שלי לממונה על ההגבלים העסקיים דייויד גילה: אתה נכנע ללחצי חברות הגז

30 בינואר, 2014
שלי יחימוביץ' לממונה על ההגבלים העסקיים דייויד גילה בדיון בועדת הכלכלה: אתה יוצר את מונופול הגז במקום למנוע אותו. אתה נכנע לתכתיבים וללחצים של חברות הגז. שמע את הציבור. תטילו פיקוח על מחירי הגז, גאונים שכמותכם, לא על שמנת מתוקה."
 
מנכ"ל דלק אנרגיה שבבעלות תשובה, גדעון תדמור, במענה לשאלת יחימוביץ': "מתנגדים לפיקוח על המחירים גם אם יתנו לנו לשמור על כריש ועל תנין."
 
בדיון מיוחד בועדת הכלכלה, שכונס לבקשתה ולבקשת ארגוני הסביבה, אמרה יחימוביץ': "המונופול האדיר שמועבר בעצם ימים אלה לידיים של תשובה, הופך אפילו את הכח הרב שהיה לנוחי דנדקנר בשעתו לבדיחה. ההחלטה על המונופול היא לדורות - החוכמה היא לעצור את הדברים המזיקים לציבור בזמן אמת, לא אחרי שכל התוצאות ההרסניות כבר קרו." יחימוביץ' תקפה ישירות את הממונה על ההגבלים העסקיים דייויד גילה, ואמרה לו: "ההסדר המתגבש אצלך הוא לא פשרה אלא כתב כניעה לתכתיב של תשובה. אני שומעת, דייוויד, אזהרות לוחמניות, ואפילו איומים, שלא תסוג מלהכריז על הסדר כובל בתמר ולוויתן אם תשובה לא ימכור את המאגרים כריש ותנין - באמת, הרי ביחס למאגרים הגדולים כריש ותנין זה אולי סרדין. הסרדין – לציבור, ומאגרי הענק של הגז הם אצל קרטל תשובה ונובל אנרג'י." במהלך הדיון שאלה יחימוביץ' את מנכ"ל דלק אנרגיה, גדעון תדמור: "מה עמדתכם ביחס לפיקוח על מחירי הגז?" אנחנו נגד, השיב תדמור. יחימוביץ' הקשתה: "ונגיד שמצ'פרים אתכם ומאפשרים לכם להמשיך להחזיק בכריש ותנין. מה עמדתכם אז ביחס לפיקוח על המחירים?" גם על כך השיב תדמור בשלילה, ואמר כי אין כל צורך בפיקוח. יחימוביץ' פנתה לגילה ואמרה: "עד שתהיה תחרות, לפחות תטילו פיקוח. גם כעת התעריפים כבר מטורפים".
 
ח"כ שלי יחימוביץ': "אנחנו עדים לסיטואציה שהיא אנומלית – זו הפעם הראשונה (הדיון המשודר בועדת הכלכלה בראשות אבישי ברוורמן) שהציבור הרחב נחשף לדיון הזה, שמתנהל בחדרים סגורים ובחוסר שקיפות, בניגוד גמור לעבודה היסודית והשקופה שעשינו על רווחי הגז בועדת ששנסקי. מונופול הגז האדיר הזה, שמועבר בעצם ימים אלה ממש לידיים של תשובה, הופך אפילו את הכח שהיה לנוחי דנקנר בשעתו לבדיחה. אנחנו מדברים כאן על סדרי גודל הרבה הרבה יותר גדולים ואתה, דייויד, הולך להכריע על עתידה הכלכלי והחברתי של המדינה, ולאפשר לתשובה ולנובל לשלוט בלי גבולות על 90% ממאגרי הגז בישראל. מבנה השווקים ממוצב פעם אחת לעשרות שנים. זו לא החלטה שאתה או אנחנו נוכל לעשות סיבוב פרסה בעתיד ולשנות אותה. זה לדורות - המונופול הזה יקבע את תעריפי החשמל במדינת ישראל, המים, איזה מפעל יחיה ואיזה מפעל ימות, כמה עובדים יועסקו במדינת ישראל, שלא לדבר על היבטים רבים אחרים של איכות סביבה, של בטחון אנרגטי, ודברים רבים נוספים."
 
