לא שמנים, שקופים ועניים. על העובדים שלא תקראו עליהם בדו"ח המסית של האוצר. וכשאומרים לכם "כלל פיסקאלי" אל תירדמו משיעמום כי עוד שניה תתעוררו בבהלה.

27 בדצמבר, 2013

שלום לכם חברות וחברים,

בזמן שישנתם. השבוע התרחש אירוע משמעותי ביותר, והוא טבע בים של ספינים, הצעות חוק מבולבלות שלעולם לא יצאו לפועל, מזימות פוליטיות ותרגילי הטעיה מדיניים. ולפני שמקטרים על עוד תשלום לבית הספר או לשיעור פרטי, על תור בלתי נסבל לבדיקה רפואית פשוטה, על ניידת המשטרה שמגיעה מאוחר מדי  - צריך להבין למה זה קורה. נתניהו הודיע השבוע שהוא ולפיד יגבילו את כלל ההוצאה הפיסקאלי ל-2.6%. 

כלל פיסקאלי? את מי זה מעניין בצל המאבק בין דניאל קורקוס לאחים גת בכוכב הבא? אבל המשמעות של שנוי הכלל הפיסקלי היא פחות ששה מליארד שקלים בתקציב המדינה הקרוב, מה שישפיע מאוד על המדינה וישירות עליכם. בעולם כולו מבינים שקיצוץ עיוור בהוצאה הציבורית ובשירותים החברתיים לא מוביל לצמיחה אלא להיפך.
החוב הלאומי של ישראל לא גבוה ביחס למדינות הOECD, ולעומת זאת ההוצאה הציבורית היא מהנמוכות, והולכת ויורדת כל הזמן באדיבות נתניהו ועכשיו גם באדיבות לפיד.
פשוט מעבירים את החוב אליכם. מכיסי המדינה לכיסים שלכם.
אתם תשלמו מהכיס שלכם יותר ארנונה, יותר על בריאות, יותר לבית הספר. שימו לב שבנק ישראל מתנגד בתוקף לצעד הזה.
הם לא שכחו דבר ולא למדו מאומה, כדברי הסופר הצרפתי ויקטור הוגו. לא נוותר, לא נירדם בשמירה, ולא נתן להם למחוק את כל מה שהשגנו.
למעוניינים לדעת עוד – הנה פוסט בבלוג שלי.
 
 
 
למה דו"ח השכר במגזר הציבורי הוא מסולף ושקרי, ומה עשיתי ואני עושה בעניין זה. נראה לכם הגיוני שבדו"ח יכלל הרופא הבכיר המועסק בבית החולים, אבל לא עובדת הנקיון באותו בית חולים ממש? הנה עוד דוגמא אפיינית למישהי שפשוט מועלמת מהדוח ודווקא יש לה פנים ושם והיא בן אדם: מיקי פישר, מורה עובדת קבלן ב"הילה", ליבת ההוראה של חוק חינוך חובה חינם. לא כלולה בדוח:
(מתוך "שקופים", על עובדי קבלן, התערוכה של דן חיימוביץ והקואליציה הארצית להעסקה ישירה).
 
ועכשיו, את האמת בבקשה. השבוע הנחתי הצעת חוק שמחייבת את המדינה לפרסם גם את שכרם של העובדים המועסקים באמצעות "קבלני שרותים". בשנת 2009 כבר חוקקתי חוק (תיקון 36 לחוק יסודות התקציב), שנכנס לספר החוקים, וכפה על האוצר לפרסם את שכרם של כלל העובדים, גם ה"רגילים", גם העניים, ולא רק את "שיאני השכר" כפי שהיה מקובל עד אז. כולל דווח על תנאי העסקתם ושכרם של עובדים המועסקים באמצעות "קבלני כוח אדם".
ובכל זאת אין ברירה אלא לחוקק עוד חוק. כי רוב הקבלנים עשו מאז הסבה מכוונת מההגדרה הקודמת שהיתה נפוצה אז, "קבלן כוח אדם" להגדרה חדשה: "קבלן שרותים". בין היתר כדי להימנע ממתן זכויות לעובדים הכלולות בהגדרה המשפטית "קבלן כוח אדם", לנוחיותו הרבה של האוצר, שקיבל אישור פיקטיבי להמשיך לסלף את הנתונים.
איך אפשר להתיימר לפרסם נתונים "מדעיים" על חציונים, ממוצעים ומספר המועסקים – כשבסיס הנתונים שגוי בכוונה? 
והאם זה מוסרי להתעלם מקיומם של בני אדם שעובדים בשרות המדינה, רק כי הם עניים ומקלקלים את תעמולת ההסתה נגד המגזר הציבורי השמן"? לפוסט המלא וגם לראיון בערוץ הכנסת אצל אורית לביא נשיאל על הנושא הזה ועל עוד עניינים.
 
