שלי על תכנית מעגלי תעסוקה: הראש החדש של מפלצת ויסקונסין

4 בפברואר, 2014

שלי השתתפה השבוע בדיון בועדת משנה של עבודת העבודה והרווחה, בראשות ח"כ מיקי רוזנטל ממפלגת העבודה, בעניין תכנית מעגלי תעסוקה - גלגול עדכני של תכנית ויסקונסין, הכוללת הפרטה של רכיבים בשרות התעסוקה, אותה מנסה משרד הכלכלה להעביר ללא אישור הכנסת.

"סכסוך העבודה הזה ספציפית הוא מקומם וחמור במיוחד, כיוון שיוצאת כאן לדרך תכנית שהיא לא על-פי חוק," אמרה. "תכנית 'מעגלי תעסוקה' שאנחנו עדים עכשיו ליישום שלה היא הראש החדש של המפלצת 'אורות תעסוקה', שהיא הראש החדש של ויסקונסין. ועדת העבודה והרווחה עסקה בנושא לילות כימים, והנה - התוכנית מושקת בניגוד להחלטת הכנסת. אנחנו מכירים הפרטות - אבל אלו נעשות לפחות עם מכרז. כאן הלכו מעל לראש של כל נוהל תקין, של כל חקיקה - הלכו והפריטו שרות שלם, זה ביטוי והוצאה לפועל של ויסקונסין המקורית.

 לא צריך פיילוט - כבר היה פיילוט, שעלה לנו מאות מליוני שקלים בזמנו. היו השמות, היו מנטורים, היו מלווים, היו קורסים חסרי תועלת. שילמנו על זה מיליוני שקלים לגורמים פרטיים. והנה - חוזרים על זה שוב מאחורי הגב שלנו.
ובמיוחד מקומם אותי שמתארים עכשיו את העבודים כרודפי בצע. הם לא רוצים כסף, הם רוצים למשיך למלא את חובתם ואת תפקידם כעובדי המדינה. הם מבקשים שלא יפריטו את השירות, הם יודעים לתת את זה ולמלא את תפקידם. מה זה מנטור - אפשר לחשוב שיש תואר במנטור למובטלים. מה מנטור מבחוץ יודע יותר טוב מכל עובד בשרות התעסוקה?
אנחנו מגבים את השביתה הזו, היא מוצדקת - היא לא על החמאה והמרגרינה אל על האלף-בית, העובדים מגינים על שרות התעסוקה מפני הפרטה. באופן אישי מאוד כואב לי שמצפצפים עלינו בצורה כל-כך בוטה, ושוב - לא בפעם הראשונה."