שלי ברשת ב': אבו-מאזן אמר לי כי אינו מתנגד להישארות מתנחלים בשטחי המדינה הפלסטינית

28 בינואר, 2014
האזינו:
ח"כ שלי יחימוביץ' חשפה הבוקר, בראיון ביומן הבוקר ברשת ב', כי במהלך פגישתה במאי 2013 עם נשיא הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, הוזכרה מהצד הפלסטיני האפשרות להותיר יישובים ומאחזים יהודיים בשטח המדינה הפלסטינית, לכשתקום. "ישנן זעם והכחשות חריפות, כאן מימין ומשמאל וגם בצד הפלסטיני, אבל אני חייבת לספר כי במהלך פגישתי עם יו"ר הרשות, סאיב עריקאת דיבר על הרעיון של תושבים ישראלים שיחיו תחת ריבונות פלסטינית אם וכאשר היא תקום - ולא כדבר דרמטי אלא כאופציה שראויה לבחינה," אמרה.
"אין מקום לפסול את הרעיון עצמו על הסף," המשיכה יחימוביץ'. "הרי נתניהו דרש שהמו"מ יחל ללא תנאים מוקדמים, ושהכל יהיה על השולחן - אז שהאופציה הזו לא תהיה על השולחן? אין ספק שמתעוררות סוגיות קשות של בטחון, אבל צריך לבחון את הרעיון הזה - לצד רעיונות אחרים."
יחימוביץ' גם התייחסה לסיכויי המשא ומתן. "בטחון המדינה, בטחון אזרחיה, רוב יהודי במדינה דמוקרטית לעילא ולעילא - אלו הדברים שבטווח המעט יותר רחוק יעניקו לנו בטחון, גם אישי, גם אסטרטגי וגם כלכלי. מי שחושב שנוכל לחיות לנצח בסיטואציה האנומלית הזו שאנחנו שולטים בה על עם אחר - טועה; אפשר לגרור את זה עוד קצת אבל הפתרון חייב לבוא. האם נתניהו באמת מתכוון לפתרון? האם הוא באמת מתכוון לשתי מדינות לשני עמים? אני הולכת משתכנעת שמדובר בדיבורי סרק. אבל הרעיון הספציפי הזה אינו רעיון סרק, והוא ראוי לבחינה."
 
האזינו לראיון המלא.
 
למאמר בנושא ההיתכנות הבטחונית של מובלעות יהודיות בשטח המדינה הפלסטינית, של הכותבים גדעון ביגר וגלעד שר מהמכון למחקרי בטחון לאומי (INSS), לחצו כאן.