ההסדר הכובל של תשובה - החלטת ההגבלים העסקיים הדרמטית ביותר בתולדות המדינה

2 בפברואר, 2014
האזינו:
שלי התראיינה הבוקר לתכנית סדר יום עם קרן נויבך, ברשת ב', בתגובה על דברי הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דייויד גילה בעניין ההסדר הכובל במאגרי הגז. "מדובר בהחלטה הדרמטית ביותר בתולדות המדינה מבחינת ההגבלים העסקיים," אמרה. "אלו מאות מיליארדי שקלים שיקבעו את מחירי החשמל, המים, הביסלי, השמנת, הבטחון האנרגי של מדינת ישראל, שלא לדבר על עלויות הרווחה, הביטחון, החינוך והכלכלה."
 
"ההחלטה הזו, שמתקבל בחדרים חשוכים שלא לעין הציבור בימים אלו, היא דבר שלא ניתן להסתתר מאחורי טיעונים פרוצדוראליים לגביו. התשובות של גילה בעניין היו בלתי אפשריות;
האמירה שהוא ישקול בעוד כמה שנים להטיל פיקוח - שערורייתית. הוא יכול לפנות כבר עכשיו לבית המשפט, ולדרוש כי יטיל פיקוח על מחירי הגז. גם חלק מדבריו היו לא נכונים - יש עדיין כמויות ענק של גז שטרם נמכרו, ומונופול הגז הענק קובע את המחירים כרצונו - עלות הייצור של יחידה אחת היא דולר, ומוכרים אותה ב-6 דולר. זה הגיוני?"
 
שלי התייחסה גם לאי-ההתייחסות המוחלט של שרי הממשלה לעניין. "הממונה על ההגבלים לא מקבל גיבוי - ראש הממשלה ושר האוצר רוצים לתת את הגז במתנה לנובל ולתשובה, אין לו שום גיבוי פוליטי. עדיין, הרגולטור אינו פקיד קטן - יש לו תפקיד מנהיגותי, והוא יכול לעשות הרבה מאוד דברים." 
 
"עד עכשיו," המשיכה, "בכל הישיבות הרבות שהיו סביב ההחלטה הכל כך דרמטית הזו - הממונה לא נפגש עם נציגי הציבור. הוא יושב רק עם תשובה ואנשיו, לא נפגש עם הצרכנים, לא עם גופים מומחים לאנרגיה שיכלו לתת לו נקודת מבט אחרת. כל הסכם הפשרה שהוא מציג, ההסכמות האלו שלכאורה הושגו לאחר משא ומתן - הן פשוט נקודת המבט של נובל-דלק, זו לא פשרה. נוצר מצב אבסורדי שבו הממונה הוא לכאורה לוחם גדול שמכריח את תשובה לוותר על שני מאגרים קטנים - כריש ותנין, שניתן לכנות אותם אולי סרדין."
 
שלי התייחסה גם לאפשרות הטלת פיקוח על מחירי הגז. "בישיבת ועדת הכלכלה ביום חמישי שאלתי את גדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה, האם הם מסכימים לפיקוח על מחירים - גם אם יחזירו להם את תנין וכריש, האם יסכימו. התשובה הייתה כמובן לא. ברור להם לחלוטין שבמונופול שנוצר הם יכולים לקבוע לכל תעשיין בישראל האם המפעל שלו יחובר או לא יחובר, לכל אזרח האם תהיה לו עבודה או לא תהיה לו - זה מונופול נורא מסוכן בידיים פרטיות. אנחנו מדברים הרבה מאוד על נוחי דנקנר ועל כמה מזיק היה ריכוז הכוח בידיו - והנה בימים אלו קורה משהו חמור באותה מידה, אם לא יותר."
 
האזינו לראיון המלא:
 
לחצו כאן לשמיעת דבריו של נועם סגל מהפורום הישראלי לאנרגיה,וכאן לתגובתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דייויד גילה.