שלי יחימוביץ': נילחם נגד ייצוא הגז

20 ביוני, 2013

מסיבת עיתונאים בעקבות ההחלטה לאפשר את ייצוא הגז

 

 

 

שלי יחימוביץ': 

"ההחלטה הזאת היא שוד של הציבור וכניעה מבישה ללחצי הטייקונים ופגיעה אנושה בכלכלה, בחברה וגם בביטחון. אנחנו ננהל על זה קרב, נלך לבג"ץ כי זה פשוט מכירה של העתיד של הילדים שלנו. לא פחות מזה. מסיבת העיתונאים הייתה מיצג מביש של כניעה ללחצים אדירים שהופעלו על ידי ענקי הגז במסווה קלוש של מקצועיות תוך הישענות על המסקנות הרדודות של ועדת צמח. במחטף, במהירות שאין לה שום הצדקה, קיבלה השלישייה הזאת, נתניהו, לפיד, שלום, כולם אנשים מאוד מבוססים ועשירים ומקושרים. קיבלה החלטה שהיא דרמטית ופוגענית לרוב המכריע של הציבור במדינת ישראל. ההחלטה הבהולה הזאת, יש לה נזק נוסף, היא פשוט חוסמת מעתה ואילך כל אפשרות, גם אם יתברר שזו הייתה שגיאה נוראה, להתחרט משום שחוזים נחתמים עם מדינות ידידותיות. היא בלתי הפיכה גם. אם ויתור מראש על 40% מעתודות הגז של ישראל זה הקשב שלהם לציבור והאזנה לרחשי ליבו של הציבור שמתנגד להחלטה הזאת, אם אחרי הקשב הזה זה המספר, אני מנסה להעלות בדעתי מה הם דימיינו לעצמם לפני זה? לותר על 80% מאוצרות הטבע של הגז הטבעי של מדינת ישראל? הרי אין להם שמץ של מידע מדוייק בדבר הצרכים העתידיים של המשק הישראלי וגם לא על העתודות. גם התיאורים על המיסים שיזרמו לקופת המדינה הם גם מופרזים וגם שקריים והם לא חושפים את העובדה שהטייקונים יקבלו כתוצאה מההחלטה הזאת 350,000,000 שקלים והם לא מספרים את העובדה שהגז הזה ייוצא מהארץ לא תכניס בכלל סכומים גדולים לקופת המדינה כי גם אם הגז נמכר לחו"ל במחיר גבוה מזה שנמכר בישראל את המיסים הם משלמים לפי הסכום הנמוך. זאת עסקה חד צדדית שרק נובל אנרג'י ותשובה מרוויחים ממנה. עוצמת התרמית והאופן המביש של קבלת ההחלטות נחשפים כאשר נזכרים שלפני יומיים שר האוצר מינה את ששינסקי 2 כדי לבדוק אם אולי צריך להעלות את התמלוגים על אוצרות הטבע האחרים של מדינת ישראל שהיום הם בשיעור מביש. על זה ממנים את ששינסקי 2 כדי שיגיש המלצות ראשונות רק בעוד שנה, לפני חקיקה. תראו כמה הם איטיים והססנים כשמדובר בלקחת משהו שמגיע לנו. זה מזעזע לראות כמה בכל מה שנוגע לחלוקת מתנות לחברות ענק ולמיסוי הציבור שאין לו את הלוביסטים של נובל אנרג'י ותשובה כמה הטלת מיסים על הציבור הרחב - היד קלה. הפער בין החופזה הזאת כשמחלקים מתנת ענק כזאת לבין ההססנות שזה נוגע להטלת מיסים על ההון הגדול ביותר. הפער הוא מאוד מאוד מקומם.

 

אנחנו מתכוונים לסכל את ההחלטה הזאת בכל דרך. נעתור לבג"צ, מספר חברי כנסת מכל סיעות הבית ביחד עם ארגונים מובילים במאבק הזה. ההחלטה הזאת לא תעבור בלי קרב כי זו החלטה שגוזרת את עתידם של הילדים שלנו. לסיום, ואני יודעת שזה אולי מלאה קצת את  הציבור, אני אזכיר את ההתחייבות של יאיר לפיד ערב הבחירות. אני יודעת שזה הפך לריטואל בו אנחנו מדברים על ההבטחות הגרנדיוזיות ועל ההפרה המוחלטת שלהם.

כך לפיד: "מסקנות ועדת צמח על ייצוא הגז הן שגויות. עתודות הגז צריכות להיות מופנות לטובת אזרחי ישראל ולא לטובת ייצוא יקר שמשרת רק כמה טייקונים." ציטוט מדוייק. והשרים שלו החרו החזיקו אחריו. ואני יודעת שזה הפך לריטואל - הפרת ההבטחות הזאת. אבל הפעם מדובר בהפרת הבטחה מאוד מאוד יקרה ואנחנו נאבק בהחלטה הזאת בכל דרך אפשרית."