יחימוביץ' ליו"ר דירקטוריון טבע: "בטלו את ההחלטה לפטר 800 עובדים - חשפו את הפרוטוקולים ומי הצביע בעד הפיטורים"‎

13 באוקטובר, 2013
לדברי יחימוביץ', טבע הפרה את החוזה בינה לבין המדינה - הטבות מס מפליגות ותשלום מס חברות בשיעור אפסי בתמורה הבטחת מקומות תעסוקה. במקביל שיגרה יחימוביץ' ליו"ר הרשות לני"ע, שמואל האוזר מכתב וביקשה להורות לטבע לחשוף את הליך קבלת ההחלטה על פיטורי העובדים.
 
יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', שיגרה לפני זמן קצר מכתבים ליו"ר דירקטוריון חברת טבע, פיליפ פרוסט וליו"ר הרשות לני"ע, שמואל האוזר. במכתבה לפרוסט ביקשה יחימוביץ', כי יכונס בהקדם דירקטוריון החברה וכי תבוטל ההחלטה על פיטורי 800 עובדים, אשר תגרום לכך שאלפי בני אדם בישראל יספגו מכה כלכלית וחברתית אנושה.  יחימוביץ' כותבת כי, הפיטורים הם הפרת החוזה בין החברה למדינה וכי  טבע קיבלה הטבות מס מפליגות וכמעט שאינה משלמת מס חברות ובתמורה מספקת מקומות עבודה. יחימוביץ' הוסיפה כי אין כל הצדקה מוסרית או כלכלית למהלך כזה בחברה אשר רק אשתקד הרווח הנקי שלה עמד על 4.7 מיליארד דולר, והרווח הצפוי ב-2013 הוא כ-5 מיליארד דולר. 
 
במקביל שיגרה יחימוביץ' מכתב ליו"ר הרשות לני"ע, שמואל האוזר, וקראה לו להורות לחברת טבע על חשיפת הליך קבלת ההחלטות בחברה. "האם סוגיית הפיטורים הובאה לאישור הדירקטריון, ואם כן מתי? מיהם חברי הדירקטריון אשר הצביעו בעד התכנית, ומי הצביע נגד אם בכלל? מה היו הנימוקים בעד ונגד הפיטורים?האם נשקלו החלטות מאוזנות יותר אשר היו מונעות את הפיטורים ההמוניים? האם נשקל צמצום בשכר הבכירים, ובמיוחד בשכרו של המנכל, ג'רמי לוין, אשר עמד על 14.7 מלש"ח בשנה?"  
 
להלן נוסח המכתבים המלא
 
 
 
לכבוד
 
מר פיליפ פרוסט
 
יו"ר דירקטריון טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ
 
הנדון: ביטול ההחלטה לפטר 800 עובדי טבע בישראל
 
אני פונה אליך בבקשה לכנס את הדירקטוריון ולבטל את ההחלטה לפטר 800 עובדים בישראל.
 
נראה כי בעת קבלת ההחלטה לא נתתם את הדעת על התוצאות הקשות והמרות של החלטה זאת.
 
פיטורי 800 עובדים  יגרמו לכך שאלפי בני אדם בישראל יאבדו את מטה לחמם בבת אחת, ויספגו מכה כלכלית וחברתית אנושה.
 
להתנהגות זאת אין הצדקה מוסרית ואף לא הצדקה כלכלית.
 
בשנת 2012 הרוויחה החברה אשר אתה עומד בראשה רווח נקי של 4.7 מיליארד דולר. מעט מאוד חברות בעולם נהנות מנתונים כאלה.  לעובדים שאתם מתכוונים לפטר, בבוטות, ביד בקלה ובזלזול - היתה תרומה עצומה להישגים הכספיים המצוינים שלכם.
 
למותר לציין שבחמש השנים האחרונות קיבלה טבע הטבות מס מהמדינה בהיקף של 12 מליארד שקלים, וכמעט שלא שילמה מס חברות. זאת במסגרת חוזה: טבע תקבל הטבות מפליגות, תשלם מס בשיעורים מגוחכים ממש, ובתמורה תספק מקומות תעסוקה. חוזה זה הופר עם החלטתכם השבוע.
 
