יחימוביץ': "הברית עם ארה"ב היא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר של ישראל"‎

12 בנובמבר, 2013
יחימוביץ' בכנס ה-GA על רקע שיחות הגרעין: "הברית עם ארה"ב היא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר של ישראל. אין מחלוקת פוליטית בישראל על כך שאסור שלאיראן תהיה יכולת גרעינית." על המו"מ המדיני: "גל הבנייה בשטחים מסכל את ניצני המו"מ." על נישואים אזרחיים בישראל: "הזדמנות פוליטית נדירה, חוצת אופוזיציה וקואליציה, לחוקק חוק שיכלול גם נישואי בני אותו מין."
יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' נאמה לפני זמן קצר בכנס הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (GA) בירושלים. בפתח נאומה התייחסה יחימוביץ' לנושא הגרעין האיראני: "אין מחלוקת כי אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני, אך אל לנו לשכוח, כי הידידות והברית עם ארה"ב היא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר שלנו. התמונה שמצטיירת כרגע לאחר סיום סבב השיחות הנוכחי בז'נבה היא אכן מדאיגה במידה מסוימת. עם זאת, הפתרון הראשון והטוב ביותר היה ונותר פתרון דיפלומטי שיבטיח שאיראן לא תפתח נשק גרעיני וכל זאת תחת פיקוח הדוק. עלינו להבטיח, שהסכם הביניים יכלול פירוק של היכולת האיראנית לפתח את הפצצה, ולא הקפאה בלבד, שבמהלכה יופחתו הסנקציות על איראן ויאפשרו את חידוש ההתחמשות. 
ביחס למו"מ המדיני, הוסיפה יחימוביץ': "עלינו לנקוט גישה אקטיבית במו"מ המדיני עם הפלסטינים. בנקודת הזמן זו, זוהי חובתנו כמנהיגים לתמוך במאמצים שנעשים להגעה להסדר, שהוא בראש ובראשונה אינטרס של ישראל. לצערי, ממשלת ישראל ממשיכה לזגזג באופן שמסכל את ניצני המו"מ. מצד אחד, המו"מ המדיני נמשך, ומצד שני הממשלה מכריזה על גל בנייה נרחב בשטחים.
ועדין, אם נהיה עדים לצעדים משמעותיים במו"מ והגורמים הימניים בממשלה יאיימו בפרישה, מפלגת העבודה תהווה רשת ביטחון לממשלה לטובת הסדר מדיני. אמרתי זאת לרוה"מ נתניהו פעמים רבות, ואמרתי זאת גם לנשיא אובמה במהלך ביקורו בישראל. למפלגת העבודה ממושבה באופוזיציה תפקיד קריטי ביצירת התנאים הפוליטים שיאפשרו את התקדמות התהליך המדיני."
 יחימוביץ' התייחסה לנושא הנישואים האזרחיים בישראל: "מפלגת העבודה תגיש השבוע הצעת חוק לנישואים אזרחיים בישראל. הצעת החוק תפתח מסלול נוסף לנישואים, מקביל לחלוטין להליך ברבנות,  במסגרתו נישואים אזרחיים יתאפשרו לכל זוג מכל מין ובכל הרכב, ולא רק למנועי חיתון על פי ההלכה האורתודוקסית. הגיע הזמן שישראל תצטרף למשפחת המדינות הנאורות שמתירות נישואים חד מיניים. אנו ניצבים בפני הזדמנות פוליטית יוצאת דופן שבה כוחות מהאופוזיציה ומן הקואוליציה מסוגלים לשלב ידיים כדי להעביר את החוק הזה.  אני בטוחה ששר האוצר שכאן היום, יחד עם שרת המשפטים, ציפי לבני בממשלה וח"כ זהבה גלאון, שותפתי לאופוזיציה, יתאחדו מאחורי היוזמה לנישואים אזרחיים."
יחימוביץ' התייחסה בקצרה לפריימריז במפלגת העבודה: "בסוף החודש מפלגת העבודה תתכנס לבחור מחדש יושב ראש. התכוונתי כמובן, ליושבת ראש. במהלך כהונתי כיושבת ראש בשנתיים האחרונות הובלתי שיקום יסודי של המפלגה ובנייתה מחדש ככוח שביכולתו להוביל שינוי בישראל. יותר ויותר אנשים  בישראל מבינים היום שהבטחת עתידנו דורשת צעדים נועזים - צעדים נועזים לשלום עם שכנינו, צעדים נועזים לתיקון הכלכלה הישראלית וצעדים נועזים להבטיח שילדינו יגדלו בחברה צודקת יותר."