דיון גורלי בבג"ץ על העתיד האנרגטי של מדינת ישראל

17 באוקטובר, 2013
ביום ראשון הקרוב (20.10) בשעה 11:00 יתקיים בפני הרכב מורחב של שופטי בג"ץ דיון גורלי ובעל השפעות מכריעות על העתיד האנרגטי של מדינת ישראל. כזכור, יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', יו"ר ועדת כלכלה ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, ח"כ רובי ריבלין וח"כ משה גפני ושורה של ארגונים, ביניהם הפורום הישראלי לאנרגיה, הגישו עתירה לבג"ץ בעקבות החלטת הממשלה על ייצוא הגז. את העותרים מייצגים עו"ד אפי מיכאלי, מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים יחד עם עו"ד ערן צין ועופר סיטבון. 
 
יחימוביץ': "הממשלה נתנה לתשובה ולנובל אנרג'י 300 מיליארד ש"ח במתנה, והתחייבה ליצוא גז בלי לדעת מהן באמת עתודות הגז של ישראל -  מה שעלול להשאיר אותנו עם אפס גז טבעי לעצמנו. ועדת ששינסקי עברה מסלול חקיקה מסודר, והנסיונות הנואשים של הממשלה להשאיר במחשכים החלטה זאת שהיא דרמטית אף יותר מששינסקי – מעוררים תהיה מה יש כאן להסתיר. אנו מקווים שביהמ"ש יורה על העברת ההחלטה הגורלית למסלול תקין ודמוקרטי, ובכל מקרה, בכל החלטה שתתקבל – זו רק ראשיתו של המאבק בזירות אחרות".
ברוורמן: "אני מקווה כי שופטי בג"ץ יבינו שהחלטה על טריליון שקל, המשמעותית ביותר בתולדות ישראל, חייבת לעבור בכנסת תוך שקיפות ציבורית ודיון יסודי ומהיר בועדת הכלכלה"
העתירה הוגשה בחודש יוני האחרון, בעקבות החלטת הממשלה בעניין יצוא הגז. העתירה תוקפת את האופן שבו התקבלה ההחלטה על ייצוא הגז - במקום הליך ראוי ודמוקרטי של חקיקה מסודרת ושקופה בכנסת, התקבלה ההחלטה הרחק מעין הציבור והביקורת ותוך השפעה ולחצים של גורמים אינטרסטים ועתירי ממון.
בהחלטת בג"ץ מאוגוסט האחרון נקבע, כי הדיון בעתירה יתנהל בפני הרכב שיפוטי מורחב של 7 שופטים. החלטתו של בג"ץ מלמדת שבג"ץ הכיר בחשיבותו של העניין - ההחלטה על ייצוא הגז היא בעלת חשיבות אסטרטגית עצומה והשלכות מרחיקות לכת על עתידה ודמותה הכלכלית-חברתית של ישראל בעשורים הקרובים.