שלי יחימוביץ': "המקום שלנו הוא מפלגת העבודה"

26 בנובמבר, 2013
שלי יחימוביץ' במפגש פעילים - "תכננו לקחת כמה ימים, להזמין אולם שיכיל את כולם, אבל אחרי  סדרה אינסופית של שיחות, סמסים ומיילים שקבלתי מכם, היה ברור לי שאני חייבת לכנס אתכם בדחיפות. השיחות היו קורעות לב, ודומעות, ויש, מתברר, כמה דברים שמוטב שיאמרו ומייד, ותודה לרפי שהסכים מיד לתת לנו את הבית שלו.
קודם כל תודה. אני יודעת שזאת מילה קטנה מדי ואומרים אותה בין אדם לחברו כמעט באופן פורמלי. אין לי אפילו מילים שיבטאו את הכרת התודה שלי אליכם. למסירות המוחלטת שלכם, לימים וללילות שנתתם, לאמונה ולשותפות לדרך, ולעבודה הסיזיפית היומיומית והאינסופית. פשוט מסרתם את נפשכם בתקופה הזאת, שקדמו לה שנים לא מעטות. זו שותפות עמוקה, דרך משותפת. המנוע שלכם הוא אידיאולוגיה. ערכי תנועת העבודה, וטובתה של החברה הישראלית. זה הדבר הראשון. תודה תודה תודה ושוב תודה. אתם פשוט נפלאים. לא חשבתי שתהיו כל כך רבים בהתראה כך כך קצרה, אבל אני מבינה את הצורך לבוא ולהתכנס ביחד, ולערב הזה יהיה כמובן המשך.
שנית:  אנחנו חיים ונושמים ופעילים בתנועה ומפלגה דמוקרטית ולכן אנחנו מכבדים תוצאות של בחירות דמוקרטיות, מקבלים אותן, ונרתמים לעשייה משותפת יחד עם היו"ר הנבחר. אני הולכת להתייצב באופן מוחלט לצידו של היו"ר שנבחר בוז'י הרצוג. אני יודעת שלחלק מכם יש רגשות קשים, ואכן, קיימים פערים אידיאולוגיים בינינו ובין בוז'י,  אבל דמוקרטיה היא דמוקרטיה היא דמוקרטיה. בי נשבעתי שלא אעשה ליו"ר הנבחר את מה שעשו לי כשנבחרתי. בלי תנאים ובלי דרישות. בלי איומים ובלי דרישות למספר 2 משוריין ובלי דרישות מוזרות ומגוחכות. הנהגה לא נבנית לא בג'ובים ולא נבנת בכל מיני דילים. היא נבנתי בהתווית דרך. ולנו יש דרך משמעותית. אנחנו נושאים את הדגל ואנחנו חורשים את התלם הארוך. אנחנו מאמינים בחברה מוסרית וצודקת ואנחנו מגשימים את הציונות כמו שהיא צריכה להיות: ציונות סוציאל דמוקרטית. אני יודע שיש כאלה שלא מבינים את השיח שלנו, אבל רבים יותר ויותר מבינים וחוברים אלינו.
אני רוצה לשים את הכישלון בפריימריס, עם כל הקושי שבו, וגם לי קשה- בתוך הקוטנטקס. כי שמעתי מכם דברים קשים. יש לנו דרך ארוכה לעשות. הנתיב שלנו הוא בהיר. אנחנו ידועים במה אנחנו מאמינים. ולאן אחנו לוקחים את החברה הישראלית. אנחנו לא נגררים בטרנדים ובאופנות. יש לנו דרך להוביל וזאת דרך שהיא נכונה וצודקת, דרך הוגנת שבמרכזה אחריות של המדינה על אזרחיה. דרך שהיא פטריוטית הרבה יותר מכל דרך אחרת. דרך שמאמינה שאסור שהחלשים יזרקו אל שולי החברה, דרך שמאמינה בשויון בין בני אדם בלי הבדל דת גזע ומין, ככתוב במגילת העצמאות, אבל אנחנו מגשימים את זה במעשים ובעשייה.
אנחנו נעמוד כנגד הרוחות הרעות שמנסות להטיל ספק באתוס הבסיסי הזה שהוא בסיס קיומה של המדינה: של ערבות הדדית של המדינה לאזרחיה, בין אדם לחברו,  שלכל אדם מגיעות קורת גג, פרנסה בכבוד, בריאות טובה בין אם הוא עני בין אם הוא עשיר, חינוך טוב. וכן כל אדם זכאי לתרבות ולהגשמה עצמית. לא לשרוד בשולי העדר רק כדי להישרד. לצערנו הולך ורב המספר של אנשים שמושלכים אל שולי הדרך.
אנחנו מתווים את הדרך לחברה מוסרית וצודקת והוגנת. היריבים שלנו טוענים שזו דרך מיושנת. זו טענת סרק. ההיפך הוא הנכון. אני אומרת לכם שמי שמבקש להפריט את מערכת הבריאות ולהפריט את מערכת החינוך ולהפוך בני אדם לעבדים הוא זה שחוזר מאות שני אחורה. הדרך שלנו היא הדרך הנאורה, הצודקת, הנכונה. דרך של חופש ושגשוג, ושאיפה לחיים בכבוד של כל בני האדם.
