שלי יחימוביץ' ב"שישי בבוקר" על הגזרות החדשות: הגזירות הקשות ביותר הוטלו בהבטחה שתיכף יהיה כאן טוב יותר; הנתונים החדשים של בנק ישראל סותרים את זה.

20 בספטמבר, 2013
האם היה ניתן למנוע את רצח הילדים?
 
הטרגדיה הזאת נחוותה מראש. בדר"כ יש נטייה לחפש אשמים... היישוב הזה [בת חפר] מתפקד כמו שצריך ואם יש לנו איזושהי נטייה בדר"כ לחפש אשם שלא בצדק בעובדים סוציאליים, שממילא כבר עברו לעבוד דרך קבלנים, ממילא קורסים תחת העומס, ממילא מקצצים בהם כל הזמן - כאן אפשר לוותר גם על הריטואל הזה, כי שירותי הרווחה באמת פעלו כהלכה. שניהם קיבלו טיפול פסיכולוגי, היה צו הרחקה, המשטרה הרימה מסוק לאוויר - לפעמים ניתן לא להאשים את הרשויות כשהן נוהגות כהלכה.
 
לפעמים אנחנו עומדים באזלת יד מול הדבר הזה, אבל צריך לזכור כשאנחנו נחשפים לקטע המטורף והרצחני של אירוע כזה, שהרבה מאוד ילדים מוכים על ידי ההורים שלהם. והרבה מאוד נשים הן נשים מוכות בידי הבעלים שלהן. זאת תופעה שהיא תמיד מתחת לפני השטח - אנחנו עדים לה כשהיא מתפרצת. וכאן מגיע התפקיד שלנו - לפעמים לנו יש תפקיד כאזרחים: לא לשתוק לשמוע את הצעקות, להתריע, להתלונן במשטרה, לשים לב להתנהגויות לא נורמטיביות. לפעמים אלו לא הרשויות, לפעמים גם עלינו מוטל תפקיד. אבל כאן בטרגדיה הנוראית הזאת באמת קשה למצוא אשמים.
 
על הגזרות החדשות - לפי בנק ישראל יידרש קיצוץ 14.5 מיליארד ש' ב-2015-2016
 
הקיצוצים הקשים ביותר והגזירות הקשות ביותר והעומס הנוראי על מעמד הביניים והעניים הוטל עכשיו, על ידי הממשלה הזאת, עם בנימין נתניהו כראש ממשלה ועם לפיד כשר אוצר. המיסים על מעמד הביניים, והעלאת המע"מ, וקיצוצים שהורידו ממשפחה נורמלית אלפי שקלים בשנה תוך הבטחה שאוטוטו יהיה כאן טוב יותר. הנתונים של בנק ישראל באים כמו שתי סתירות לחי ואומרים: "סתם פגעתם בציבור מאוד רחב ולא יהיה כאן טוב יותר". בעיקר כי לא יצרתם מנועי צמיחה בתוך התוכנית הגאונית שלכם.
 
בואו נניח שצריך לכסות את הבור - למה תמיד מי שצריך לכסות את הבור זה אנשים נורמליים, עובדים, עם שכר בינוני או העניים ביותר?... ובמי לא נוגעים? בארבע החברות העשירות והגדולות ביותר שפשוט לא משלמות מס הכנסה. הן משלמות 0-4% מס הכנסה. אז נגיד שצריך לכסות את הבור - יש כל כך הרבה מקומות אחרים לכסות ממנו את הבור.