יחימוביץ': "עמדת צרפת בסוגיית הגרעין האיראני תורמת לבטחון האזור"

18 בנובמבר, 2013
יו"ר האופוזיציה יחימוביץ' ונשיא צרפת יפגשו לפגישה פרטית מיד אחרי הנאומים במליאה. הפגישה תתקיים בחדרו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (שיפנה את החדר באדיבותו לצורך הפגישה). הנשיא הולנד ויחימוביץ' כבר נפגשו בעבר - היא הייתה אורחת בארמון האליזה ונועדו שוב בפגישת ראשי מפלגות סוציאל-דמוקרטיות לפני מספר חודשים.
יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' נשאה דברים במהלך ישיבה מיוחדת של מליאת הכנסת לכבוד נשיא צרפת, פרנסואה הולנד.
"אני מבקשת להודות לך אדוני הנשיא על עמדתה של צרפת בנושא איראן גרעינית. אני אמנם עומדת כאן כראש אופוזיציה, אבל בבית הזה אין מחלוקת בין אופוזיציה וקואליציה על כך שאסור שלאיראן תהיה היכולת לייצר נשק גרעיני ברגע שהיא רק תחליט על כך. אנו מכבדים את העמדה הנחושה והבהירה שלך בעניין זה. בפעם הראשונה שנפגשנו, לפני כמעט שנתיים, בארמון האליזה, הדגשתי באוזניך עד כמה חשובה והכרחית העמקתן והחמרתן של הסנקציות על איראן,  דווקא כדי להימנע ממימושה של האופציה הצבאית. אבל אני מודה שלא העליתי אז על דעתי שהזמן ינקוף, והעמדה שלך ושל ארצך בסוגיית החימוש האיראני תהיה כה צלולה וכה ברורה, ובלי שום ספק תורמת ומועילה לבטחונו ולשלומו של האזור, ולשלומו של העולם בכלל. כי יכולת גרעינית בידייו של משטר פונדמנטליסטי היא אף פעם לא בעייתה של מדינה אחת, והיא מסכנת את שלום העולם."
"עמדת מפלגת העבודה, היא שהדרך הדיפלומטית לעולם תהיה עדיפה על מלחמה - אם יש בכוחה של הדיפלומטיה וההידברות להביא לפתרון. במציאות, הדילמה היא לא או דיפלומטיה או מלחמה, ובין השתיים יש דיפלומטיה אפקטיבית. בדיפלומטיה אפקטיבית כל האופציות מונחות על השולחן, זו לא קלישאה. כדי שהצד שאת האיום שלו מנסים להסיר ידע שטווח התמרון שלו מוגבל ושמי שנושא ונותן אתו מציב לו גבולות. הגבולות שאתה מציב, העמדה שאתם נוקטים, גם בסוגיית איראן וגם בסוגיית סוריה היא מוסרית, מועילה, תורמת ואחראית, ואנו מודים לך על כך."
בנושא המו"מ המדיני, הוסיפה יחימוביץ': "מפלגת העבודה היא מפלגת שלום ציונית ופרגמטית שדוגלת בפתרון שתי מדינות לשני עמים. אנו מנהיגים כעת את האופוזיציה ואיננו חלק מהממשלה, בגלל הבדלים גדולים, אידיאולוגיים ומעשיים, בין הדרך  שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין דרכנו. זו מחלוקת לגיטימית בדמוקרטיה, היא אינה זרה גם לך, והיא משתרעת על פני סוגיות רבות, כלכליות, חברתיות ומדיניות. למרות שבחרנו לא להיות חלק מן הממשלה, אנחנו חוזרים ומדגישים כל הזמן, שאם תתרחש פריצת דרך לקראת הסדר עם הפלסטינים - אנו נשמש לראש הממשלה נתניהו רשת ביטחון פוליטית יציבה. ולמרות שאנחנו אופוזיציה עיקשת, דעתנית, ואפקטיבית. לא נהיה אופוזיציה אם ינקטו המהלכים שאנחנו מאמינים בהם. ואנחנו מאמינים שהסדר עם הפלסטינים, ושרטוט גבולות של קבע, ופתרון שתי המדינות –על אף המכשולים הרבים שיש בדרך –הוא אחד התנאים הבסיסיים להמשך קיומה של ישראל כמדינה שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית, על פי החזון הציוני. גם בשיחות עכשיו שמתקיימות בינינו ובין הפלסטינים, בלווי מאוד הדוק של ארה"ב, שיחות שאנחנו במפלגת העבודה, לא שבעי רצון מהאופן ומהקצב שבו הן מתנהלות –המעורבות שלכם יכולה לתרום רבות בעיבוי המטריה הבינלאומית  שהיא חיונית בהגעה להסדר. נקודת המוצא שלכם חשובה לנו ואנו יודעים להעריך את האיזון שלכם, ואת העובדה שאתם רואים את התמונה כולה. לעמדה הזו שלכם יש כוח. 
היוזמה הסעודית  - היא אמנם בת יותר מעשור, אבל בשנה האחרונה היא תפסה תאוצה, וגם נוצר ציר מתון של מדינות ערביות, שגם אתם מקיימים איתן יחסים הדוקים, וגם אנחנו - ואת זה אומר גם ראש הממשלה - מוצאים את עצמנו לעיתים קרובות יותר ויותר בשילוב אינטרסים איתן. במיוחד מול הציר השיעי הקיצוני של איראן-סוריה-חיזבאלה. אבל מבחינתנו יש בזה יותר משילוב אינטרסים מול האיום האיראני, ויותר מפוטנציאל כלכלי. זה גם ואולי בעיקר פתח להזדמנות גדולה והיסטורית לפיוס של ישראל עם החלק המתון של העולם הערבי. לא שאנחנו חותמים על כל פרט ביוזמת הליגה הערבית, אבל אנחנו מתייחסים אליה בפתיחות ובקבלה, והיא מצויינת במצע של מפלגת העבודה כבר שנים לא מעטות, וגם אותה, בעידוד שלכם, אפשר ורצוי לרתום לטובת הסדר מדיני."
"הסובלנות והוקעת שנאת האחר שעולה מדבריך בגנות האנטישמיות, באה לידי בטוי במדיניות שלך. בדיוק לפני חצי שנה, בתאריך הזה, חתמת על החוק שמאפשר נישואים חד מיניים לרבות האפשרות לאימוץ ילדים. מעבר לזכותו של כל אדם להינשא למי שהוא אוהב בדרך שבה יבחר - יש כאן גם אמירה הרבה יותר רחבה של קידמה, נאורות, של קבלת האחר, של שוויון. גם אנחנו מניחים השבוע חוק נישואים אזרחיים בישראל, שכולל את כולם ואינו מדיר שום אדם וכאן יש שיתוף פעולה יוצא דופן בין סיעות אופוזיציה וקואליציה.מדינות נאורות מכירות בחובה שיש לממשלה לדאוג באופן פעיל לצדק ולמוסר ובעניין זה יש ביננו מפלגת העבודה, שהיא מפלגה סוציאל-דמוקרטית ובין מפלגתך, הרבה מן המשותף."