ועדת גרמן נפגשה עם שלי: "שר"פ בבתי חולים ציבוריים - חזרה לימי הביניים"

27 בינואר, 2014
שלי הופיעה לפני ועדת גרמן. "השר"פ: קריסה מהירה של הרפואה הציבורית, וחזרה לימי הביניים, שאז אצילים ורוזנים טופלו בקפידה, וחייו של ההמון הופקרו והיו זולים." בין היתר הציעה: מניעת שר"פ מוחלטת בבתי חולים ציבוריים, תקצוב יעודי לתגמול רופאים אחה"צ, בחירת רופא ללא תשלום – לכל
 
ח"כ שלי יחימוביץ היא הפוליטיקאית היחידה שבקשה להופיע לפני ועדת גרמן, והוזמנה לועדה. בסוף השבוע במפגש עם פעילים חברתיים חשפה לראשונה את המצגת שהציגה לועדה כבר בנובמבר אשתקד, וספרה על המפגש. "כאן אין צורך בפיילוט", אמרה. "הפיילוט כבר נעשה בשערי צדק ובהדסה והממצאים קשים: בהדסה מי שאין לו כסף ממתין פי 5 זמן ממי שאין לו, ובשערי צדק פי 13. תמרור האזהרה המזעזע ביותר הוא השר"פ בפגיה – הצלת חיים בכסף. השר"פ ידרדר את השרות למי שלא ישלם כסף פרטי, ויוקר המחיה יזנק: משפחה רגילה תשלם עוד 1500 שקלים בשנה."
 
כבר לפני כחודשיים הופיעה שלי, לבקשתה, לפני חברי ועדת גרמן, הציגה מצגת מפורטת, הביעה התנגדות חריפה להכנסת שר"פ, הציעה פתרונות, ותושאלה ע"י חברי הועדה. בהופעתה שם הצביעה על כמה תוצאות ישירות של הכנסת שר"פ לכלל בתי החולים: ההוצאה הפרטית לבריאות תזנק ועמה יוקר המחיה, התורים יתארכו, הרפואה הציבורית המערבית שישראל עדיין טובה בה – תקרוס, וגם הצלת חיים תעלה בכסף. בסוף השבוע שטחה את עיקרי מה שהציגה לועדת גרמן לפני כ-70 פעילים חברתיים שהקימו בתוך מפלגת העבודה את החוג לתיקון מערכת הבריאות.
 
שלי הניחה לפני הועדה שורה של הצעות, ובהן: ראשית - מניעת שר"פ בכל בתי החולים הממשלתיים ובתי החולים של קופת חולים; השארת רופאים בבתי החולים בשעות אחה"צ באמצעות תגמול בתקצוב יעודי צבוע, שלא יספג בכלל תקציב בתי החולים; בחירת רופא זמינה לכולם וללא תשלום בכל הארץ - לשם כך על המערכת להיות שקופה, ובפרוצדורות שאינן חרום מטופל יכריע בעצמו אם לחכות זמן רב לרופא מועדף, או להתקבל במהירות לרופא אחר.
 
"יישום רחב-היקף של השר"פ כאשר המערכת הציבורית מדוללת גם כך, יוביל לזינוק בעלויות, ובעיקר - לפגיעה איומה באיכות השירות הרפואי שיקבל מי שאין ביכולתו לשלם," אמרה. "קיצור תור לעשיר הוא הארכת תור לעני, אין שום דרך מתמטית אחרת לסדר את זה. גם אין צורך בפיילוט ובבדיקות, הפיילוט כבר קיים בהדסה ובשערי צדק, עם פער אדיר בין תור פרטי לתור רגיל. פי 5 זמן המתנה בשערי צדק לעומת מי שמטופל שם בשר"פ, ופי 13.5 בהדסה. הנורא ביותר הוא השר"פ בפגייה. זה תמרור אזהרה בפני הזוועה שבה הצלת חיים נקנית בכסף."
 
"הפגיעה במעמד הביניים המשלם כבר כעת מכיסו על בריאות תהיה קשה. הכנסת השר"פ תוביל לעלייה של עוד 3.5 מיליארד ש"ח בהוצאה הפרטית על בריאות - תוספת של כ-130 ש"ח בחודש למשק בית, או למעלה מ-1,500 ש"ח בשנה – זינוק ביוקר המחיה". היא ציינה כי נתוני העליה בהוצאה למשפחה חושבו בהתבסס על מחקר של פרופ' לאה אחדות, לשעבר ראש מחלקת המחקר של הביטוח הלאומי, ופרופ' גבי בן-נון, לשעבר סמנכ"ל משרד הבריאות, שניהם חברים כיום בועדת גרמן.
 
שלי הוסיפה כי "המימון הציבורי צונח במהירות והמימון הפרטי, מכיסי האזרחים, באמצעות הביטוחים הפרטיים ממריא באותו קצב. המערכת נמצאת בחסר ראלי של 9 מליארד שקלים, בגלל שחיקה תמידית. אין להפריד את הדיון על השר"פ מהמדיניות המאקרו כלכלית של הממשלה. מדובר בשחיקה מתמדת של ההוצאה הציבורית, שנובעת מתפיסת עולם. גם שינוי הכלל הפיסקלי, לפני כחודש, שינוי שיגרע 6 מיליארד שקלים מההוצאה הציבורית בשנת 2015, יפגע קשות ברפואה הציבורית. הקיצוץ לא יבוא מתקציב הבטחון, אני מבטיחה לכם. הוא יבוא מתקציבי החינוך והבריאות. השחיקה תעמיק, מנכ"לי קופות החולים יזחלו על ארבע ויתחננו על נפשם לעדכון התקצוב, ומנהלי בתי החולים יבואו ויתחננו שניתן להם את השר"פ, כי בית החולים שלהם מתמוטט. הם לא אשמים, ולא אתם יש לי ויכוח."
 
שלי הדגישה בפני הועדה שאינה מתיימרת להבין בחומר יותר מהם, וכי ביקשה להופיע בפניהם כדי להדגיש את ההיבט הלאומי, החברתי והמוסרי של הפרטת הבריאות. "רפואה ציבורית טובה וחזקה היא סימן לנאורות ולעוצמה של מדינה. הפרטת הבריאות היא לא קידמה אלא חזרה לימים של חשכה ובערות, כשהצלת חיים נקנתה בכסף. לתקופה שבה אצילים ורוזנים טופלו בקפידה, וחייו של ההמון הופקרו והיו זולים."