למאבק החיוני על כל סעיף וסעיף, יש לציין באופן חד וברור כי עצם קיומו של חוק ההסדרים הוא פסול מעיקרו. זה חוק אשר הומצא ככלי חרום חד פעמי בשנת 1985, והפך למכשיר קבוע בידי מקבלי ההחלטות, אשר מתאהבים בו מיד בהגיעם לשלטון. החוק הורס כל חלקה טובה, ומשבש לחלוטין קבלת החלטות באופן מובנה, יסודי, מסודר ודמוקרטי. אנו מאמינים כי נוכח המודעות הרבה של הציבור להחלטות המתקבלות בממשלה ובכנסת ונוגעות ישירות לגורלו - הקרקע בשלה לביטולו הסופי של חוק ההסדרים ככלי חקיקתי והפיכתו לכלי עזר משלים חקיקה לתקציב, כפי שהוא אמור להיות.

אנחנו נפעל בתקופה הקרובה מול הקואליציה ומול שר האוצר על מנת להביא לביטולו הסופי של החוק במתכונת הנוכחית כבר בתקציב המדינה הבא.

אנו קוראים למקבלי ההחלטות ולציבור כולו, בלי הבדל מעמד פורמלי, להיעזר במסמך ואף לשלוח הערות לגביו. את הערותיכם אתם מוזמנים לשלוח לכתובת המייל takziv2013@gmail.com"

 

למסמך המלא

 

הקובץ המלא של חוק ההסדרים