יחימוביץ': ממשלת הכל דיבורים שרוקדת על חבית אבק שריפה

13 בנובמבר, 2013
יחימוביץ' לנתניהו: "הבטחות, מסיבות עיתונאים, רפורמות יומרניות כושלות וסטטוסים בפייסבוק. אדם רגיל צריך 200 משכורות כדי לקנות היום דירה והמחירים רק ממשיכים לטפס. ממשלת הכל דיבורים. רק במקום אחד בונים: בהתנחלויות. רק שר אחד שלכם יודע לבצע: השר אורי אריאל. מתכנן ומבצע - 23 אלף יחידות דיור בהתנחלויות ואתם פותחים חזית משברית מול האמריקאים בסוגיה האיראנית, ומוציאים גם, בטיימינג מזעזע, כדי לשפוך עוד שמן על המדורה, מכרז לבניה בשטחים.  מה הטירוף הזה של מסלול התנגשות ראש בראש עם האמריקאים ואיך זה מסייע לנו בסוגיית איראן?
יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', השיבה לנתניהו בנאום במליאת הכנסת במסגרת דיון 40 חתימות בנושא משבר הדיור. 
יחימוביץ' לנתניהו: "מספרים שעלה לדוכן נואם אחרי משה סנה ומצא פתק "נימוק חלש, צריך להרים את הקול". אצלך זה דומה. ככל שרבות תנועות הידיים, כך הנימוק יותר חלש. 5 שנים אתה ראש ממשלה, יש גבול כמה אפשר להאשים את הממשלה הקודמת. 
כמה נאומים אנחנו שומעים ממך אדוני ראש הממשלה, כמה הבטחות, כמה פעמים הבטחת שתוך שניה תפרק את הכוחות המרושעים והבירוקרטיים שמפריעים לך לחלק דירה לכל פועל. כמה רפורמות פלא: הפרטת הקרקעות, רפורמת המרפסת, רפורמת הפרגולות, רפורמת התכנון, חוק הודלים, ועדת טרכטנברג עם הקריטריונים לדיור בר השגה שנמוגה כלא הייתה, מסיבות עיתונאים דרמטיות עם פטישים ושאר גימיקים, קבינטים וועדות כמו חול ואין מה לאכול.
והמינוי שלא היה ולא נברא של השר לשעבר משה כחלון ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל ערב הבחירות, עוד מסיבת עיתונאים שבה הבטחת: "כחלון יוריד את מחירי הדיור כמו שהוריד את מחירי  הסלולאר".
בית זה כמו סלולאר? לא ברור ההבדל בין ההשקעה העצומה ביותר שמשפחה עושה בימי חייה, משלמת עליה משכנתא חצי מהחיים, מורישה אותה לילדיה – אם יש לה מזל ויש לה מה להוריש, לבין מוצר צריכה, מכשיר סלולאר, שמתיישן כבר ברגע שאנחנו קונים אותו ואולי בכלל עוד שתי שניות יהיה גאדג'ט אחר שיחליף אותו? בית לא זורקים ומחליפים, מקסימום בדרמה כלכלית ומשפחתית גדולה, ורק בני המזל שבינינו מצליחים לשפר פעם או פעמיים בחיים.
יש כאן דור שלם לא יכול לתכנן את העתיד שלו. אני שומעת אנשים בני 30 ובני 40 אומרים ולא פעם – כשסבתא שלי תלך לעולמה אולי נוכל למכור את הדירה שלה ולחלק בין האחים. זה מכמיר לב, אלו אנשים שאוהבים את סבתא שלהם, אבל הם יודעים שזה הסיכוי היחידי שלהם. השטף הבלתי פוסק של מלים חסרות תוכן, מסיבות עיתונאים, תוכניות גרנדיוזיות – רק הגבירו את חוסר האמון בכם, ועודדו אנשים להמשיך לקנות דירות ולהשתעבד למשכנתאות קטלניות, כי פשוט אף אחד כבר לא מאמין לכם שמחירי הדירות ירדו אי פעם, כי אין סטטוס בפייסבוק  ואין מסיבת עיתונאים שבונים מהם בית.
והמחירים ממשיכים לטפס בפראות גם בממשלה הזאת, ואדוני ראש הממשלה –יש לך ממשיך – שר האוצר - נתניהו בעור לפיד עומד בראש "קבינט הדיור", מפטפט את עצמו לדעת, סטטוסים בפייסבוק ודואג באופן פעיל לייקור הדירות. שום ספין, כותרת, ועדה, הבטחה, נאום חגיגי/רגשני, מבט מצועף הם לא מתכונת לשנוי העובדה הבלתי נתפסת שהיכולת לזכות הבסיסית כל כך של קורת גג לראשנו פשוט מתפוגגת.
