שלי ב''העולם הבוקר'': ''הציבור זכאי לדעת מהם האינטרסים של האנשים האמורים לייצג אותו''

20 בינואר, 2014
שלי התראיינה לתכנית ''העולם הבוקר'' עם אברי גלעד והילה קרח, והתייחסה להצעת החוק שלה לגילוי עניינים של נבחרי ציבור, למקלט המס שהחזיק בעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפרשת הרב פינטו ולמו''מ המדיני.
 
''ישנם הרבה אנשים שנחשדים בפלילים, בגניבה או אפילו יותר מכך, ובוחרים בעת חקירתם לטעון ש''השוטר ההוא והוא מושחת'''', אמרה שלי. ''ובכל זאת, אף אחד לא מקבל אותם לפגישה פרטית אצל היועץ המשפטי לממשלה. הנגישות הזאת, המסלול הישיר, הדילוג על כל הדרגים בדרך – המשטרה, הפרקליטות – שמורים רק למי שיש לו כסף לשכור את עורכי הדין המשובחים באמת. לחשודים רגילים אין כסף לזה. אני לא מתמצאת בפרטי החקירה, אבל אני מתייחסת לנושא מהכיוון של ערך השוויון בפני החוק. יש משהו במערכת שלטון החוק שדורש הענקת נראות. לא יכול להיות שיהיה מן נוהל מקוצר שכזה, ''נוהל אדמו''ר'', שיישמר לאנשים מאוד חזקים, שיוכלו פשוט לנקוש בדלתו של היועץ המשפטי, והוא מצדו יקבל אותם לפגישה אישית. יוצרים כאן מראית עין של מציאות עם שני צדדים – היועץ המשפטי והמדינה מצד אחד, החשוד בפלילים מצד שני. אבל אין כאן מאזניים שווים, יש צד אחד חשוד וצד שני שמייצג את שלטון החוק''.
 
בהמשך התייחסה שלי גם למקלט המס שהחזיק נתניהו בין השנים 1999-2003 באי ג'רזי, ולהצעת החוק שלה הקשורה לעניין: ''הייתי רוצה לשאול כל שר וכל ח''כ אם יש לו או לבן/בת זוגו מקלט מס שכזה. זאת שאלה רלוונטית מאוד. כבר לפני 5 שנים הנחתי הצעת חוק כזאת, ופעם בכמה זמן אני מעלה אותה להצבעה. הצעת החוק מבקשת ליישם דבר שקיים בכל המדינות המערביות – חיובו של כל אדם שמועמד לתפקיד כמו ח''כ, שר או ראש רשות, להגיש הצהרת הון למבקר המדינה, על מנת שיחשוף אותה בפני הציבור. כך הציבור יידע אילו אינטרסים אחרים יש לאנשים האמורים לייצג אותו. ומעבר לזה, אני חושבת שלאנשים מגיע לדעת איך חי מי שמטיל עליו מיסים, מקצץ בקצבאות, מעלה את המע''מ או מקפיא את שכר המינימום. זה א'-ב' בדמוקרטיה''.
''אני חייבת לומר עוד דבר'', הוסיפה שלי. ''החשבון של נתניהו היה פעיל גם ב-2003, אז שימש כשר האוצר והוציא לפועל תכנית כלכלית חסרת תקדים באי השוויון שלה. אנשים חיפשו אז אוכל בפחים, ולא כמטאפורה. אז בזמן הזה אתה לא משלם מיסים למדינת ישראל – מיסים שבהם מחזיקים את צה''ל, בונים בתי חולים? גם אם זה חוקי, אני לא מוכנה לקבל את זה מבחינה מוסרית''.
 
בהמשך נשאלה על עתיד המו''מ המדיני, בעקבות אמירתו של נשיא ארה''ב, ברק אובמה, לפיה הסיכוי להגיע להסדר נמוך מ-50%. ''אני חושבת שזאת הערכה מעט אופטימית של אובמה. אנחנו רואים באופן שיטתי כיצד מתנהלים נתניהו, ליברמן, בנט, בוגי יעלון ורוב חלקי הליכוד. ובכל זאת, אנחנו לא יכולים להרפות מהמו''מ. לא נוכל לחיות לנצח על חרבנו. אנחנו צריכים להשאיר לדורות הבאים מדינה יהודית ודמוקרטית, וזה לא עולה בקנה אחד עם המשך השליטה בעם אחר ועם השינויים הדמוגרפים שמתרחשים''. לסיכום, קבעה שלי: ''יש בציבור כמיהה לשלום ולהסדר. הפרטנר שמולנו הוא לא פרטנר פשוט, אבל יכול להיות שהוא הכי טוב שיהיה לנו אי פעם.''