שלי בעימות עם מנהל שערי צדק: "כשליחת ציבור, מתפקידי למנוע מועדת גרמן לאשר את השר"פ"

19 בפברואר, 2014
שלי הופיעה בתכנית “דיון נוסף” בהנחיית גיל סלומון, לשיחה על הצעת החוק שלה, לפיה יאסר שימוש בשירות רפואי פרטי (שר”פ) בכלל בתי החולים ברחבי הארץ. הצעת החוק עלה להצבעה במליאה על רקע המשבר החמור בבית החולים הדסה בירושלים, בו קיים שר”פ כבר שנים רבות.
 
“השר”פ הוא לא מה שמוטט את הדסה, אבל אין ספק שהוא היווה נדבך מסוים בקריסה של בית החולים המפואר הזה. הוא הפך לגורם המרכזי בבית החולים, ואילו הטיפול הציבורי הפך לעניין שולי. העובדה שאדם רגיל חיכה שם בתור פי 13.5 יותר מאדם ששילם מכספו על טיפול רפואי, מהווה דוגמא חיה לכך. אלו שמצדדים בשר”פ אומרים 'בואו נעשה פיילוט'. והנה, בהדסה נעשה פיילוט, וראינו מה קורה כשמקיימים שיעורים שכאלו של רפואה פרטית בתוך כתלי בית חולים.
אני מסתכלת על העובדות. גם אם זה לא מתאים להשקפת העולם של כל מיני אנשים, מתברר שניהול ממשלתי טוב יותר מניהול פרטי. הדסה שימשה כמרפאה פרטית של קומץ רופאים, על השירותים שלו ועל כוח האדם שלו. נוצר שיעבוד כלפי אותה קבוצת רופאים טובים מאוד ששירותיהם התבקשו, והדבר הזה האפיל על כל המערכת. יש פערים כל כך גדולים בין בית חולים כפי שהוא אמור להיות לבין בית חולים שהוא עסק, והדסה הפכה לעסק, במקום לספק שירותים שהם בגדר של זכות בסיסית. 
תומכי השר”פ אומרים 'זהו המצב – בואו נתקן אותו בעוד מאותה המחלה'. אני בטוחה לחלוטין, וגם נסמכת על דעתם של מומחים רבים שאינם בעלי עניין, שלא רק שהדבר הזה לא יתקן את המצב, אלא שהוא גם ימוטט כליל את הבריאות הציבורית. תאר לעצמך שבתוך בית חולים שנבנה מכספי משלם המיסים, שכולו תחת אחריותה של המדינה, יהיו תור לעניים ותור לעשירים. זה דבר בלתי נתפס. מספרים לנו שמדובר בקדמה, אבל זאת חזרה לימי הביניים. הרגע שבו יוחל השר”פ יהיה רגע מאוד דרמטי בקורות חייה של ישראל כמדינה שקיימים בה ערכי סולידריות ושוויון. הפערים יזנקו למקומות בלתי אפשריים. יש אנשים שחושבים שאם הם מבוטחים בביטוח משלים, הם יוכלו להשתמש בזה כדי לשלם על השר”פ. אלה שטויות. מערכת הבריאות לא תעמוד בשיעורי התשלום לביטוח המשלים, והתשלומים של כל משפחה בישראל יאמירו למקומות בלתי אפשריים. 
 