השר לפיד נבחר על אדי מחאת 2011 שבמרכזה היתה התביעה הכל כך פשוטה לבית. אפילו פעולה אחת זעירה הוא לא עשה כדי לעמוד בהבטחותיו. להיפך: הוא העלה את המע"מ על הדירות, שלל הטבות לרוכשים בפריפריה, ירד מהרעיון המקומם של "מס משפרי דיור" רק אחרי שנלחמנו בו, והטיל מיסים שהקטינו את ההכנסה הפנויה והרחיקו עוד יותר את חלום הדירה. ועוד בלון ריק הופרח: חברה ממשלתית חדשה שתטפל בבעיות הדיור. עם פרויקט ענק של 150,000 דירות להשכרה. מישהו שומע ומאמין לזה? חברה ממשלתית חדשה?! איך? מי? מה? מקור תקציבי? בשביל מה בדיוק? מי יבנה? מי ישכיר? איפה? תראו איזו חתיכת נייר עם תוכנית, משהו. הדבר היחיד שאנחנו יודעים על החברה המסתורית הזאת הוא מי יהיה המנכ"ל שלה, אורי שני.
ממשלת הכל דיבורים.
אבל לא אצל כולם, אצל שר הבינוי והשיכון מהבית היהודי איכשהו כל החסמים נופלים וכל התוכניות יוצאות לפועל. אתמול הוא מפרסם מכרזים לתכנון 20 אלף יחידות דיור בשטחים למרות שהוא אומר ש"לא מדובר בשיווק של יחידות דיור אלא בתכנון למלאי, אפשר להשתמש, או שלא", תאמינו לי שאין "או שלא". זה בשביל לבנות באמת. בהתנחלויות. בעיצומו של משבר קשה מול האמריקאים. בעיצומו של מה שהולך ומתברר למגינת ליבנו כהעמדת פנים של משא ומתן עם הפלסטינים.
ואני לא קונה את התדרוכים מלשכת ראש הממשלה – שנתניהו רתח מזעם כשהוא שמע על תכנוני הבניה ב- e1  , שהוא "מיהר לגנוז" את התוכניות של אורי אריאל, שהוא נדהם.שבכלל עכשיו ישראל מרכזת את כל מאמציה באיום האיראני.
לא קונה את זה. לא כשבתוך החדר השרה לבני ונציגו של נתניהו, מולכו, מתקוטטים. לא כשקרי מגיע לכאן ומזהיר שסטטוס קוו הוא לא מתכון לשימור המצב אלא להסלמה קשה. לא כשהיועץ הפורש לבטחון לאומי יעקב עמידרור, שלא חשוד בשמאלנות, מזהיר שאם לא נחצוב תוצאה בשיחות האלה – צפוי לנו בידוד בינלאומי חמור עם השלכות כלכליות ואסטרטגיות.
אין ויכוח פוליטי בבית הזה על כך שאסור שלאיראן תהיה יכולת גרעינית. נדמה לי שכולנו ללא יוצא מן הכלל מביטים בחשש אל האופן שבו עלול להיראות ההסדר בין המעצמות ובין איראן. באיזה אופן יצירת עימות אגרסיבי עם ארה"ב משרתת אותנו? משחררים אסירים ומודיעים על גל בניה בהתנחלויות. פותחים חזית משברית מול האמריקאים בסוגיה האיראנית, ומוציאים גם, בטיימינג מזעזע, כדי לשפוך עוד שמן על המדורה, מכרז ל 23 אלף יחידות בניה בשטחים.
הממשלה הזו רוקדת על חבית אבק שריפה. למה הטירוף הזה של מסלול התנגשות ראש בראש עם האמריקאים?
קחו את 23 אלף יחידות הבניה האלה, ותוציאו מכרזים לנגב, לגליל, לחדרה, לראשון לציון, לנתניה, לחיפה, לירוחם. יש כל כך הרבה דברים טובים ויעילים שאפשר לעשות. למשל, תפסיקו לנהל מלחמה נגד ההתיישבות העובדת, שגזרתם עליה הקפאת בניה מוחלטת, כולל של יחידות דיור מתוכננות. ברמה הלאומית, לא הסקטוריאלית. רק שם יש פוטנציאל בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור. קחו משהו ממה שחצבתם מהרווחים הקצובים, אחרי שעשו לנו טובה והמדינה קיבלה פרומיל ממה שמגיע לנו. תנו אותו לדיור בר השגה. וכל זה - בלי להחריב את היחסים עם האמריקאים, בלי לחבל בכל סיכוי להסדר.
נגיד אדוני ראש הממשלה שבראש מעייניך איראן, באופן הכי אותנטי. כל היתר זניח. נניח ששכחת את העובדה שאתה עצמך הצבת את סוגיית הדיור כסוגית הדגל שלך עצמך. בסדר. גם לשיטתך, אם תפסיק את המחול המייאש הזה, את כפל הלשון, את המאמץ להוכיח תמיד שהם אשמים, ותפנה את כל המשאבים לאותו מם של ז'בוטינסקי – מעון – לבני אדם רגילים במקומות שיש בהם באמת צורך, כאב, ייאוש, בתוך שטחי הקו הירוק – תאמין לי, גם בסוגיה האיראנית נהיה חזקים הרבה יותר.