שלי לתכנית ''אורלי וגיא'': ''כניסה של מפלגת העבודה לממשלה במצב הקיים תזיק למו''מ המדיני''

1 בפברואר, 2014
בעקבות התבטאויותיהם הקשות של גורמים בימין כנגד מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, התראיינה שלי בתכנית הבוקר ''אורלי וגיא'', עם אורלי וילנאי וגיא מרוז, והתייחסה לעתידו של המו''מ ולחשיבות השמירה של יחסי הידידות בין ישראל לארה''ב.
''אני רוצה להודות לקרי על המעורבות האינטנסיבית שלו'', אמרה שלי בתחילת דבריה. ''אין שום ספק שארה''ב היא ידידתה של ישראל. היא מנעה אין ספור החלטות שהתקבלו נגדנו בפורום שונים שבהם היא מחזיקה בזכות וטו. קצתי כבר מההתבטאויות האלו נגד קרי. יש לנו כאן אדם שהוא ידיד ישראל, שעושה את דרכו הלוך וחזור כדי להביא הסכם של שתי מדינות לשני עמים. הוא עושה את זה בשבילנו, בשביל מדינת ישראל. גם מבחינה ביטחונית, ארה''ב היא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר של מדינת ישראל - הרבה יותר מכל נשק מתוחכם שיש בידי צה''ל''.
שלי נשאלה האם לדעתה קיים באזור מנהיג המסוגל להביא להסכם: ''יש לנו כרגע ראש ממשלה ספציפי, בנימין נתניהו, שאני לא מסכימה אתו לא מדינית, לא כלכלית ולא חברתית. לי קשה לראות אותו הולך למהלך כזה, ולכן נראה לי שזאת סערה בכוס מים. ראינו בשבוע שעבר את הקטטה המדומה של בנט ונתניהו, ויש לנו מסקנה אחת ממנה – שניהם אנשי ימין מאוד קיצוני, שניהם מאמינים אמתיים בארץ ישראל השלמה. אנחנו כל הזמן מדמיינים שתבוא הצעה אמריקאית, ואז תיווצר ''צומת טי'' - נתניהו יגיד ''כן'' או ''לא'', ואז או שיהיה שלום או שתהיה מלחמה. רק שזה לא עובד ככה. תבוא הצעה אמריקאית, נתניהו יגיד ''כן אבל'', וימסמס את זה כדרכו. אני רוצה מאוד להאמין שאני טועה. אנחנו מייחלים כאן להסדר של שתי מדינות בשבילנו, בשביל הביטחון שלנו ובשביל מדינת יהודית ודמוקרטית – לא בשביל הפלסטינים, לא בשביל האמריקאים ולא בשביל האירופים. לצערי, כרגע לא ניכרת היתכנות להסכם כזה''.
לסיום נשאלה שלי האם צריכה מפלגת העבודה לשקול כניסה מחודשת לממשלת נתניהו לשם קידום המו''מ: ''יש שגיאות שכבר נעשו בעבר, ואין סיבה להשתפשף עליהן מחדש. מפלגת העבודה, לצערי ובהתנגדותי, ישבה בתקופת ברק בתוך ממשלת נתניהו, ובתנאים אפילו טובים יותר – אחרי הקפאת התנחלויות של שנה, אחרי נאום בר אילן. ראינו כיצד מפלגת העבודה נרמסה וירדה ל-4 מנדטים בסקרים. ומה שיותר חשוב זה שאם חלילה מפלגת העבודה תיכנס לקואליציה בסיטואציה הזאת, לא יהיה שמץ של סיכוי להבקעה, כי אז הכול יהיה בכיס של נתניהו, והוא יוכל לגלגל את הכדור כפי שירצה. הדילמה האם להיכנס לממשלה צריכה לבוא ערב חתימה על הסדר, ולא שנייה קודם. כניסה עכשיו לממשלה שסותרת לחלוטין את האידיאולוגיה של מפלגת העבודה, ולא רק מדינית – לא רק שלא תועיל, אלא אפילו תזיק''.