שלי ב103 FM: השכר המוגזם במשק - לא כלכלי ולא מוסרי

12 בפברואר, 2014
האזינו:

שלי התראיינה לחגי גולן ב103 FM, בעניין השכר המופקע של בכירי המשק, על רקע פיצויי הפיטורין שניתנו לג'רמי לוין ואישור תכנית השכר בבנק לאומי.

"אני רוצה לומר דבר קטן לשבחו של ג'רמי לוין: לוין הודח על רקע העובדה שהוא הבין שהתכנית ל"ייעול" של טבע, לפחות בארץ, היא קיצונית ובלתי נסבלת, והוא ביקש שלא לקיים אותה כפי שהיא תוכננה מלכתחילה, ועל רקע חוסר הנכונות שלו להיענות לתביעת הדירקטוריון לתכנית הרבה הרבה יותר קשוחה כלפי העובדים - על הרקע הזה הוא הודח. 

עד כאן הדברים הטובים שיש לי לומר; הדברים הפחות טובים הם שראשית הוא הוביל מלכתחילה את התכנית לפיטורי 900 עובדים בישראל, ו-5,000 עובדים בעולם. נזכיר שכשהייתה הודעה על הפיטורים היו ריקודים בבורסה האמריקאית - שזה דבר שבכלל מעורר בי סלידה, הריקוד על קורבן האדם הזה בלי לחשוב מי עומד מאחורי זה.

אבל אין ספק שיש כאן משהו שהוא בלתי נתפס ומקומם גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה מוסרית. שבאותו מקום עבודה יש אדם אחד, ויהיה מושלם ככל שיהיה - ודווקא טבע לא הגיעה להישגים מופלאים בשנים האלה - שמרוויח עשרים מליון שקלים לשנה, ואדם אחר, נאמר במפעל של טבע באשדוד, שמרוויח חמשת אלפים שקלים בחודש ועובד עבודה פיזית קשה מאוד. אין בזה גם הגיון כלכלי. הרי טבע לא שגשגה בימים שבהם היא שילמה הון תועפות לבכיריה. טבע התחילה להתרסק דווקא אחרי שהיא גמרה להיות חברה יצרנית ממציאנית - הקופסיקון אגב הומצא במכון ויצמן - והפכה להיות חברה שמשקיעה בכל מיני נכסים רעילים, ועושה כל מיני הימורים. 

צריך לזכור - ברגע שחברה מתואגדת ונסחרת בבורסה, מי שמשלם את השכר של המנכ"ל זה לא בעל השליטה אלא הציבור כולו, שמושקע בפנסיות שלו, דרך המשקיעים המוסדיים. את השכר של ג'רמי לוין - אתה שילמת בכלל, וגם מי שמאזין לנו עכשיו.

לגבי תכנית השכר של בנק לאומי, קודם כל אני שמחה על ההתבטאות של שר האוצר לפיה השכר גבוה מדי ואינו מוסרי. אלו מלים שלא שמענו מלפיד, וזה מראה שהדרך שלי והשקפת העולם שלי מחלחלות. גם ראינו את זה השבוע בעוד כמה מקומות - כשקראתי בפעם הראשונה להלאים את הדסה זה נשמע מטורף, לפני שנתים השערות היו סומרות מזה, אבל פתאום זה נראה משהו מאוד הגיוני כשאתה שופך שם כל כך הרבה כסף.

מעבר לזה, יאיר לפיד הוא שר אוצר. יש לו אפשרות לעשות רגולציה מאוד חזקה ולמנוע התפרעות כזאת. זה עכשיו ביד שלך - קיבלת את זה. אז קדימה. המהות של להיות שר האוצר זה לא להילחם נגד משהו אלא לייצר משהו. המפגינים צריכים לעמוד מחוץ לבית שלו."