יש עוד דבר שצריך לומר: הדיאטה המזעזעת שאנחנו רואים במערכת הבריאות נכפתה עליה. היא נמצאת בתקצוב חסר של 9 מיליארד ש”ח, וצריך לעשות ניו דיל במערכת הבריאות כדי שהיא תהיה ראויה למדינה מערבית. אני רוצה שמנתח לב בסורוקה שעובד מיום עד לילה יקבל שכר גבוה. הוא מציל חיים, הוא לא מחזיק בקליניקה פרטית בצד והוא לא הולך לאסותא. לכן צריך ניו דיל - אתה לא יכול לקחת בשלשלאות את הרופאים האלו ולהגיד להם 'עכשיו תעבדו בעל כורחכם'. אתה כן יכול להגיע לאמנה חדשה, שהבסיס שלה הוא תקצוב נורמלי של המערכת. כרגע זאת ביצה שמטילה תרנגולת, וממנה בוקעת עוד תרנגולת, ואת המעגל האכזרי הזה אי אפשר לעצור. יש כאן אידיאולוגיה של ממשלה ניאו-ליברלית. מבחינתה, כמה שהיא מקצצת יותר בתקציב, ככה היא שולטת טוב יותר. 
אסור להתחמק מדיון המאקרו, גם אם הוא משעמם. מערכת הבריאות עדיין טובה, עדיין אנחנו יכולים להתגאות בה, אבל היא מספקת פחות שירותים – והכול נובע מממשלה שכבר לפחות עשור מחזיקה באידיאולוגיה של הפרטה ושל קיצוץ בכל מה שקשור למדינה. כשאתה מטיל קיצוץ פלאט, וכשאתה משנה את הכלל הפיסקאלי באופן שגורע 6 מיליארד ש”ח מתקציב המדינה – והקיצוץ הזה בטח שלא יגיע מתקציב הביטחון - מערכת הבריאות מתייבשת.
 
ועוד דבר: יש משהו לא סביר בזה שעובד מדינה שמקבל ממנה משכורת, אורז את פקלאותיו בשלב מסוים והולך לספק שירות פרטי. אנחנו אפילו לא מעלים את זה על הדעת. אם יש שירות בתשלום בתוך כתלי בתי החולים, אז למה שבבית המשפט לא יהיה שופט בתשלום? ולמה שבמשטרה לא יהיה שוטר בתשלום? גם שם אפשר לומר ש'זאת המציאות', ושהשוטרים בתשלום יזרימו כסף לעבודת משטרה. והרי ברור לנו שמדובר באבסורד מוסרי וכלכלי שאי אפשר לקבל.”
 
שלי הסבירה גם מדוע העלתה את הצעת החוק שלה בנושא דווקא בעת הזאת: “להצעת החוק לא היה סיכוי לעבור, אבל העלינו אותה כדי לעורר את הדיון הציבורי, כשברקע ועדת גרמן תקבל בקרוב את ההחלטה. המטרה שלי היא לעורר מודעות ציבורית לשר”פ ולמשמעויות שלו. לכן גם הופעתי בפני הועדה, עם מצגת, עם השקפת עולמי. נוכח העובדה שהועדה עדיין לא פרסמה את מסקנותיה, התפקיד שלי, כשליחת ציבור וכשליחה של אידיאולוגיה מסוימת, הוא לעצור את הועדה. אני לא רוצה לראות אותה מוציאה החלטה על שר”פ.
אני חייבת לומר שכשאני פוגשת מנהל בית חולים ציבורי שרוצה בשר”פ ונלחם עליו, אני מרגישה שאני אפילו לא יכולה לכעוס עליו. הוא נאנס לעשות את זה. הוא רואה שהמחלקות שלו מתייבשות, והוא רוצה להציל אותן. כאן נכנסת לתמונה אחריות המדינה. כמו שהיא מגנה על אזרחיה מפני אויביה שבחוץ, כך גם מערכת הבריאות ציבורית היא הצלת חיים ממדרגה ראשונה”. לסיכום התייחסה שלי למידת הסיכוי שועדת גרמן תחליט לאשר את החלת השר”פ בבתי החולים הציבוריים בכל רחבי הארץ: “אני חושבת שבהתחלה הם היו נחושים לעשות זאת, אבל אני גם חושבת שעכשיו הם מערערים פעם נוספת על מסקנותיהם. בכל מקרה, אני אעשה הכול כדי שהנושא הזה לא יעזוב את סדר היום שלנו." 
 
לחצו כאן לצפייה בראיון המלא ולעימות עם מנהל בית חולים שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי.