ויסקונסין - שידור חוזר של אותה תוכנית איומה שהצלחנו לסכל בכנסת הקודמת

11 בנובמבר, 2013
הי, זאת שלי, אני בדיון על ויסקונסין. כן, שידור חוזר של אותה תוכנית איומה ופוגענית שהצלחנו לסכל בכנסת הקודמת.
עכשיו, כמו מפלצת שראשה נכרת והיא מצמיחה אותו מחדש – נתניהו, לפיד ובנט מחזירים אותה בחזרה בדלת הקדמית.
זו תוכנית להתאכזרות בעניים ביותר. זו תוכנית שמתפוצצת מאינטרסים של גורמים עיסקיים. זו תוכנית שכפינו על נתניהו את ביטולה בכנסת הקודמת, תוך איחוד כוחות של ח"כים מכל המפלגות.
קראו לה ויסקונסין, אחר כך "אורות לתעסוקה" ועכשיו היא בתחפושת חדשה: "חוזרים לעבודה". היא הזרימה בתקופת חייה הקצרה מאות מליוני שקלים לחברות פרטיות שעסקו ב"השמה".
היא לא יצרה ולו מקום עבודה אחד. על כל "השמה" ולו גם לעובדת ניקיון אצל קבלן בחצי משרה, קיבלו החברות הפרטיות עשרות אלפי שקלים. העניים ביותר הושפלו ללא צורך, ועברו "תוכניות הכשרה" פיקטיביות שהיו יותר בגדר מחנות עונשין. התוכנית נכשלה כישלון חרוץ גם במבחן הכלכלי הפשוט של עלות מול תועלת.
למרות שתקציב ויסקונסין פר משתתף היה גבוה פי 14 מתקציב שרות התעסוקה – הרי שאחוז ההשמות בפועל היה גדול רק פי שתיים מזה של שרות התעסוקה.
גם איכות ההשמות היתה עלובה. בעוד ששרות התעסוקה מיובש בכוונה תחילה וגם יספוג כעת מהלומה קשה בגלל הקיצוצים של לפיד- נמצאים לפתע שוב מאות מליונים לחלוקה לגורמים פרטיים.
בכסף הזה היה צריך לייצר מקומות עבודה, או להציל, בסכומים מגוחכים, את העובדים בנגב טקסטיל בשדרות, בנעלי בריל בראשון, בפלסטרוניקס באופקים ובערד, במריאן פלסט במגדל העמק, בסלטקס בקריית שמונה. ולא לשפוך סכומים גבוהים פי כמה על מתווכים פרטיים שביצעו "השמות" לעבודות שממילא היו מאויישות ע"י עובדים עניים אחרים.
יושב מולנו עכשיו בועדת העבודה והרווחה סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה ברסימנטוב. הוא לא יודע מה העלות של התוכנית, כמה יושקע בעובד, מה העלות פר השמה של אדם, איזה משרות המשק צריך ולאיזה משרות "חוזרים לעבודה" תכשיר. אפס ידע ותכנון, אבל הם רוצים, כל כך רוצים, נורא רוצים את התוכנית הזאת. פשוט אובססיה.
אחד הדברים המגוחכים בתוכנית "החדשה" שהיא העתק מוחלט של קודמותיה שכשלו. למשל, אחת ההנחות שעליהן נסמך האוצר בתוכנית הוא הנתון "ישראל מאופיינת כיום בשיעורי תעסוקה נמוכים יחסית בהשוואה בין לאומית." מה לעשות שזה כבר לא אקטואלי.
לפי דוח בנק ישראל האחרון "שיעור ההשתתפות של גילאי העבודה העיקריים בישראל גבוה מן הממוצע במדינות ה-OECD"
למה זה חשוב? לא רק כי זה מראה על רשלנות, על קופי פייסט שעושים משנה לשנה. אלא כי זה מחדד את הבעיה האמיתית של שוק העבודה הישראלי: לא שיעורי השתתפות, אלא האם עבודה מחלצת מעוני?
התשובה: כבר לא.
כי יותר ויותר בני אדם רגילים, הולכים לעבוד בבוקר וחוזרים בערב ונשארים עניים. חצי מהעובדים הם עניים מאוד. חצי! בטח אותם מתי מעט ש"הושמו" ע"י ויסקונסין.
אני מתחייבת כאן שלא נאפשר העברתה של התכנית, אנחנו זקוקים לכם במאבק הזה.
בתמונה: ועדת העבודה והרווחה בדיון עכשיו