"אפשר להעלות את גיל הפרישה למדענית ממכון ויצמן - אבל לא לפועלת מפרי הגליל"

28 בפברואר, 2014
שלי השתתפה בתכנית "שישי בחמש" בערוץ אחד, עם אורי לוי וכנרת בראשי, וביקרה את תכנית האוצר להעלות את גיל הפנסיה לכלל העובדים.
 
"יש בעייה עם גיל הפנסיה הנוכחי, זו בעיה כלל-עולמית והיא בעיה טובה שנובעת מכך שתוחלת החיים עלתה. באמת יש אנשים שהם במלוא אונם בגיל הפרישה, לא עובדים בעבודה פיזית קשה ומבחינתם גם רוצים להמשיך לעבוד ולצבור לקרן הפנסיה שלהם.
אבל חשוב לזכור שבגילאים מבוגרים נורא קשה למצוא עבודה, ויש אנשים שלא מועסקים כלל. לא רק הפנסיה תתרחק מהם אלא גם קצבת הזקנה, שהם תלויים בה ממש למחייתם. על האנשים האלה יגזרו חיים של עוני מרוד.
אני לא מדברת רק על מחפשי העבודה אלא גם על העובדים: רבים מהאנשים מעל לגיל 50 הם לא חברי כנסת, מרצים לכלכלה או מנחים בטלויזיה, אלא עובדים בעבודות פיזיות קשות ושוחקות - במפעלי ייצור, בעמידה. עבור אנשים אלה להמשיך ולעבוד עד גיל 70 זו גזירה מאוד קשה.
 
עם הסוגיה הזו צריך להתמודד. צריך להעלות את גיל הפנסיה - אבל וולונטרית. מי שרוצה להמשיך לעבוד בגילאים האלו - יוכל, אני רוצה להמשיך לעבוד ואני מניחה שכולם באולפן גם כן.
אחת הבעיות הקשות של עולם העבודה היא העובדה שהרבה פעמים, אנשים בגילאי 45 ומעלה - פשוט לא ימצאו עבודה. מציאת העבודה הולכת ונעשית קשה יותר ככל שמתגברים, ובמקומות העבודה מעדיפים אנשים צעירים. יש הצעת חוק שלי של קרן לעידוד מקומות עבודה שמעסיקים מבוגרים, לצערי האוצר לא מקבל את הצעת החוק הזו. צריך מדיניות פעילה כדי שאנשים בגיל 50 לא יחשבו מתים ושלא יהיה להם שום עתיד תעסוקתי.
ודווקא בגלל הנקודה הזו - לאחר לאנשים את גיל הפנסיה, את קצבת הזיקנה - וזכרו שכל זקן חמישי הוא עני - משמעותה לגזור עליהם עוני בשלב הרבה יותר מוקדם.
 
יש כאן עוד בעיות כלכליות ומוסריות - למשל אי-השויון במדינת ישראל הוא בעיה לא רק כלכלית אלא מוסרית מאוד קשה. כשמעלים את גיל הפרישה באופן שרירותי גוזרים גזרה קשה לא רק על מי שלא מוצא עבודה אלא על אנשים שעובדים בעבודות פיזיות קשות. מחילים אי-שוויון ויש בזה משהו מאוד אכזרי.
 
לסיכום - באמת יש הרבה אנשים שרוצים להמשיך לעבוד, ויש רובד רחב של מקצועות שבהם אפשר להעלות את גיל הפרישה. המדענית במכון ויצמן, אם גיל הפנסיה שלה יעלה - היא תמשיך לעבוד וליצור המצאות טובות שיתרמו למדינה ולעולם. ואילו האחות או הפועלת בפרי הגליל, שעובדות בעבודה קשה כל ימי חייהן - יצאו לפנסיה בגיל יותר מוקדם."