תתחילו להתגעגע לנוחי

30 בינואר, 2014
שלי בבלוג: עוד נתגעגע לדנקנר.
מונופול הגז האדיר שמועבר בימים אלה ממש לידיו של תשובה הופך אפילו את הכח הבלתי מוגבל של נוחי דנקנר לחיוור וחלש.
 
הממונה על ההגבלים העיסקיים דיוויד גילה, עוד רגולטור ששכח שהתפקיד שלו הוא להגן על הציבור, הולך להכריע על עתידה הכלכלי והחברתי של המדינה ולאפשר לתשובה ולנובל אנרג'י לשלוט בלי גבולות על 90% מהגז הטבעי.
זה הולך להיות מונופול עוצמתי כל כך, פרטי, עד שכל המונופולים שאתם מכירים מתגמדים לעומתו.
 
תחרות? שוק חופשי? הצחקתם אותי.
 
האיומים המדומים של גילה, שלא ייסוג מלהכריז על הסדר כובל בתמר ובלוויתן אם תשובה לא ימכור את כריש ותנין – שני מאגרונים חסרי חשיבות, הם בדיחה.
בפועל, דייויד גילה נותן במתנה את כל אוצרות הגז שלנו, ששווים מאות מיליארדים, לטייקוני הגז.
זה לא כריש וזה לא תנין. זה סרדין. הסרדין בשבילנו. שני מאגרי הענק של הגז – תמר ולווייתן –אצל קרטל תשובה ונובל אנרג'י.
 
זה אפילו יותר חמור – כי מבנה השווקים ממוצב פעם אחת, עכשיו, לדורות.
המשמעות של 90% ממאגרי הגז בידי מונופול פרטי היא רחבה:
זה אומר שהמונופול יקבע את תעריפי החשמל, המים, שהמונופול יקבע איזה מפעל יחיה או ימות, את מחירו של כל מוצר מביסלי ועד שמנת 38%.
כמה מגוחכת נראית מסיבת העיתונאים שעשה לפיד על הפיקוח על השמנת. תטילו פיקוח על מחירי הגז, גאונים שכמותכם.
רק שתבינו – הטלת הפיקוח על השמנת תחסוך לישראלים, לפי ההערכה הכי לארג'ית, 20 מליון ש"ח בשנה. פיקוח דומה על הגז יעניק לכם 200 מיליארד ש"ח לכל אורך גזרת החיים שלכם.
אבל כאן כבר צריך להתעסק עם טייקונים, שאיתם אוכלים ארוחות ערב ולהם המחוייבות הנפשית והכלכלית האמיתית של נתניהו, לפיד, ופקידיהם.
 
כל מה שדייויד גילה צריך לעשות זה להכריז שעסקת רכישת הזכויות לשדה לוויתן היא הסדר כובל. זה בדיוק התפקיד שלו. אין לו תפקיד אחר.
נכון, צפויים לו הליכים משפטיים נגדם. ברור שהם רוצים את כל הכסף, והרבה, גם, ובעיקר, כשזה על חשבוננו.
 
אין לנו בעיה עם התעשרות, יש לנו בעיה עם חמדנות פראית, ועם רגולטור שלא יודע לעצור אותה. כבר השבוע התגלה, למשל, שויתור "קטן" בחוק ששינסקי עלה לנו 5 מליארד ש"ח מתנה לתשובה.
ברור שלרשותם יעמדו עורכי הדין המשובחים והיקרים ביותר, בהמוניהם, עם מומחים מטעם. ברור שזו מלחמה. מלחמה למען הציבור. וזה תפקידו של הרגולטור. שאותו הוא פשוט פוחד לעשות.
יש מעט אנשים שההסטוריה שמה אותם בצומת החלטה כה גורלית למשק, והנה כעת, כשהממונה על ההגבלים העסקיים עומד בפני ההחלטה החשובה ביותר בתחום ההגבלים מאז קום המדינה, הוא בוחר להתחבא מאחורי קשיים טכניים מופרכים.
בטח שזה קשה. בשביל זה אתה שם. תילחם בשבילנו.
 
הדבר שעשוי להאיץ את פיתוח הגז בצורה המהירה והנחרצת ביותר – הוא התחרות. זה לא רעיון סוציאליסטי אלא אמונה קפיטליסטית ברורה – רק תחרות בין ספקי גז תבטיח אספקה יציבה ומהירה של גז למשק. כסוציאל דמוקרטית אני שואלת – איפה כל הקפיטליסטים חסידי התחרות? איפה ראש הממשלה אביר הקפיטליזם? איפה שר הכלכלה שמעודד שוק חופשי? איפה שר האוצר שנאבק ביוקר המחייה?
קשה מאוד להתחיל להסביר איזה מערך הגנה וטיפוח מקבל היום תשובה מכל גורם שלטוני אפשרי. בסטטוס הזה הצבעתי רק על אחד – הממונה על ההגבלים העסקיים, ונגעתי קלות בנושא הפיקוח על המחירים. אבל אין תחום שבו הוא לא מוגן.
 
אמרנו נוחי דנקנר? אפשר להתחיל להתגעגע לנוחי, כי מה שקורה כאן הוא הרבה הרבה יותר חמור.
והכל קורה בחדרי חדרים, רחוק מהעין של הציבור, רחוק מהעין שלי, שרוצה לייצג אתכם נאמנה, רחוק מעינם של הארגונים הסביבתיים שנלחמים בכל כוחם מול העוצמה והממון שלא נגמרים של תשובה ונובל.
 
בעוד כמה דקות, באופן חריג, נהנה משעה של שקיפות יחסית. יו"ר ועדת כלכלה פרופ' אבישי ברוורמן נענה לבקשתי ולבקשת ארגוני הסביבה והוא מכנס דיון מיוחד בועדה, בהשתתפות דיוויד גילה.
הדיון ישודר בערוץ 99 בטלוויזיה בשעה תשע וחצי בבוקר, היום, יום ה'. מוזמנים לצפות. הוא ישודר גם באתר של ערוץ הכנסת. אבל קודם אנא שתפו את הסטטוס.
 
זוכרים כמה היה קשה ולא אופנתי לנסות להגביל את ההשתלטות של נוחי דנקנר? כמה הוא היה מוגן? מלך ישראל? אז החוכמה היא להבין מתי נבנה הדנקנר הבא, ותאמינו לי שזה קורה עכשיו מתחת לאף שלכם.