שלי: פריימריז לראשות העבודה בתאריך 14 בנובמבר השנה

14 ביולי, 2013

 

דברי יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' במסיבת עיתונאים שהיא מקיימת עכשיו יחד עם מזכ"ל מפלגת העבודה חיליק בר:

 

 

 

 

"מפלגה שמאמינה בדמוקרטיה חייבת להיות דמוקרטית בעצמה.

כמפלגה דמוקרטית יש לנו חוקה, היא קובעת שבתוך 14 חודשים מיום הבחירות יתקיימו פריימריס לראשות המפלגה.

אנחנו פועלים בהתאם לחוקה שלנו, ואחרי סבב מאוד יסודי של התייעצויות ושיחות עם חברי הכנסת, ועם הנהגת השטח של המפלגה, אנחנו מתכוונים לכנס בהקדם את ועידת המפלגה, ולבקש לקבוע מועד לפריימריס, אחרי הבחירות לרשויות המקומיות.

בפריימריס האלה אבקש את שוב את אמונם ואת תמיכתם  של עשרות אלפי חברים במפלגת העבודה, אנשים טובים, מעורבים, ערכיים, שבוחרים באופן חופשי, חשאי, עצמאי ודמוקרטי את נבחריהם.

אני קוראת לכל מי שמעונין בכך, וכל מי שרואה עצמו ראוי להנהיג את מפלגת העבודה - להציג מועמדות, ולהתמודד. ואני מדגישה: דלתנו פתוחה, אין תקופת צינון לכהונה של מנהיג או מנהיגת המפלגה.

אנחנו נקיים מערכת בחירות הוגנת, ומכובדת, אבל גם שוקקת חיים, על דרך, על אידיאולוגיה, על מנהיגות, ועל כל מה שחברי המפלגה יחליטו שהוא נכון וחשוב. את מערכת הבחירות שלנו נתחיל עם סיומו של המאבק שלנו על תקציב הגזרות על חוק ההסדרים.

בתום הבחירות הפנימיות האלה נקבל את הכרעת הבוחרים, נשאיר מאחורינו את כל ההתמודדויות הפנימיות, ונמשיך מחוזקים ומאוחדים בדרך הארוכה שיש לנו לעשות.

המאבקים שלנו הם לא בתוכנו, אלא אך ורק אל מול פני ממשלה שמביאה לשיאים חדשים את רמיסת האזרחים שלה, את האטימות, את אי השוויון, את הרס מעמד הביניים והפגיעה הקשה בעניים, את הסגידה והכניעה המוחלטת, המביכה והשקופה לאינטרסים של קבוצה קטנה ומיוחסת שאליה הם משתייכים.

אנחנו חומת המגן של 99% מהישראלים שהממשלה הזאת לא סופרת אותם, וחומת מגן צריכה להיות שלמה ואיתנה.

המאבקים שלנו הם מול ממשלה שהביאה לשיאים חדשים  את המעילה באמונם של הבוחרים, את חוסר היושר, הזלזול באינטליגנציה של הישראלים, וממשלה שמלה שלה היא לא מלה, הבטחה אינה הבטחה.

ממשלה שחבריה הם או כאלה שויתרו על החזון הציוני של מדינה יהודית ודמוקרטית, והם מאמינים באמת ובתמים שצריכה להיות כאן מדינה דו לאומית,

או כאלה שאינם נוקפים אצבע ובעבור כסא בממשלה שותפים לחידלון, לחוסר היוזמה ולהיעדר אומץ הלב ליטול את ההזדמנויות החדשות שהמצב הגאופוליטי מזמן לנו, כדי לשוב ולקחת שליטה על התהליך המדיני ולא להיגרר אליו מאונס.

לכל אלה אנחנו מובילים בגאווה את האלטרנטיבה השלטונית. לצדק חברתי, לכלכלה משגשגת והוגנת, לחיים בכבוד, לחתירה לשלום מתוך תפיסה ציונית, לאומית ופטריוטית, לשלטון החוק, לנאורות ולדמוקרטיה.

דרך שהיא לא של פחד, אלא של תקווה ואופטימיות שנובעות מעוצמה, מחוסן פנימי, מסולידריות וערבות הדדית,  ומידיעה שגורלנו, גם הלאומי, גם המדיני, גם החברתי והמוסרי – הוא בידינו.

 

מי שהצביעו עבורנו, וגם מי שלא הצביעו, מבינים היום שמפלגת העבודה היא האלטרנטיבה היחידה לקואליציית נתניהו. בחרנו באופן מפוכח בהנהגת האופוזיציה,

שמרנו על הערכים שלנו, אנחנו דוברי אמת,  לא התפתינו להיות קבלני הביצוע של נתניהו, זה אמנם לא היה פשוט פוליטית, אבל יהיו מעטים מאוד שיחלקו היום על הבחירה הזאת, שהיתה נכונה ומדוייקת גם מוסרית וגם פוליטית.

