קניתי מניה בבנק החברתי הראשון בישראל - על קואופרטיבים ככלי עיסקי ליצירת חברה צודקת. אנחנו, הסוציאל דמוקרטים, ותמונות מכמה ימי מנוחה

13 בדצמבר, 2013
שלום לכם חברות וחברים,
 
השבוע לקחתי לעצמי כמה ימי מנוחה, אחרי הרבה-הרבה זמן. מקווה שתבינו. את הימים האלה הקדשתי לבית ולמשפחה וגם -
עשיתי "טיפול עשרת אלפים" לאופניים:
 
עשיתי קניות בשוק (שנמצא בקצה הרחוב שלי):
 
הספקתי להיות בים (שנמצא בקצה השני של הרחוב שלי) לפני הסערה, הנה כאן הדחפורים מציבים חומה של חול מול הים:
 
וזו כבר תמונה מהבוקר:
 
חוזרת ביום ראשון עם הרבה משימות ותוכניות על הפרק – בשיתוף איתכם כמובן
 
 
אנחנו, הסוציאל דמוקרטים. אתם ואני בהרבה שיחות, התכתבויות ומפגשים בשלושת השבועות האחרונים. יש צורך של כולנו לשתף, להפיק לקחים, להיות יחד, אבל בעיקר: להבין ולהכיר בכך שדווקא כעת, אחרי ההפסד בפריימריס, יותר מתמיד, לנו, הסוציאל דמוקרטים, יש משימות כבירות ומלכדות בתוך מפלגת העבודה. לשמור על השינוי הדרמטי שחוללנו בה, על זהותה ועל כבודה, על הדמוקרטיה שלה, על רוחה החדשה, ועל ערכיה. הכוח האידיאולוגי והפוליטי הפנימי שלנו חייב להתעצם, ובו בזמן לפרוץ עוד ועוד אל החברה הישראלית כולה. 
מוזמנים להשתתף. התהליך של הפקת לקחים מסודרת וחשיבה משותפת על המשך הדרך – בעיצומו. חלק מראשי מטות השטח שפעלו בפריימריס כבר כינסו את החברים כדי לומר להם תודה, להמשיך חברויות שנרקמו, להפיק לקחים, ולהתוות את המשך הדרך הערכית והפוליטית שלנו. המעוניינים להצטרף למפגשים האלה, לשמוע ולהשמיע, מוזמנים לכתוב לכאן בצרוף שם מלא, מספר טלפון, ישוב ולינק לפרופיל בפייסבוק (אם יש). אנחנו נפנה אתכם למפגשים אצלכם באזור.
 
 
זו המניה שקניתי בבנק החברתי החדש הראשון בישראל "אופק", ומייד אסביר למה:
 
נכנסתי לאתר, ושילמתי בכרטיס האשראי שלי 3000 שקלים בעשרה תשלומים של 300 שקלים. זה לא מעט כסף. אבל אני רוצה להיות שותפה, גם כאזרחית וגם כנבחרת ציבור, לנסיון המבורך הזה.
אני מאמינה שקואופרטיבים הם אחת הדרכים הנכונות ביותר להתמודד עם מונופולים, להוריד את יוקר המחיה, ולשתף פעולה יחד כקבוצת אזרחים גדולה כדי לחולל שנוי.
3000 שקלים הם ממילא גם הסכום המוערך הממוצע של הגבייה העודפת שהבנקים גובים מאתנו בכל שנה. מיחידים, ממשקי בית, מעסקים קטנים ובינוניים.
הבנקים אצלנו נהנים מרווחי עתק על חשבון הלקוחות: רווח של 5.6 מיליארד ש"ח רק בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה האחרונה, הכנסות של 20 מיליארד ש"ח מריבית, ו-11 מיליארד ש"ח מעמלות. אחת הסיבות לכך היא ששוק הבנקאות בישראל נשלט בידי דואופול (מונופול של שני בנקים, הפועלים ולאומי). רכישת המניה היא לא במקום, אלא בנוסף לכלים פרלמנטריים וציבוריים שיש לי כנבחרת ציבור. 
הבנק החברתי הוא בנק עסקי לכל דבר ועניין, עם חשבון הפקדות, עו"ש ואוברדראפט, בהבדל גדול אחד - הלקוחות של הבנק הם גם הבעלים. במקום לחלק דיווידנדים לבעלי שליטה מעטים, הם חולקים את הפירות באופן שוויוני באמצעות הורדת הריבית על האשראי והעלאתה על הפקדונות, ושותפים לניהול.
מדובר בקואופרטיב שבו כל בעל מניה הוא שותף שווה בבעלות. אי אפשר לקנות יותר ממניה אחת, כך שלא יתכן מצב שגורם אחד יקנה הרבה מניות וישתלט עליו. 1000 מתוך 3000 השקלים מופנים לעלויות ההקמה של הבנק. 2000 מופקדים באפיקי חיסכון. אם הנסיון לא יצלח – יוחזרו 2000 השקלים לכל רוכש מניה. הקמת הבנק טרם אושרה סופית על-ידי הרגולטורים, אבל הרשות לניירות ערך כבר עשתה צעד חשוב לטובת המיזם כשהודיעה כי המניה אינה נייר ערך נסחר ולכן פטורה מכל הרגולציה שכרוכה בכך.
ככל שיצטרפו יותר חברים – יגדלו סיכויי ההצלחה. בעולם המערבי יש תנופה משמעותית של קואופרטיבים. כמעט חצי מהבנקאות בארה"ב מתנהלת כך.
מפתיע, אבל כל הגישות הכלכליות בעד הדרך הזאת: מצד אחד, אין כאן התערבות של המדינה בשוק החופשי, אלא להיפך - השוק רק נעשה עוד יותר חופשי באמצעות הגברת התחרות. זה גם לא כרוך בהגדלת תקציב המדינה ולא במיסוי.
מצד שני - זו דרך להביא ליותר שוויון בהתפלגות ההכנסות, הזדמנות לקבוצה גדולה של אזרחים מהשורה לשתף פעולה ביחד ולהעצים את כוחם אל מול רפיסות של הממשלה והצבר הון מוגזם בידי מעטים, ודרך להשפיע על הכלכלה בישראל כך שתהיה הוגנת יותר.
אני מאמינה שאני משקיעה את הסכום הזה בנסיון ראוי, גם ערכית למדינה וגם כלכלית למשפחה שלי
הנה הסטטוס שפרסמתי בעניין הזה בתחילת השבוע; הוא קיבל 469 שיתופים, 2,090 לייקים ו-186 תגובות. זה שיח מאוד חשוב על הניסיון הזה בפרט ועל קואופרטיבים בכלל, ואתם מוזמנים לשתף, לעורר, ליזום ולבצע – אני כמובן אהיה שם.
 
 
זה בהחלט סוף שבוע להישאר בבית, ושתהיה לכם שבת שלום,
שלכם,
שלי