שלי: בוגי יעלון ביטא גם את מחשבותיו של נתניהו

15 בינואר, 2014
שלי התראיינה בתכנית הבוקר בערוץ 2, לצד סגן שר החוץ זאב אלקין, בנושא התבטאויותו של שר הבטחון יעלו לגבי מזכיר המדינה האמריקאי קרי.
 
"אני יכולה להבטיח לשניכם שבכירים רבים בבית היהודי, בליכוד ובישראל ביתנו מתבטאים בצורה לא פחות קיצונית מבוגי יעלון. זו הממשלה הזאת - ממשלת ימין." אמרה.
"אין ספק שמדובר כאן בעליית מדרגה ובהסלמה ביחסים עם האמריקנים. גם מי שמתנגד למאמצי התיווך של קרי - ואני כמובן מעודדת את המאמצים האלו, מוקירה אותם ותומכת בו שהרי הוא מתאמץ לטובתנו ולטובת הפלסטינים. למה שיעלון קורא אובססיביות אני קוראת דבקות במטרה והפגנת רצון טובה של האמריקנים.
אין ספק שהדברים האלו גרמו מבוכה לישראל. זה לא מקובל - אני בטוחה שגם סגן שר החוץ יסכים שההתבטאות הזו גורמת נזק לישראל, לא כך אנחנו מתבטאים כלפי ידידתנו ובעלת בריתנו. היחסים עם ארה"ב הם הנשק של ישראל, יותר מכל נשק מתוחכם. אני חושבת שבטחון ישראל חשוב מאוד לבוגי יעלון, ושהוא אדם ישר שפיו וליבו שווים - הוא פשוט אומר את מה שהוא חושב."
 
שלי התייחסה גם לתהליך המדיני בפרספקטיבה רחבה יותר. "ההשוואה המופרכת שאם יהיה הסדר ביניים לא יהיה ביטחון - אין דבר וחצי דבר בינה לבין העולם האמיתי. ישראל מעולם לא התחרטה על הסכם שלום שביצעה - לא עם מצרים, לא עם ירדן,  ולגבי הסכמי אוסלו - הם מעולם לא מומשו.
אני סקפטית, אני חושבת שמה שיעלון אמר ביטא גם את מחשבותיו של בנימין נתניהו, וביטא בהחלט את מחשבותיו של איווט ליברמן. לליברמן כידוע יש לו מין הסדר משונה כזה, לפיו הוא מוכן להחזיר לפלסטינים את בקה אל-ע'רביה, את ערערה, את כפר קאסם, ישובים שגרים בהם אזרחים ישראלים שווי-זכויות, שלומדים באוניברסיטאות שלנו, עובדים כרופאים בבתי החולים שלנו, ובמקביל הוא לא יוותר בשום פנים ואופן על ג'אבל מוכבר, על אבו דיס, על שועאפת. כפל הלשון הזה - להחזיר ולתת מקומות עם אזרחים ישראלים שהם חלק ממדינת ישראל, אבל לשמור ולחבק ולא לתת בשום אופן שכונות במזרח ירושלים - יש כאן משהו בלתי-הגיוני שנועד להרוג כל תהליך בעודו באיבו."
 
"סגן שר החוץ אלקין צודק," המשיכה. "הויכוח אינו מה אמר יעלון או מה אמר נתניהו, אלא ויכוח בין שתי תפיסות - תפיסה אחת שאומרת 'אף שעל', לנצח נחיה על חרבנו, לבין תפיסת עולם שאומרת שיש תקווה, ויש חזון, ואנחנו יכולים לנסות לעשות שלום עם שכנינו ולהרוויח מזה גם שגשוג, גם פריחה כלכלית, גם שלוות נפש. זה דבר שהוא לא בשמיים, הוא לא דמיוני, וכשנפתח סדק שאפשר להיכנס אליו ולנסות להפגין רצון טוב - אין שום סיבה לטרוק את הדלת בפרצופם של האמריקאים.
לגבי ממשלת הימין - לאחרונה התמונה מתבהרת. אין עניין בקואליציה הזו לעשות שלום ואני חושבת שציפי לבני ויאיר לפיד, שמתיימרים להיות אנשי שלום ופרגמטיות - צריכים לעשות את חשבון הנפש הפוליטי שלהם, ופשוט לפרוש מהמשלה ולהפסיק לשחק את המשחק הזה."