שר האוצר לשעבר שטייניץ לשלי: יש צדק רב בהצעתך להטיל פיקוח על מחירי הנפט

5 בפברואר, 2014
שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ השיב היום מטעם הממשלה להצעת החוק של שלי ושל ח"כ נחמן שי לאפשר יצוא נפט רק לאחר שיתמלאו צרכי המשק הישראלי: "יש צדק רב בדבריה של ח"כ יחימוביץ'; על הממשלה להיות רגישה לייצוא הגז, ובעיקר לעקוב כל הזמן אחר סוגית ביטול המונופול ויצירת תחרות בשדות הגז." סגן השר אופיר אקוניס וח"כ יריב לוין הפצירו בשטייניץ לסיים את נאומו ולרדת מהדוכן.
 
שלי העלתה היום להצבעה הצעת חוק שלה ושל ח"כ נחמן שי, לפיה לשר האנרגיה תינתן הסמכות לשמר את הגז הישראלי לצרכי המשק. "הצעת החוק תעניק לממשלה סמכות להגן על הגז, שתהיה לה סמכות לפקח על היקפי הייצוא כל עוד המשק הישראלי לא קיבל את כל מה שהוא זכאי לו - לטובת שגשוגו, לקידומו, לתעסוקה, לתעשיה ולצמיחה. אנחנו מבקשים לתת לכם כח - ואתם מעדיפים להעניק אותו ליצחק תשובה ולחבריו במתנה." 
 
שלי גם תקפה את מדיניותה הכללית של הממשלה בתחום הגז, ובעיקר בכל הנוגע לשאלת אישור ההסדר הכובל במאגרים תמר ולוויתן, הנמצא בימים אלו בדיון ברשות ההגבלים העסקיים. "איפה הממשלה? תחרות בין ספקי גז תבטיח הספקה יציבה ומהירה למשק. אני כסוציאל-דמוקרטית צריכה לספר לכם על יתרונות התחרות? זו הרי התורה שלכם - איפה ראש הממשלה אביר הקפיטליזם? איפה שר הכלכלה שתומך בשוק החופשי? איפה שר האוצר שנאבק ביוקר המחייה - מה קורה לכם? מבנה השווקים מתייצב עכשיו לדורות, והממשלה נעלמה - נעלמה במונופול, נעלמה בתחרות, נעלמה בפיקוח ונעלמה בייצוא. הצעת החוק שעולה היום נועדה לטפל רק במקטע אחד קטן שגם בו - כמו באחרים - אתם מפקירים לחלוטין את אוצרות הטבע ששייכים לציבור."
 
 לדבריה של יחימוביץ' הגיב, כנציג הממשלה, שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, שלמרות שנאלץ לתמוך בעמדת הקואליציה כנגד ההצעה - דווקא הביע תמיכה הן לגבי הצעת החוק והן לגבי הצורך בתחרות בתחום הגז הטבעי. "במישור האישי אני רוצה לומר כך: ראשית כפי שהזכירה ח"כ יחימוביץ', בכנסת הקודמת הוכרע מאבק האדירים סביב ועדת שישינסקי לטובת הדמוקרטיה ולטובת אזרחי המדינה. ההפרש בין שיעור המיסוי שנקבע בשישינסקי ל-25 השנים הקרובות ובין המצב שהיה לפני הקמתה, כלומר מיסוי של כ-20%, מוערך במחירים של היום בכ-450-500 מיליארד שקלים ל-25 שנים.
יש צדק רב בדבריה של ח"כ שלי יחימוביץ'. הצמיחה ב-2012 נפגעה באחוז עד אחוז וחצי בגלל היעדר הגז הטבעי הזול מהמשק. נאלצנו לשלם יותר על ייבוא אנרגיה יקרה, והעובדה שנאלצנו לייבא דלקים יקרים הורידה את כל הערך המוסף של המשק הישראלי - פתאום תשומות הייצור על כל מה שייצרנו עלו בעוד כמה עשרות מיליארדי שקלים, והצמיחה ירדה באחוז שלם עד אחוז וחצי. בקיצור - לגז יש ערך מסוים כשמייצאים אותו, אבל ערך רב יותר כשהוא משמש לצרכי המשק. אני מקבל שהממשלה צריכה להיות מאוד רגישה, לבדוק את כל הזמן את סוגיית ייצוא הגז, ובעיקר את סוגיית ביטול המונופול ויצירת תחרות בשדה הגז." סגן השר הממונה על הקשר בין הממשלה לכנסת, אופיר אקוניס, ויו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין, הפצירו בשטייניץ לחדול בדברי התמיכה שלו בהצעת החוק ולרדת מהדוכן.