 
ואם כבר מדברים על שכר נמוך וגבוה, שכר הבכירים בחברות הציבוריות ממשיך היות מקומם ומנותק מהמציאות. למה כולם קופצים כשרופא בכיר בסורוקה מרוויח 70,000 ש"ח בחודש, בזמן שבכירים בחברות ציבוריות מרוויחים מליונים? זה מאבק מתמשך שלנו, שהחל בהצעת החוק שלי לפיה שכר בכירים לא יעלה על פי 50 מהשכר הנמוך בחברה. סמי פרץ במאמר בדה מרקר סוקר גם את ההישגים אבל גם את הדרך הארוכה שעוד נשארה לעשות.
 
 
14 אלף מורי קבלן. האוצר לא מדווח על לפחות מאה אלף עובדים. מופלים, מנוצלים, נקנים באמצעות מכרזים ותקציבי קניות. בהם לפחות 14 אלף מורים שמלמדים את הילדים שלנו. השבוע נפגשנו כדי לתכנן, עם הקואליציה למען העסקה ישירה בחינוך, את הצעדים הבאים במאבק. הנה המפגש:
 
 
נאה דורש נאה מקיים. מכללת אורנים עושה עבודה חינוכית ברמה גבוהה' ולא רק מייצרת מצויינות אקדמית ומודעות חברתית עמוקה – אלא גם בפועל דואגת לכך שהסטודנטים בה ייצגו באמת את הקשת הנרחבת של החברה הישראלית המגוונת. אתמול הייתי בהרצאה וגם שיחה עם 300 סטודנטים במכללה, שהדהימו אותי ברמת המודעות, הבקיאות והתבונה. מנכ"לית המכללה היא נוגה בוטנסקי, אשה שאני מעריצה, והכנס אורגן ונוהל בידי ראשות החוגים לאזרחות, לתקשורת ולסוציולוגיה. דברנו על פמיניזם כחלק מתפיסת עולם רחבה של סוציאל דמוקרטיה, אבל כמובן לא רק. 
 
 
עוד כמה דגימות מאירועי השבוע: פגישה עם 40 קצינים בדרגת אלוף משנה, מכל זרועות הצבא והבטחון, גם מהעולם, קצינים שהם "בעלי אופק רחוק" כמו שהם מוגדרים, ובצדק רב:
 
 
שיחה עם חניכי מכינת צור-שלם שהקים התעשיין סטף ורטהיימר: לומדים, מתכוננים לשרות משמעותי, עוברים הכשרה לקראת עבודה חשובה בתעשייה, מתנדבים בקהילה... אחלה מכינה.
 
 
לידידינו ופעילינו בעמוד הפייסבוקסקר במאקו – מי הפוליטיקאי הכי חזק ברשת: "שלי יחימוביץ: עם 108 אלף עוקבים בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה ח"כ שלי יחימוביץ מצליחה פעם אחר פעם לייצר שיח מתוקשר סביב הסטטוסים שהיא מעלה... " אם אתם עוד לא שם, אני זקוקה לכם, זה כלי טוב, מעניין ולפעמים גם משעשע להעצמת הדרך שלנו. הקליקו כאן על תמונת הקאבר ותנו לייק:
 
 
ברכות להדס קרלינסקי שהתמנתה לראש מדור עשייה חברתית באגודת הסטודנטים של מכללת ספיר, אחרי שהרשימה שבה התמודדה, "ספיר-it", ניצחה בבחירות. הדס בת 25, לומדת עבודה סוציאלית, מרכזת סטודנטים בפרויקט המדהים של מרכז זכויות חברתיות בשדרות, פעילה חברתית ופעילה פוליטית חשובה במפלגת העבודה, בוגרת השמו"צ, ועוד תשמעו עליה. ברכות להדס ולכל החבר'ה שלה.
 
 
ולסיום, כמאמר השיר, We wish you a merry Christmas. חג מולד שמח לחברינו הנוצרים בארץ ובעולם, אתמול חגגנו כמה חברים בכיף גדול עם משפחתו של שרבל חילו שלנו, ביפו: 
 
 
שבת שלום,
שלכם,
שלי