יחימוביץ': ויסקונסין חוזרת כמו מפלצת שכרתו את ראשה והוא צומח מחדש

11 בנובמבר, 2013
יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' על כוונת האוצר להחזיר את ויסקונסין: "בכסף הזה היה צריך ואפשר לייצר מקומות עבודה, או להציל, בסכומים מגוחכים, את העובדים בנגב טקסטיל בשדרות, בנעלי בריל בראשון,  בפלסטרוניקס באופקים ובערד, במריאן פלסט במגדל העמק, בסלטקס בקריית שמונה. ולא לשפוך סכומים גבוהים פי כמה על מתווכים פרטיים שביצעו "השמות" פיקטיביות בלי לייצר ולו מקום עבודה אחד"
יחימוביץ' הבוקר בועדת העבודה והרווחה בדיון על תוכנית ויסקונסין: "תכנית "יוצאים לעבודה" היא שידור חוזר של תכנית ויסקונסין האיומה והפוגענית שכפינו בכנסת הקודמת על נתניהו את ביטולה, תוך איחוד כוחות של ח"כים מכל המפלגות. עכשיו, כמו מפלצת שראשה נכרת והיא מצמיחה אותו מחדש – נתניהו, לפיד ובנט מחזירים אותה בחזרה בדלת הקדמית. זו תוכנית להתאכזרות בעניים ביותר, שרוויה באינטרסים של גורמים עיסקיים. במהלך שנות קיומה, הזרימו בשם תכנית ויסקונסין מאות מיליוני שקלים לחברות פרטיות שעסקו ב"השמה" וזאת מבלי ליצור ולו מקום עבודה אחד. על כל "השמה" ולו גם לעובדת ניקיון אצל קבלן בחצי משרה, קיבלו החברות הפרטיות עשרות אלפי שקלים. העניים ביותר הושפלו ללא צורך, ועברו "תוכניות הכשרה" פיקטיביות שהיו יותר בגדר מחנות עונשין. 
תכנית ויסקונסין נכשלה כישלון חרוץ גם במבחן הכלכלי הפשוט של עלות מול תועלת. תקציב ויסקונסין פר משתתף היה גבוה פי 14 מתקציב שרות התעסוקה אך אחוז ההשמות בפועל היה גדול רק פי שתיים, ואיכות ההשמות הייתה נמוכה. בעוד ששרות התעסוקה מיובש בכוונה תחילה וגם יספוג כעת מהלומה קשה בגלל הקיצוצים של לפיד- נמצאים לפתע שוב מאות מליונים לחלוקה לגורמים פרטיים. בכסף הזה היה צריך ואפשר לייצר מקומות עבודה, או להציל, בסכומים מגוחכים, את העובדים בנגב טקסטיל בשדרות, בנעלי בריל בראשון,  בפלסטרוניקס באופקים ובערד, במריאן פלסט במגדל העמק, בסלטקס בקריית שמונה. ולא לשפוך סכומים גבוהים פי כמה על מתווכים פרטיים שביצעו "השמות" לעבודות שממילא היו מאויישות ע"י עובדים עניים אחרים.
התכנית החדשה היא העתק מוחלט של התכניות הקודמות שכשלו. האוצר נסמך על הנתון ש"ישראל מאופיינת כיום בשיעורי תעסוקה נמוכים יחסית בהשוואה בין לאומית." וזאת למרות שלפי  דוח בנק ישראל האחרון "שיעור ההשתתפות של גילאי העבודה העיקריים בישראל גבוה מן הממוצע במדינות ה-OECD". זה לא רק כי זה מראה על רשלנות, אלא מחדד את הבעיה האמיתית של שוק העבודה הישראלי:  העבודה כבר לא מחלצת מעוני בישראל. כי יותר ויותר בני אדם רגילים, הולכים לעבוד בבוקר וחוזרים בערב ונשארים עניים. חצי מהעובדים הם עניים מאוד. בטח אותם מתי מעט ש"הושמו" ע"י ויסקונסין. אני מתחייבת שלא נאפשר העברתה של התוכנית."