אסור, אסור שנהיה מדינה שבה אנשים רגילים, ובוודאי עניים,  יושלכו אל סוף התור בבואם לקבל טיפול רפואי, ואדם עשיר יתקבל בכבוד בשערי בית החולים  ויקבל מיד את הרופא הטוב ביותר בלי לחכות בתור. אני מציינת דווקא את זה כי הקולות שקוראים להכניס טיפול פרטי בתוך בתי חולים ציבוריים וממשלתיים גוברים כל הזמן. זו לא נאורות. זו לא קדמה. זה מקום של חושך זה מקום שמחזיר אותנו לפאודליזם. במקום שבו יש חברה טובה והוגנת עם  חלוקת משאבים צודקת לאזרחיה, עם חינוך ובריאות לכל,  במקום הזה יהיו גם ישגשגו ויפרחו היזמות והיצירתיות והמחקר. ומאותו מקום, של צדק, קידמה, סובלנות – יבוא גם שלום אמת עם שכנינו. שלום אמיתי מגיע מתוך חברה צודקת.
הדרך שלנו היא הדרך הנכונה ואנחנו נמשיך לדבוק בה, והנה הדבר שהכי חשוב לי לומר הערב: מפלגת העבודה היא המקום הפוליטי היחיד שבו יש מקום לאתוס שלנו. ערכי תנועת העבודה הם הערכים שלנו. כמה מכם, מיעוט אמנם, מדבר על כך שיש להקים גוף פוליטי אחר. מבקשים לבטל חברות במפלגה. אני מבקשת למשוך  מיד את כל מכתבי ביטל חברות. אל תעלו על דעתכם בכלל לעזוב את המפלגה אלא בדיוק ההפך. להיות עוד יותר מעורבים ועוד יותר דומיננטים לגייס חברים חדשים שותפים חדשים ומתפקדים חדשים שהם שותפים להשקפת עולמנו.  אנחנו חברים במפלגה אמיתית שיש לה שורשים יש לה עבר ויש לה הווה ויש לה עתיד גדול, ואתם העתיד שלה. במפלגה כזאת יש מתח פנימי והוא היה קיים כל השנים. לפעמים בין ניצים ויונים, לפעמים בין ניאו ליברלים עם חמלה דבר שאין בכלל בצד שני לבין סוציאל דמוקרטים כמונו,  ויש מקום לכולם תחת הגג הזה והתפקיד שלנו עכשיו הוא לחזק את מפלגת העבודה בצדה הערכי שלנו.
עכשיו המשימה היא לחזק את המפלגה שלנו. אין מפלגה אחרת בפוליטיקה הישראלית שראוי ונכון להיות בה ושהיא בתפיסת עולמנו. אנחנו פועלים מתוך המרכז הציוני ולא מתוך השוליים כי אנו מדברים על כל החברה הישאלית לא על קבוצות ולא על אליטה.
חלק מכם מאוד צעיריםוקשה לכם ואני יודעת שחשתם אכזבה גדולה ואפילו  תחושת שבר גדול. אני רוצה שתראו את התמונה הגדולה. לא רק פוליטית, ופוליטיקה היא עולם סוער, הפכפך ומשתנה במהירות - אלא בעיקר אידאולוגית. אנו חורשים יחד תלם ארוך. בתלם הזה יש מהמורות. ויש הצלחות וכשלונות, תבוסות ונצחונות. אבל אסור לנו בשום אופן לוותר על הדרך. זה חוט השדרה שלנו. הכישלון בפריימריס האלה הוא אבן נגף אחד בדרך הארוכה שיש לנו לעשות לתיקון של מדינת ישראל והחברה הישראלית שאנחנו אוהבים אותה ומסורים לה.  ולכן חבר'ה קחו נשימה עמוקה. תישנו טוב, תנוחו, תאכלו אוכל נורמאלי, תחשבו, תאגרו כוחות לקראת המאבק הגדול והוא על על דמותה של החברה הישראלית, ותבינו שיש לפנינו עוד דרך ארוכה למימוש החזון וזו דרך לא פשוטה. אבל אנחנו אנשים מאמינים והמנוע שלנו הוא אידיאולגי ולא אופורטוניסטי. כך אנו מתנהלים. גם כעת אני לא מצטערת על שום הבטחה שלא הבטחתי תמורת קולות, על שום כסף ושווה כסף שלא חילקתי, והרשימה עוד ארוכה. כי אם אנחנו נוהגים באופן שאינו ראוי ואינו נקי כפיים - כי אז גם המשמעות של הדברים שאנחנו מאמינים בהם מתערערת
תודה ענקית לכולם, אני אוהבת אותכם קשורה אליכם שואבת מכם המון כוח.  אתם נושאי הדגל של החברה הישראלית ונראה דמותה נישא על כתפיכם. נמשיך לעשות ביחד, באמונה משותפת. חיבוק גדול לכולכם."