הלאמה זו לא מלה גסה. שכר הבכירים המטורף והנדלן הראוותני של ברק זה בסדר, אבל 5000 שקלים של אלונקאי בהדסה זה "שומנים ובזבוזים". על המעשים הטובים של המתנדבים והמתמחים שלי, ומה אם מרטין שולץ היה מנופף בכנסת בדגל ישראל

15 בפברואר, 2014

"הלאמה" זו לא מלה גסה. שנים הפרטנו כל דבר שזז. מכרנו אוצרות מדינה לבעלי הון בנזיד עדשים. התנערנו מאחריות חברתית ולאומית לטובת תאוות בצע של יחידים. ואחר כך כשנגמר מה להפריט, התחלנו להפריט גם את הבשר החי: מעונות לחוסים, טיפול בקשישים, שרות התעסוקה, בריאות התלמיד, חינוך בסיסי. הבריאות, החינוך והרווחה כבר מופרטים בחלקים עצומים שלהם. העשרנו את העשירים, הפקרנו את העניים, הפכנו אנשים שבחרו בחינוך, בעבודה סוציאלית ובמקצועות הרפואה – לעבדים של קבלנים, ואת כולנו – למשאבת כסף עבור מה שמגיע לנו בדין כבני אדם וכמשלמי מיסים. אסור שהזכויות הבסיסיות שלנו יהיו תלויות בעוניינו או בעושרנו.
הקריסה המכאיבה והקטלנית של הדסה, בית חולים ענקי שמעולם לא היה בידי המדינה – היא בדיוק המקום לעבור משיח של הפרטה לשיח של הלאמה. להדגיש את הערכים שלנו ולהילחם עליהם. להציל את הדסה, להלאים אותו, לקרוא את הכתובת על הקיר: השר"פ משחית וממוטט, לחזור ולתקצב ראלית את מערכת הבריאות המיובשת שלנו. בהדסה פרח השר"פ ואכל כל חלקה טובה. ולא רק שהפלה בין עשירים לרגילים, אלא מוטט כלכלית את בית החולים. 
אנחנו לא לבד. השבוע הפתיע מנכ"ל משרד הבריאות, ובועדת העבודה והרווחה, הסכים אתי והודה שגם הוא בעד הלאמה, הקליקו וצפו: 

לפוסט המלא באתר, לדברי המלאים ביוטיוב, ולהרבה תקשורת. הקליקו גם לצפיה בראיון בערוץ 2 ל"רשת כלכלית" עם שרון כידון:

"אני לא מבינה איך מכל הסיפור הזה, העובדים הפכו להיות הנאשמים המרכזיים. למרבה הצער, אני חושבת כי יש לך חלק בזה, ד"ר אביגדור קפלן. בעמדה שהגשת לבית המשפט היה מימד - אני אהיה קצת קיצונית - של הסתה כלפי העובדים. אמרת שצריך להיפטר מהעובדים המיותרים. לקרוא לאדם שעובד קשה מיותר זה דבר שגובל בניתוק מאוד גדול מהמציאות היום-יומית של האנשים האלו שבאים ונותנים את נשמתם..." דברים שאמרתי למנכ"ל הדסה הנוכחי ("המושיע") שכבר מרפד את עצמו בשכר ותנאים ומכה בעיקר בעובדי המנהל והמשק של הדסה, החלשים ביותר. זה היה בעוד דיון, הפעם בועדת כספים. הנה הפוסט על זה באתר שלי, הדברים ביוטיוב, וגם ראיון אצל יעל דן בגלי צה"ל.

ואם שולץ היה שר התקווה ומנופף בדגל ישראל בנט היה מרוצה? לא. התנהגות של בנט והבית היהודי בזמן שנשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ  נאם - מבישה ומזיקה. זה היה נאום אוהד ביותר לישראל ומלא הערכה וכבוד למפעל הציוני. שולץ הוא אחד המנהיגים הבולטים במאבק באנטישמיות ובהפנמה העמוקה של זכר השואה. גם לי כבת לניצולי שואה קשה, אני מודה, עם השפה הגרמנית בכנסת. זה נפשי ואישי, ולא פוליטי. הפעם הראשונה שרגלי דרכה על אדמת גרמניה היתה לפני פחות משנה, אחרי ששולץ עצמו (יחד עם מנהיג המפלגה הסוציאל דמוקרטית בגרמניה זיגמאר גבריאל) שכנעו אותי אישית לבוא לכינוס סוציאל דמוקרטי בלייפציג. אבל איכשהו אני משוכנעת שלא משנה מה שולץ היה אומר בגרמנית, ההפגנה סרת הטעם הזאת של הבית היהודי היתה מתרחשת בכל מקרה. ההתנפלות עליו היא תרגיל פוליטי מיותר שמזיק למעמדה של ישראל ופוגע בכלכלתה ובבטחונה. וגם, עוד לפני אירועי שולץ, ראיון עם אריה גולן ביומן הבוקר של קול ישראל על האם ההכרה בישראל כמדינה יהודית היא תנאי למשא ומתן עם הפלסטינים. התשובה היא שמדינה יהודית ודמוקרטית תהיה כאן כשיהיו שתי מדינות לשני עמים, ואין צורך להערים קשיים על מה שקשה ממילא. (הראיון הוא גם בנושא הדסה והשר"פ).

