שלי ברשת ב': ''הקריסה של הדסה שולחת תמרור אזהרה בוהק למי שרוצה לבצע שר''פ''

10 בפברואר, 2014
האזינו:
שלי התראיינה לתכנית ''הבוקר הזה'' בהנחייתו של אריה גולן, והתייחסה למשבר בבית החולים ''הדסה'' בירושלים, לאפשרות שיוחלו שירותי רפואה פרטיים (שר''פ) בבתי החולים הציבוריים ברחבי הארץ וכן להמשך המו''מ עם הפלסטינים.
 
''אין שום ברירה אלא להזרים כספים להדסה ולהציל אותה לטובת מיליון וחצי חולים, לטובת ירושלים ולטובת הצוותים והעובדים של בתי החולים – אנשים טובים שעושים עבודה קשה ומסורה, רובם בשכר הגיוני לחלוטין. לא יכול להיות שייווצר מצב שבו ''הדסה'' תינצל בידי כספי המדינה אבל תמשיך להתנהל בצורה כל כך בעייתית. זה בור ללא תחתית. אני יודעת שהמילה הזאת, ''הלאמה'', לא כל כך מקובלת בימים אלה, אבל אין ברירה – המדינה לא יכולה לשפוך כסף על גוף פרטי ולא לראות משהו בתמורה. לכן ''הדסה'' צריכה לעבור לבעלות המדינה, או לפחות לעבור לאחת מקופות החולים הגדולות, כשבמינימום שבמינימום צריכה להיות רגולציה מאוד אדוקה על התנהלותו של בית החולים''.
שלי קשרה גם בין קריסת בית החולים לבין סוגיית השר''פ, שעומדת בימים אלו לפתחה של ועדת גרמן: ''''הדסה'' היא דוגמא קלאסית למקום שבו השר''פ הלך והעמיק, ובעניין הזה המספרים מדברים בעד עצמם – אדם רגיל מחכה בתור ב''הדסה'' פי 13.5 יותר מאשר אדם שמשלם. יש כאן באמת תמרור אזהרה מאוד גדול ובוהק, שאומר  'אם הייתה לכם כוונה לבצע שר''פ בבתי החולים הציבוריים בכל רחבי הארץ – רדו מרעיון העוועים הזה. אתם רואים מה זה עושה. ברוב בתי החולים הציבוריים אין שר''פ, ואתה בכל זאת רואה שהרופאים ממשיכים לעבוד שם. למרביתם יש אתוס מאוד עמוק של רפואה ציבורית. מעטים מהם אמנם עוברים למערכת הפרטית, אך השר''פ הוא סיפור אחר לגמרי. החלתו תהיה ממש התגשמות הסיוטים, בטח במדינה מערבית בה אתה לא יכול לדמיין עצמך אפילו שאדם עני ימות ממחלתו ואדם עשיר יירפא ממחלתו''.
 
בהמשך נשאלה שלי מה דעתה על הבעת התמיכה של יו''ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, בעמידתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שהפלסטינים יכירו במדינת ישראל כמדינה יהודית: ''בעיניי, כל דבר שמערים קשיים על ההתקדמות במו''מ הוא לא טוב. אין כל צורך להתייצב לצידו של נתניהו בסוגיה הזאת – אנחנו לא צריכים את ההכרה של הפלסטינים כדי לדעת שאנחנו מדינה יהודית ודמוקרטית. מדינה יהודית ודמוקרטית תמשיך להיות פה אם יהיה הסדר במסגרת פתרון שתי המדינות לשני עמים, ולשם אנחנו צריכים להתקדם במהירות ובנחישות. אנחנו לא במשחק 'חפש את האשם'. אנחנו במקום שבו לטובתנו, לטובת הביטחון שלנו, לטובת הכלכלה שלנו – אנחנו זקוקים להסדר.''