שלא לדבר על כך שחברה מפוארת זאת נוסדה בישראל, ע"י כשרונות ישראלים, בידי מנהלים ועובדים ישראלים מוכשרים, ועל בסיס ידע מדעי שפותח במכון וייצמן.
צפי הרווחים ל–2013 הוא כ–5 מליארד דולר. חרף זאת אתם מגלים חוסר נכונות להסתפק ברווחים העצומים שלכם, ובמסגרת "התייעלות" אתם בוחרים לפגוע בחוליה החלשה ביותר ולהסב נזק כבד לפריפריה, לתעסוקה במשק, ולבני אדם.
 
אני קוראת לכם לחדול מהליכי הפיטורים הללו לאלתר, ומציעה לכם להשתמש במיליארדי השקלים שצברתם בשנים האחרונות כדי לשמר את העובדים גם בתקופות הנחשבות טובות מאוד עבורכם, ולא רק בתקופות מצוינות.
 
אני משוכנעת שהדבר יעניק לכם כמה נקודות זכות אצל הצרכנים ובעלי המניות שלכם.
 
עד כה לא נחשף כיצד החליטה החברה לאמץ תוכנית התייעלות כה קיצונית, העלולה להמיט אסון כלכלי על מאות משפחות בישראל.  בין היתר, אבקש לקבל תשובות על השאלות הבאות:
 
האם התכנית הובאה לאישור הדירקטריון, ואם כן מתי?
 
מיהם חברי הדירקטריון אשר הצביעו בעד התכנית ומי הצביע נגד אם בכלל?
 
האם נשקלו החלטות מאוזנות יותר אשר היו מונעות את הפיטורים ההמוניים?
 
האם נדונה בכובד ראש משמעותם של הפיטורים?
 
לדוגמא, האם נשקל צמצום בשכר הבכירים, ובמיוחד בשכרו של המנכל, ג'רמי לוין, אשר עמד על 14.7 מיליון ש"ח ב-2012?
 
אבקש לקבל בהקדם תשובות על שאלות אלה, לרבות פרסום ברבים של הפרוטוקולים של ישיבות הדירקטוריון בעניין זה.
 
 
 
 לכבוד
 
פרופ' שמואל האוזר
 
יו"ר הרשות לניירות ערך 
 
הנדון: גילוי הפרוטוקולים בעניין החלטת חברת טבע
 
לפרופ' האוזר שלום,
 
מתוקף אחריותך להבטיח שקיפות וגילוי מירביים בשוק ההון, אני פונה אלייך בבקשה להורות לחברת טבע לחשוף את הליך קבלת ההחלטות בדבר התכנית לפטר כ-800 עובדים בישראל. לדברי החברה, הפיטורים נעשו כחלק מ"תכנית התייעלות". זאת שעה שהרווח הנקי של החברה בשנת 2012 עמד על 4.7 מיליארד דולר, הרווח הצפוי בשנת 2013 הוא כ–5 מליארד דולר, ושכר הבכירים המשולם למנהליה הוא גבוה במיוחד.
 
כידוע ביום חמישי האחרון הודיעה החברה על "תכנית התייעלות" כוללת, אשר במרכזה פיטורים של אלפי עובדים בעולם ומאות עובדים בישראל. עד כה לא נחשף כיצד החליטה החברה לאמץ תוכנית התייעלות כה קיצונית, העלולה להמיט אסון כלכלי על מאות משפחות בישראל.  בין היתר, אבקש לקבל תשובות על השאלות הבאות, לרבות חשיפת הפרוטוקולים בנושא:
 
האם סוגיית הפיטורים הובאה לאישור הדירקטריון, ואם כן מתי?
 
מיהם חברי הדירקטריון אשר הצביעו בעד התכנית, ומי הצביע נגד אם בכלל?
 
מה היו הנימוקים בעד ונגד הפיטורים?
 
האם נשקלו החלטות מאוזנות יותר אשר היו מונעות את הפיטורים ההמוניים?
 
האם נשקל צמצום בשכר הבכירים, ובמיוחד בשכרו של המנכל, ג'רמי לוין, אשר עמד על 14.7 מלש"ח?
 
להחלטה זאת של טבע, שהיא חברה ציבורית, השפעות מרחיקות לכת על גורלם של 800 בני אדם ועל התעשייה והתעסוקה בישראל. מדובר בחברה אשר בחמש השנים האחרונות קיבלה הטבות מס בשווי של כ – 12 מליארד שקלים, וכמעט שאינה משלמת כלל מס חברות.
 
טבע לא מצאה לנכון לגלות מה היו השיקולים שהנחו את דירקטריון החברה בהחלטתו, ולכן אני מבקשת את התערבותך על מנת להביא לגילוי התשובות על השאלות הללו אשר יש להן ערך ציבורי רב.