"המונופול הזה יקבע בסוף את המחיר של כל מוצר - מביסלי ועד שמנת 38%. כמה מגוחכת נראית עכשיו אותה מסיבת העיתונאים על הפיקוח על השמנת. בהערכה הכי לארג'ית הציבור יחסוך 20 מליון ש"ח מהפיקוח על השמנת, כשפיקוח דומה על מחירי הגז יעניק לציבור 200 מיליארד ש"ח לכל אורך הגזרה בכל תחום אפשרי בחיים. תטילו פיקוח על מחירי הגז, גאונים שכמותכם, לא על שמנת מתוקה."
 
יחימוביץ' פנתה ישירות לממונה על ההגבלים, ודרשה ממנו להפעיל את כוחו כדי למנוע את היווצרות המונופול. "יש מעט מאוד אנשים שההיסטוריה שמה אותם בצומת של החלטה כל כך דרמטית לגבי גורלה של מדינת ישראל, והציפיות ממך, דייויד, הן מאוד רבות - ועד עכשיו, למרבה הצער, אתה לא עומד בהן. אתה קשוב מאוד לחברות הגז ולדוברים הרבים והמיומנים שלהן, אבל לא לצרכיו ולתביעותיו של הציבור. המינימום היה לפחות לפתוח את דלתות הדיונים לאנשים טובים לא פחות מנציגי חברות הגז, מומחים, שאין להם אינטרס אישי, לא הולכים להתעשר ומבקשים לייצג ציבור רחב מאוד - שהוא זה שחייו יושפעו מאוד למשך עשרות שנים מההחלטה הזו."
 
"כל מה שאתה צריך לעשות," המשיכה יחימוביץ', "זה דבר פשוט - להכריז שעסקת רכישת הזכויות לשדה לוויתן היא הסדר כובל. זה תפקידך ואין לך אחר. גם לפי דבריך שלך החברות כבר עברו על החוק מפני שהן לא ביקשו מראש את ההסדר. החוק מאפשר לך לבקש מבית המשפט כל סעד שתראה לנכון כדי לבטל את המונופול. זו לא איזו הכרזה "דרדלה" כמו שאתה מציג אותה. אמנם צפויים לך הליכים משפטיים קשים וממושכים למול גורמים רבי עוצמה, עורכי הדין היקרים והמומחים מטעם של חברות הגז, אבל לא יכול להיות שתפעל תחת מורא ופחד מהכוח שיש בידיהם. גם בשעתו כשנוחי דנקנר היה מלך ישראל, ועטוף בצמר גפן כנגד כל מתקיפיו - אז קרו הדברים החמורים שהציבור ניזוק מהם. החכמה היא לזהות מתי קורים הדברים המזיקים בזמן אמת, וזה מה שקורה עכשיו. והרי רק השבוע למשל התגלה שויתור קטן בששנסקי, שירקנו עליו דם, עלה לנו 5 מליארד ש"ח שניתנו במתנה לתשובה. אני פונה אליך ומבקשת למלא את התפקיד שלך ולהגן על הציבור."
 
"אני לא נגד התעשרות אלא נגד חמדנות. יש דבר אחד שאני לא מבינה בתור סוציאל דמוקרטית - הרי אתם אבירי הקפיטליזם, התחרות היא לחם חוקכם, זה הדבר שאתם מאמינים בו. תנו לקיים תחרות. איך היא עולה בקנה אחד עם מונופול אדיר כזה?"
 
לצפייה בדבריה של שלי בועדה לחצו כאן.