"התפקיד המנהיגותי שלנו הוא להציב דרך אלטרנטיבית לממשלה זאת"

17 ביולי, 2013
האזינו:

יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' התראיינה לתוכנית "סדר יום" ברשת ב' ואמרה לקרן נויבך, בין היתר, את הדברים הבאים:

 

 

קרן נויבך: שלום לך חברת הכנסת, יו"ר העבודה ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'

בוקר טוב קרן.

קרן נויבך: בואי נתחיל עם התקציב. במהלך השבועות האחרונים התקיים הליך אישור התקציב בועדות השונות. תקני אותי אם אני טועה, בסופו של דבר האופוזיציה לתקציב כשלה בסופו של דבר.

כשלה בודאי לא. האופוזיציה כבר השיגה הישגים גדולים באמצעות לחצים וגיבוי ציבורי. כמה וכמה סעיפים כבר נשמטו מחוק ההסדרים. אנחנו כבר יודעים שתוכנית ויסקונסין פוצלה מחוק ההסדרים למשל. הכוונה לפגוע בחיסכון הפנסיוני של האנשים העובדים לא תעבור. הכוונה להעלות מיסים לבעלי השכר הנמוך לא תעבור כמו שהיא. 

אבל אני חייבת להיות כנה איתך קרן. כדי לשנות את התקציב שינוי מקרו מהיסוד ניתן לעשות רק בהרכב של ממשלה שמסוגלת לעשות שינויים מבניים כה משמעותיים. מהאופוזיציה לא משנים שינויי מקרו וגם מתפקידי שרים בממשלה לא משנים שינויי מקרו. שינויי מקרו עושים כשיש ראש ממשלה שמוכן לתת להם גיבוי.

לו הייתי נכנסת לממשלה ודאי שהקו הכלכלי היה שונה במשהו אבל התפקיד שלי הוא להוביל דרך אלטרנטיבית לדרכו של בנימין נתניהו. לא להיות הפרזנטורית של נתניהו. לו הייתי עושה את זה, כפי שלפיד עושה, זו הייתה בגידה בציבור ובאמונו.

ודאי שהייתי רוצה להיות ראש ממשלה אבל מאחר והציבור אמר את דברו אנחנו נחזק את דרכנו הערכית, האידיאולוגית והמנהיגותית ונציב אלטרנטיבה. זאת משמעות הדמוקרטיה.

קרן נויבך: יש אימרה, גם בתוך המפלגה שלך שהציבור לא תופס אותך כאלטרנטיבה שלטונית.

הדבר הזה יובא להכרעת חברי המפלגה בקרוב. אני לא רוצה לדבר בשבח עצמי אבל אני מזמינה את כל מי שרואה את עצמו ראוי להתמודד על תפקיד יו"ר מפלגת העבודה לבוא ולהתמודד. אני חולקת עלייך בקשר למעמדה של מפלגת העבודה. ציבור המצביעים שלנו מרוצה מהצעדים שלנו מאז הבחירות. גם המצביעים שלנו וגם רבים ממצביעי לפיד יודעים היום שאנחנו החלופה האמיתית. אני לא שייכת לסוג הפוליטיקאים והמנהיגים שתופסים טרמפ על אופנות חולפות. אני מציעה אלטרנטיבה סוציאל-דמוקרטית כוללת עם מנועי צמיחה וביניהם מעמד הביניים. 

קרן נויבך: טוענים כלפייך שאת סוליסטית.

מי שרצה להתמודד מתמודד משום שיש לו אמביציה פוליטית וזה בסדר גמור. אנחנו מפלגה דמוקרטית. אני מעדיפה רעש של דמוקרטיה על שקט של דיקטטורה. לגופו של עניין, אני כבר 7 וחצי שני בפוליטיקה. אני ראיתי איך סיעות עובדות. מעולם לא עבדה סיעה בתיאום כזה. כל כך הרבה אנשים מוכשרים ורציניים. אפילו העוזרים הפרלמנטריים של חברי הכנסת הם ברמה גבוהה וחסרת תקדים ומשתפים פעולה ביניהם. ומעולם הדרך שלנו לא הייתה כל כך ברורה, צלולה ושקופה.

הדי.אן.איי של מפלגת העבודה משתנה. כבר שינינו את הדי.אן.איי כשלא נכנסנו לממשלה ואני מתכוונת לעשות עוד היסטוריה קטנה ולהיבחר בפעם השנייה לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה.

קרן נויבך: איך את מתייחסת להודעת האיחוד האירופי?

זה איתות חזק וחמור לנו שהקהילייה הבינלאומית מנתקת בזה אחר זה את הקשרים שלנו איתה. בידוד בינלאומי מסוכן יותר מחלק מכלי הנשק המתוחכמים שאנחנו חרדים מפניהם. וזה איתות שאנחנו חייבים לקחת את היוזמה וללכת לכיוון פיתרון 2 המדינות בכל הכוח. אנחנו, מי שדוגל בפיתרון שתי המדינות הוא המחנה הלאומי ומי שמתנגד לכך הוא המחנה הדו-לאומי.

ובעניין הטבות המס המטורפות שרק אתמול נחשפנו אליהם, ברגע שיהיה פה תהליך מדיני יבואו לכאן משקיעים כי יהיה כאן שקט ויהיה אמון ולא נצטרך לחלק הטבות מופרכות כאלה.

קרן נויבך: תודה רבה ח"כ שלי יחימוביץ'

תודה רבה קרן