הבנק החברתי

8 בדצמבר, 2013
קניתי מניה בבנק החברתי החדש הראשון בישראל "אופק".
 
נכנסתי לאתר שלהם, ושילמתי בכרטיס האשראי שלי 3000 שקלים בעשרה תשלומים של 300 שקלים. 
זה לא מעט כסף. אבל אני רוצה להיות שותפה, גם כאזרחית וגם כנבחרת ציבור, לנסיון המבורך הזה.
אני מאמינה שקואופרטיבים הם אחת הדרכים הנכונות ביותר להתמודד עם מונופולים, להוריד את יוקר המחיה, ולשתף פעולה יחד כקבוצת אזרחים גדולה כדי לחולל שנוי.
 
3000 שקלים הם ממילא גם הסכום המוערך הממוצע של הגבייה העודפת שהבנקים גובים מאתנו בכל שנה. מיחידים, ממשקי בית, מעסקים קטנים ובינוניים.
הבנקים אצלנו נהנים מרווחי עתק על חשבון הלקוחות: רווח של 5.6 מיליארד ש"ח רק בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה האחרונה, הכנסות של 20 מיליארד ש"ח מריבית, ו-11 מיליארד ש"ח מעמלות.
אחת הסיבות לכך היא ששוק הבנקאות בישראל נשלט בידי דואפול (מונופול של שני בנקים, הפועלים ולאומי).
רכישת המניה היא לא במקום, אלא בנוסף לכלים פרלמנטריים וציבוריים שיש לי כנבחרת ציבור. 
הבנק החברתי הוא בנק עסקי לכל דבר ועניין, עם חשבון הפקדות, עו"ש ואוברדראפט, בהבדל גדול אחד - הלקוחות של הבנק הם גם הבעלים. 
במקום לחלק דיווידנדים לבעלי שליטה מעטים, הם חולקים את הפירות באופן שוויוני באמצעות הורדת הריבית על האשראי והעלאתה על הפקדונות, ושותפים לניהול.
מדובר בקואופרטיב שבו כל בעל מניה הוא שותף שווה בבעלות. אי אפשר לקנות יותר ממניה אחת, כך שלא יתכן מצב שגורם אחד יקנה הרבה מניות וישתלט עליו. 
1000 מתוך 3000 השקלים מופנים לעלויות ההקמה של הבנק. 2000 מופקדים באפיקי חיסכון. 
אם הנסיון לא יצלח – יוחזרו 2000 השקלים לכל רוכש מניה. 
 
הקמת הבנק טרם אושרה סופית על-ידי הרגולטורים, אבל הרשות לניירות ערך כבר עשתה צעד חשוב לטובת המיזם כשהודיעה כי המניה אינה נייר ערך נסחר ולכן פטורה מכל הרגולציה שכרוכה בכך.
ככל שיצטרפו יותר חברים – יגדלו סיכויי ההצלחה.
בעולם המערבי יש תנופה משמעותית של קואופרטיבים. כמעט חצי מהבנקאות בארה"ב מתנהלת כך.
מפתיע, אבל כל הגישות הכלכליות בעד הדרך הזאת:
מצד אחד, אין כאן התערבות של המדינה בשוק החופשי, אלא להיפך - השוק רק נעשה עוד יותר חופשי באמצעות הגברת התחרות. זה גם לא כרוך בהגדלת תקציב המדינה ולא במיסוי.
מצד שני - זו דרך להביא ליותר שוויון בהתפלגות ההכנסות, הזדמנות לקבוצה גדולה של אזרחים מהשורה לשתף פעולה ביחד ולהעצים את כוחם אל מול רפיסות של הממשלה והצבר הון מוגזם בידי מעטים, ודרך להשפיע על הכלכלה בישראל כך שתהיה הוגנת יותר.
 
אני מאמינה שאני משקיעה את הסכום הזה בנסיון ראוי, גם ערכית למדינה וגם כלכלית למשפחה שלי.