שלי במליאה: "רק נסו לתת שוחד לשוטר בישראל"

19 בפברואר, 2014

שלי נאמה במליאה במסגרת הצעות דחופות לסדר על גל החיסולים הפליליים, ועל פעילות המשטרה בנושא.

 

"אני ביקשתי לדון בנושא הזה של התגברות הפשיעה ברחובות, דווקא אני מודה, כיוון ששמעתי כל כך הרבה ביקורת כלפי המשטרה, רובה כל כך לא מוצדקת, ולכן באופן נדיר אני מבקשת כאן, היום, בהצעה הזאת לסדר היום לתבוע את עלבונה של המשטרה, ואת כבודה, ואת יכולותיה.

בואו נתחיל מהתקציב. תקציב המשטרה לשנת 2014 הוא 9 מיליארד שקלים, מה אתם רוצים שהם יעשו ב-9 מיליארד שקלים? רק כדי לתת קצת פרופורציות – תקציב הביטחון ל-2014, הוא 54 מיליארד שקלים, וזה עוד לפני הסיוע האמריקאי של 12 מיליארד. כלומר, אנחנו מדברים על 66 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון, לעומת 9 מיליארד שקלים לתקציב המשטרה. איך אפשר גם לחנוק, גם לייבש, גם לקצץ, גם לעשות קיצוצים פלאט, גם לשנות את הכלל הפיסקלי ככה שזה יהיה פחות 6 מיליארד שקלים מתקציב המדינה שלא ירדו מתקציב הביטחון? אל דאגה, אבל מתקציב המשטרה הם ירדו גם ירדו, וגם האבסורד הוא, שככל שמייבשים, וככל שמקצצים, וככל שגודעים את הזרועות של מי שאנחנו מבקשים שיגנו עלינו, ויתנו לנו שירותים, כך גם רמת התלונות והטענות עולה כל הזמן, והטענות הן תמיד כלפי השליחים, תמיד, לא כלפי ההנהגה שנוקטת את המדיניות המייבשת הזאת.

ככל שמייבשים, כך התביעות גדלות. מייבשים את מערכת החינוך, התביעות כלפי המורים גדלות. מייבשים את מערכת הבריאות, התביעות כלפי האחיות גדלות. זה קשה, קשה לעשות את ההפרדה הזאת, כי אזרחים נחשפים בסופו של דבר לזרוע המבצעת. אבל אי אפשר, אי אפשר להטיח את הביקורת הזאת באופן כל כך לא הוגן וחסר בסיס.

לו יתואר – אני מצטטת כאן מישהו שהיה יושב ראש המפלגה שלי, שנהג לומר את המשפט הזה. "לו יתואר שלמשטרה היה רק עשירית ממה שיש לצה"ל," והכנתי כאן רשימה חלקית, אני אקרא רק חלק ממנה.

ארבעה לווייני ריגול שמספקים מידע בזמן אמת – אני לא חולקת, חלילה, סודות צבאיים; הכול מידע גלוי – תארו לעצמכם שלמשטרה היה את זה; מערך של מזל"טים וכטב"מים – תארו לעצמכם שלמשטרה היה את זה; טייסת סיירי אוויר – תארו לעצמכם שלמשטרה היה את זה; 8200, עם נגישות בלתי מוגבלת להאזנות למושאי הבדיקה, והחקירה והעיקוב.

נכון שלמשטרה יש גם, כמובן, ובצדק, מגבלות אזרחיות שחלות על גוף שהוא לא גוף צבאי, והוא לא במלחמה, אלא, בסופו של דבר, הוא מחויב לזכויות אדם ולזכויות הפרט, אבל תחשבו כמה דלים האמצעים שעומדים לרשות המשטרה הזאת, שאנחנו תובעים ממנה הכול.

עכשיו כאן, לפני שעליתי לדוכן, קראתי קצת טוקבקים. אז על הירי הבאמת בזוי לעבר ההוסטל של אקי"ם בצהלה כותבים: "איזו משטרה עלובה, כל-כך הרבה התרעות ולא הצליחו למנוע את הירי הזה?" – איך אפשר למנוע ירי כזה? באמת, קצת היגיון, גם כשמוטחת ביקורת, ויש ביקורת.

המשטרה הזאת היא משטרה שבאופן נדיר – אין עוד משטרות כאלה בעולם שעומדות כשכפ"ץ בתקופות של פיגועים, ששלחה את רוזנשטיין ל-15 שנים בכלא, שיש לה גם הרבה חקירות מוצלחות, שחוקרת בלי מורא אישי ציבור, צריך לומר גם את זה, שמי שמאייש את שורותיה זה מעמד ביניים ומעמד ביניים נמוך, אנשים שמרוויחים לא הרבה ועובדים מאוד קשה, משטרה נקייה.

נסו, תעשו בתור תרגיל, נסו לתת שוחד לשוטר בישראל, נסו, כשהוא עוצר אתכם, נאמר על עבירת תנועה, תוציאו שטר מהארנק ותנו לשוטר בישראל, תראו מה יקרה. אתם תוך שנייה תיעצרו. וזה לא מובן מאליו. יש לנו משטרה טובה ונקייה. את מגרעותיה ואת מחדליה נתאר בהזדמנות אחרת, אבל אחרי השבוע הזה של ההכפשות, שרובן באמת לא מוצדקות, אני תובעת כאן את עלבונה של משטרת ישראל. תודה רבה."

 

לחצו כאן לצפייה בנאום המלא.