אנחנו חורשים ביחד את התלם הארוך, וכדי להמשיך לעשות את הדרך הזאת הכי טוב שאפשר – צריך לעשות אותה מאוחדים ומלוכדים, ותוך שאנחנו מנהלים את המאבקים החוצה ולא פנימה.

את כל ההתמודדויות הפנימיות, שהן לגיטימיות ונחוצות כאוויר לנשימה במפלגה דמוקרטית – צריך לסיים ולהשאיר מאחורינו.

יש לנו יעדים לאומיים חשובים, הדרך שלנו ברורה וצלולה, יש לנו מפלגה חיה, מחוזקת, פעילה ומאוד מגובשת אידיאולוגית,  ויש לנו סיעה מצויינת. את כל האנרגיות האלה חייבים להפנות רק החוצה, מוקדם ככל האפשר.

 

מפלגת העבודה תהיה הראשונה במפה הפוליטית לסיים את הבחירות הפנימיות שלה ולהתמקד בבניית אלטרנטיבה פוליטית ואידיאולוגית לממשלה.

התמודדויות פנימיות הן טובות ונחוצות והכרחיות, תכליתן לבחור מנהיג או מנהיגה,

וביום שאחרי להתייצב יחד כגוף אחד מאחורי מי שיבחר, והמועד שאציע הוא 14 בנובמבר השנה. "

 

__________________________________________________________

 

חיליק בר: 

"מפלגת העבודה היא המפלגה החיה והדמוקרטית ביותר. אמרו את זה מכוני מחקר בכירים. בעידן של מפלגות יחיד זה לא מובן מאליו. בשנתיים וחצי האחרונות נערכו בחירות  לכל מה שזז במפלגת העבודה.

מערכת הבחירות תהיה מפוקחת, שקופה, לפי חוקת המפלגה.

מאבקי המפלגה הפנימיים ראוי שיהיו כלפי חוץ ולא כלפי פנים ולכן ראוי שנהיה הראשונים לסיים את המאבק ולהיות מוכנים לבחירות הבאות.

יש די אן אי שגורר אותנו להתכתשות פנימית, חברי המפלגה מואסים בעיקרון הזה ורוצים להחליפו ולכן נבחר את המנהיג\ה  הבא\ה "

 

__________________________________________________________

 

שאלות עיתונאים

 

 האם הזמן הקצר בין הבחירות המוניציפליות להתמודדות הפנימית במפלגת העבודה לא יכול להזיק ולעורר כעס?

זה לא סוד שאני חשבתי שצריך לקיים את מערכת הבחירות מוקדם ככל האפשר כדי לצאת מאחודים לקראות המשימות המשותפות. נענתי שוב ושוב לבקשות שלא לקיים את הבחירות במהירות והסיבה לכך שהבחירות לא מתקיימות בספטמבר, שזה התאריך המקורי, היא בגלל התייעצות עם גורמים מוניציפיליים.

התאריך היום הוא מקובל על  הגורמים המרכזיים במפלגה. אני משוכנעת שהעובדה  שחלק מהקמפיין יהיה במשותף יצוק חיים לשתי מערכות הבחירות.

האם מועד הבחירות לא יפגע במאבק בתקציב? האם אין פה העדפה של השיקול הפוליטי על פני זה הלאומי?

אני רוצה להדגיש - המועדים שיקבעו לקמפיין יהיו רק בתום המאבק על התקציב וחוק ההסדרים. עד לתום המאבק שאנו מנהלים בנחישות ובאנרגיות מליאות ובצורה טובה עם לא מעט הישיגים לא תהיה התעסקות בפריימריס. המועד ייקבע בתיאום בועידת המפלגה, שתיערך רק לאחר סיום המאבק בתקציב ובחוק ההסדרים.

אין תקופת צינון? גבי אשכנזי למשל, יכול להתמודד?

אני אחדד - שאלה במקומה. אני קוראת לכל אדם שרוצה או רואה עצמו ראוי להנהיג את מפלגת העבודה לבוא ולהתמודד. נאפשר כמו בפריימריס במקרים של מי שרוצה להתמודד ללא תקופת אכשרה.  כמובן שתהיה ועדה שתמונה ע"י הועידה, אבל אני מבטיחה שכל מי שאין לו עבר פלילי והוא אדם ראוי, יוכל להתמודד.

אני מזמינה אנשים מבחוץ, להציב אלטרנטיבה אידיאולוגית מנהיגותית. אני חושבת שזה דבר בסיסי ביותר בדמוקרטיה.

אני רוצה לוהיס ף מאז שנת 2000 התחלפו 6 פעמים יושבי ראש במפלגת העבודה.

אני מאינה ובטוחה שמעבר לתמיכה ולאמון שחברי המפלגה רוחשים לי ,קצה נפשם בתחלופה הסיטונאית הזו שלא קידמה אותנו לעבר השלטון.

אני מתכוונת לעשות היסטוריה ולהיות היו"ר שתבחר לכהונה שניה.