מליאת הכנסת הפילה את הצעת החוק של שלי לאסור על שר"פ בבתי חולים ציבוריים

19 בפברואר, 2014

ברוב של 45 נגד 24, הפילה מליאת הכנסת את הצעת החוק של שלי, שהוגשה יחד עם כמה מחברי סיעת העבודה, לאסור על שר"פ בבתי החולים הציבוריים. הצעות חוק דומות, שהוגשו ע"י ח"כ אחמד טיבי וע"י ח"כ דב חנין, הופלו אף הן.

בטרם ההצבעה, שלי נאמה במליאה והציגה את הצעת החוק: 

"אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, הצעת חוק זו מוגשת יחד עם חבריי לסיעה, מיקי רוזנטל, משה מזרחי, מרב מיכאלי, מיכל בירן, סתיו שפיר וחיליק בר, וכמו כן היא הוגשה בכנסות קודמות יחד עם חבר הכנסת הדוקטור אחמד טיבי, והיא תובא גם במהדורה הזאת במליאה.

תארו לעצמכם שבמשטרה, במשטרת ישראל, החל משעה מסוימת, מ-14:00 בצהריים, השוטרים היו מתחילים לקבל פונים בתשלום. הפונים בתשלום היו מקבלים טיפול יותר טוב על-ידי השוטרים היותר טובים. תארו לעצמכם שבתי המשפט במדינת ישראל החל מהשעה 14:00 בצהריים היו נפתחים רק ללקוחות פרטיים. נאשמים ותובעים לא היו צריכים לחכות עד מועד המשפט. הם היו בוחרים את השופט שישפוט אותם, והם היו נהנים משירותים פרטיים בתוך כתלי מוסד ממשלתי. תארו לעצמכם שפקידי מס הכנסה משעה מסוימת היו מפסיקים לתת שירות לציבור בישראל כעובדי מדינה ונותנים שירותי מס פרטיים בתוך משרדי מס ההכנסה. זה נראה לכם הגיוני? זאת המשמעות של השר"פ. המשמעות של השר"פ היא שהחל משעה מסוימת נפתחים כתליו של בית חולים ממשלתי או של קופת חולים ציבורית ומקבלים לקוחות פרטיים בתשלום. כך נוצר מצב – במדינה שבה יש חוק ביטוח בריאות ממלכתי ובמדינה שבה הצלת חיים ובריאות טובה אינם אמורים להיות תלויי כסף – שבו בפתחי בית חולים ממשלתי וציבורי יש תור לעניים ותור לעשירים, תור לאנשים רגילים ותור לאנשים שיש בידיהם ממון. התור הזה הוא לא רק לבריאות טובה יותר. הוא גם מקצר את התור. מי שחושב לעשות פיילוטים בשר"פ, הפיילטים כבר נעשו. הנה, ב"הדסה" היה  פיילוט. ב"הדסה" חולה רגיל, מטופל רגיל, מחכה פי 13.5 זמן ממי שמשלם כסף. כך גם ב"שערי צדק" – פי חמישה. שם בכלל הגענו לשיא חדש: יש פגיה – שמירה בפגיעה בתשלום. שמירה על פגים היא הצלת חיים. האם הצלת חיים תלויה בכספו של בן-אדם? אתם יכולים להעלות על דעתכם גיהינום מוסרי כזה שבמדינה מתוקנת, מערבית, הצלת חיים ובריאות טובות יהיו תלויות בכסף?
נכון, טוב להיות עשיר ובריא על פני עני וחולה. זה נכון. זאת עובדה. אבל קביעת שר"פ בתוך כתלי בית חולים ממשלתי וציבורי היא קריסה מוחלטת של כול השרידים וכול מה שנותר ממערכת הבריאות שלנו – שכן היא עדיין טובה, וכן היא עדיין ממלכתית.
לכן באה הצעת החוק הזאת ואומרת, בעיצומם של דיוניה של ועדת גרמן, ובעיצומו של הדיון סביב הדסה, שבו הפיילוט המפואר של רפואה לעניים ורפואה לעשירים מתגלה גם כלא כלכלי בכלל. זה אפילו לא מציל כלכלית את בית החולים.
לכן אנחנו מביאים שוב את הצעת החוק הזאת, כדי לא להרפות, ולהעלות שוב לדיון ולמנוע בכל כוח שיש בידינו, לשמור על מדינת ישראל כמדינת רווחה, ראויה והגונה, שבה בריאות והצלת חיים אינן תלויות בכספו של אדם. ומי שפצוע ומי שחולה ומי שזקוק לסיוע, יקבל אותו מידי המדינה ולא יכניס את היד לכיסו כדי לשלם.
והערה נוספת. מי שחושב שהביטוח המשלים, שאותו אנחנו משלמים בעל כורחנו מכיסנו – לא כולנו, רק 80%; 20% שאין להם נותרים זנוחים לחלוטין – מי שחושב שהביטוח המשלים ישלם עבור השר"פ, אינו אלא טועה. כי ביום שבו השר"פ יוכנס לכל בתי החולים, ביום הזה גם יועלו הביטוחים המשלימים, ויוקר המחיה יעלה, וכל ההבטחות הפומפוזיות על מאבק ביוקר המחיה, גם הן יקרסו. 
ועל כן, לטובת דמותה המוסרית של מדינת ישראל ולטובת כלכלתה ולטובת בריאות ממלכתית, כשכבר היום רק 60% מההוצאה הלאומית לבריאות היא בידי המדינה – זה מצב רע מאוד לעומת מדינות ה-OECD – לטובת מצב שבו הצלת חיים אינה תלויה בכסף, כשם שלהיות מוגנים על-ידי צבא-הגנה-לישראל לא תלוי בכסף, אנחנו מעלים את הצעת החוק המונעת שר"פ בכל בתי החולים. 
זאת הצעת חוק שהיא בגדר מניעה יותר מאשר שינוי, אם כי השר"פ כבר קיים בכמה וכמה בתי חולים. אני יודעת שהנושא לא עומד בראש סדר-היום, אבל התפקיד שלנו להעלות אותו לשם כדי שוועדת גרמן לא תקבל את החלטותיה בשקט והרחק מאור הזרקורים. תודה רבה."