שלי ב”שש עם”: יש תחושה שאנחנו חיים בשתי מדינות לשני עמים – המנהיגים שלנו בעם אחד, הציבור בעם אחר

12 בפברואר, 2014
שלי התראיינה לתכנית “שש עם” בהנחיית עודד בן עמי, והתייחסה למסע הרכישות של ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, שרק לאחרונה רכש 5 דירות חדשות בעלות של 12 מיליון ש”ח.
 
“קודם כל, חשוב לסייג: זה חוקי. זכותו של ברק להרוויח המון כסף. אני מפרגנת לו, והאיש תרם רבות לביטחון המדינה. אבל יש משהו מאוד קלוקל בראוותנות מנקרת העיניים הזאת, שאפיינה את ברק גם כשגר באקירוב, בעודו מכהן בצמרת המדינה ובתפקיד יו”ר מפלגת העבודה – מפלגת עובדים. ובכלל, יש תחושה שהמנהיגים שלנו חיים על צפלין שמרחף מעל כדור הארץ, כשיש שתי מדינות לשני עמים - הם בעם אחד, עם ישראל בעם אחר. ואני שואלת את עצמי: בשביל מה השואו- אוף הזה?
 
יש עניינים שקשורים למוסר, נראות, מנהיגות אמת, יכולת לייצג ציבור. אני מאחלת לברק חיים ארוכים, אבל הוא יקבר בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בבוא היום. אתה אמור להמשיך לשמש מודל גם אחרי פרישתך – בוודאי אחרי שאת הונך השגת בזכות הידע והמיומנות שצברת בעודך משרת את המדינה. מנהיג הוא מנהיג בכל חייו, והוא צריך לייצג ציבור בכל ימי חייו. אני לא מאמינה שאדם יכול לייצג ציבור אם הוא חי באופן כל כך מנותק מהאופן שבו חיים רוב האנשים שצופים בנו עכשיו. אנחנו לא מצפים ממנהיגים שיגורו בצריף דל ורעוע או בדירת דמי מפתח, כפי שחי מנחם בגין עד סוף ימיו, אבל יש גם משהו באמצע. אפשר לחיות בדירה מאוד יפה ולנהל חיים של רווחה ושגשוג, ועדיין לעשות מנגל מבלי להזמין קייטרינג מפואר. לא חייבים לבעוט בצורה כל כך ברוטאלית וכל כך חסרת רגישות בעובדה שחצי מהעובדים בישראל מרוויחים פחות מ-6,000 ש”ח."
 
שלי התייחסה גם לפערי השכר במשק, שנחשפים ביתר שאת בחברת “טבע”: “ג'רמי לוין הלך הביתה, בעצם הודח, כיוון שלא הסכים להוציא לפועל את תכנית ההבראה שהדירקטוריון ניסה לכפות עליו עם פיטורי עובדים. זה ייאמר לזכותו. אתה רואה באיזו גסות לב הם מוכנים להיפטר מ-5,000 עובדים בעולם, מ-900 עובדים בארץ, הכול כדי “להתייעל” ולחסוך - אבל ההתייעלות והחיסכון אף פעם לא מגיעים משום מה לצמרת הנהלת החברה. אנחנו מדברים כאן על פערים בלתי נתפסים. לטבע יש תדמית מאוד זוהרת, אבל רוב העובדים שם מרוויחים שכר מינימום, בעבודה פיזית קשה, בפריפריות. אתה רואה את זה ואומר 'משהו כאן לא מוסרי ולא עובד'. אני רוצה להזכיר לך את החוק שאני מנסה להעביר כבר 6 שנים ובכל פעם מחדש נתקלת בחומת מגן – חוק שמציע שהאדם הבכיר ביותר בחברה לא ירוויח יותר מפי 50 מהעובד שמרוויח הכי פחות בחברה. זה באמת המינימום של המינימום”.
 
לחצו כאן לצפייה בראיון המלא.