אבל יש כבר שתי מדינות לשני עמים. רכישות הנדל"ן הראוותניות של אהוד ברק, מצנח הזהב של ג'רמי לוין מנכ"ל טבע, השכר של מנכ"לית בנק לאומי רקפת עמינח רוסק – וכל זה כשאלונקאי בהדסה נחשב ל"שומנים" שצריך להיפטר מהם. הנה ראיון על זה לחגי גולן עורך "גלובס ב"רדיו ללא הפסקה", וצפו בראיון שלי בערוץ 2 ב"שש עם" עודד בן עמי:

המאבק לחלוקה הוגנת של אוצרות הגז. "הטילו פיקוח על מחיר הגז הטבעי. כל יום שעובר ובו מחירי הגז נשארים מופקעים מהווה מעמסה קשה על משק החשמל, על התעשייה בישראל ועל אזרחי המדינה... קביעת מחיר מרבי לגז, תוך שמירה על רווח סביר למפיקות הגז, תגרום – במהלך אחד – לירידה דרסטית בעלויות יוקר המחייה בישראל, תמריץ את המגזר העסקי, תפחית במידה ניכרת את עלויות התעשיה הישראלית, תגביר את התחרותיות של התעשייה הישראלית בשווקי העולם, ותסייע לצמיחת המשק ולשגשוגו." מוזמנים לקרוא את המכתב המלא ששלחתי בסוף השבוע לשרי האוצר והאנרגיה, שכרגע עוטפים את מונופול הגז באהבה, בהגנה, ובכסף. הרבה הרבה כסף. מעדכנת אתכם שמחר אפגש עם הממונה על ההגבלים העיסקיים דייויד גילה בנושא קרטל הגז, במטרה לשכנע אותו שלא יאפשר יצירת מונופול בהחלטה שהוא אמור לקבל ממש בקרוב. אדווח לכם מה היה בפגישה.

הפרחים לנועה גולני, וכך עושים מעשים טובים ומשנים את חייהם של בני אדם – במקרה הזה את חייהם של המטופלים במרכז הגריאטרי בראשון לציון, רובם ניצולי שואה.
הסיוע לאנשים שפונים אלינו בבקשת עזרה, מתוך מצוקה גדולה, הוא לא משהו שאני מדווחת עליו בדרך כלל בניוזלטר. זאת שגרה יומיומית עמוסה מאוד, שמתבצעת בעיקר ע"י המתנדבים והמתמחים בלשכה שלי, שעושים עבודת קודש, בחריצות ובמסירות. 
השבוע קבלתי מכתב תודה מחמם לב  ממשפחות המטופלים במוסד:
"חובה נעימה לנו להודות לך", הם כותבים. "... לאחר חודשים לא מעטים של שתיקה מצידה (של שרת הבריאות), וחוסר וודאות, בקרבינו ובקרב הצוות המקצועי במקום, לגבי המשך הפעלתו של מרכז זה המשמש בית קבוע להורינו, קשישים חסרי אונים. פעילותך המבורכת בכנסת הובילה להמרצת השרה לקבל את ההחלטה הנכונה, ואת היחידה מבין כל חברי הכנסת והשרים אליהם פנינו במצוקתינו אשר הגבת ופעלת בצורה אפקטיבית למען המטרה הצודקת... הצלת קשישים אלה מגזר דין מוות ממשי אם היו מסלקים אותם, בגילם המאוד מתקדם, ובמצבם הבריאותי המעורער, ומעבירים אותם למוסדות אחרים. בפעילותך זו, את מהווה דוגמה לנציגה אמיתית של הציבור, העונה לקריאת העזרה שלו, והפועלת במרץ וביושר הידועים  שלך לטובתו..."
ובכן, מכתב התודה הזה היה אמור להישלח בכלל לנועה גולנישמתמחה בלשכה שלי בכנסת. נועה היא יו"ר תא אופק במכללה האקדמית תל אביב-יפו,  סטודנטית שנה ג' לממשל וחברה ותקשורת פוליטית. מזמינה אתכם לקרוא בבלוג שלי פוסט שכתבה נועה, על העבודה שמאחורי הקלעים: החל מהפניה שמתקבלת במשרד, דרך שיחות עם מי שזקוקים לעזרה, איסוף החומר, כתיבת שאילתא עבורי, שמוגשת לשרה, הדיאלוג עם משרד הבריאות, תשובת השרה והסוף הטוב. בפוסט שלה תוכלו למצוא את כל התכתובת, והרבה חריצות ואכפתיות. ממליצה לקרוא, ולהבין מה, בין היתר עושים מי שמתנדבים אצלי שנים, ומי שבאים להתמחות.  וזאת נועה, פעמיים מול הכנסת, פעם לבד ופעם בהפגנת הקהילה הגאה.

 ואם כבר אנחנו בענייני מתנדבים, הנה מה שנוהגת להביא אתה לכנסת  המתנדבת הדררום אמריקאית הותיקה והנפלאה שרי שוורץ:

שבוע טוב שיהיה לכם,

שלכם,

שלי