משחקי החתול והעכבר עם הפלסטינים מזיקים לישראל

5 במרץ, 2014
האזינו:
שלי התראיינה ל''בחצי היום'' עם אסתי פרז ברשת ב', והתייחסה לעתידו של המו''מ המדיני, על רקע ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בארה"ב, וכן על הכנס שארגנה בכנסת במסגרת המאבק בהכנסת השר"פ לבתי החולים הציבוריים. 
 
''יכול להיות שנתניהו מרגיש בר מזל כשתשומת הלב מוסטת לעבר מה שמתרחש באוקראינה, אבל אין כאן ולו שמץ של מזל. מהו האינטרס שלנו? האינטרס שלנו ששוב ישתרר קיפאון למשך שנים? האינטרס שלנו הוא שנוחרם כלכלית בידי הקהילייה האירופית? האינטרס שלנו הוא המשך הסכסוך? יש כאן שיבוש תודעתי. האינטרס הראשון במעלה שלנו הוא לפרוץ קדימה במו''מ. מהו התסריט הנורא ביותר שיכול להתרחש? שאבו מאזן יסכים לשתי מדינות לשני עמים? הרי זה מה שאנחנו רוצים. לכן המשחק בחתול ועכבר, ההשהיה, השיחות האינסופית, הצעד קדימה-שניים אחורה, גל הבנייה בהתנחלויות – כל אלו גורמים לנו נזק.
 
אנחנו ישראלים. הממשלה שלנו היא ממשלה ישראלית, אני חברה בכנסת ישראל, והאחריות שלנו היא על עצמנו. לעולם לא נוכל להכתיב לפלסטינים את המדיניות שלהם. אנחנו צריכים ליצור את הקרקע הפורייה ואת התנאים הנכונים כדי שהסדר כזה יוכל לצאת לדרך. את המשחק 'בואו נוכיח שהפלסטינים אשמים' שיחקו ראשי ממשלות לדורותיהם. המשחק הזה לא מקדם אותנו. ונגיד שנתקדם, ונגיד שנבוא בלי אותם משחקים, ובלי הכלמת פניו של שגריר ארה''ב בישראל, ובלי אמירות בוטות וברוטאליות, כאילו ארה''ב היא המכשול האסטרטגי שלנו ולא בעלת הברית הטובה ביותר שלנו. במקרה הכי גרוע יוכח שהפלסטינים הם הסרבנים, ומצבנו יהיה טוב יותר. בטנגו שמתרחש לנו עכשיו מול העיניים אנחנו יוצאים מופסדים פעם ראשונה, פעם שנייה ופעם שלישית. אנחנו מפסידים גם כיוון שאנחנו באמת רוצים בשלום ובאמת רוצים בפתרון שתי המדינות, גם כיוון שאנחנו מסתכסכים עם הממשל האמריקאי, וגם כיוון שאנחנו נפגעים אסטרטגית, ביטחונית וכלכלית מהסיטואציה הזאת.
 
אני רוצה לאחל הצלחה לבנימין נתניהו, הוא ראש הממשלה שלי, הוא ראש הממשלה של אזרחי ישראל. אבל הצלחה בעיניי היא לא נתיב התחמקות מדיבור על פתרון אפשרי, אלא כניסה ממשית לתוך המו''מ, באחריות, באומץ לב, מתוך אחריות לאומית, ומתוך דאגה לביטחון המדינה. כל זאת בכדי להציב אותנו במקום אחר בתהליך הזה, ובכדי לנצל את ההזדמנות יוצאת הדופן הזאת שבה הממשל האמריקאי כל כך מעוניין במה שמתרחש אצלנו.
 
לגבי הבנייה בהתנחלויות - אני לא באה בטענות לאורי אריאל, הוא איש ימין, והוא שייך למפלגה הימנית הקיצונית ביותר בכנסת. לרוע מזלנו, הוא גם אחד השרים הביצועיסטים היותר טובים. לכן אנחנו רואים גל בנייה אדיר ביהודה ושומרון, שעה שבתוך גבולות מדינת ישראל הקונצנזואלית יש מחנק איום ונורא בדיור בר השגה ובדירות בכלל, והקושי לקנות דירה הולך ומתגבר. את יכולה להסתכל על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ולראות שאין פתרון לבעיית הדיור בתוך מדינת ישראל, ולעומת זאת קיימים שפע של פתרונות בהתנחלויות, בין היתר בהתנחלויות שמחוץ לגושים."
 
בהקשר למאבק כנגד השר''פ, אמרה שלי: ''לא מדובר כאן בשירות רפואי פרטי בתוך בתי חולים פרטיים או במרפאות חוץ – אלא בתוך בתי חולים הציבוריים, דבר שלשמחתנו לא קיים כיום ברוב המכריע של בתי החולים הממשלתיים והציבוריים. למרבית חברי ועדת גרמן שיושבת עכשיו יש כוונה מאוד ברורה להודיע שהשר''פ הוא הפתרון לכל חוליי מערכת בריאות, כך שבתוך מבנה בית חולים הממשלתי, שהוקם מכספי ציבור, יהיה תור נפרד לעשירים, למיוחסים, לאלו שיכולים לשלם. הם יוכלו לבחור את הרופא שיטפל בהם ולקצר את התור שלהם, ופשוטי העם ימשיכו ברפואה הציבורית. זה חלום בלהות.
 
אני מציעה שהמאזינים ידמיינו שבשעות אחר הצהריים, השוטרים, הבלשים והחוקרים המצטיינים יקבלו קורבנות של שוד, אונס ואלימות תמורת תשלום, ויתנו להם שירות יותר טוב; או שפקידי מס הכנסה יקבלו נישומים שיש להם יותר כסף לטיפול פרטי בתוך משרדי מס הכנסה; או שהשופטים יקבלו בשעות אחר הצהריים בתוך כתלי בית המשפט בעלי אמצעים, והם יקבלו טיפול יותר מהיר במערכת המשפט. זאת בדיוק המשמעות של השר''פ. ההשלכה של זה בסופו של דבר תהיה בעיקר על מעמד הביניים, שיצטרך לשלם עוד לביטוחים פרטיים ומשלימים כדי שהמערכת תוכל לעמוד בדבר הזה. היום אני מקיימת בכנסת כנס מאוד גדול, שעוסק באותו דבר שאסור בשום פנים ואופן שיקרה – שר''פ כפתרון לחוליי מערכת הבריאות המיובשת. שר''פ הוא לא פתרון. הוא המחלה עצמה''. 
 
האזינו לראיון המלא: