"חייבים שידור ציבורי, נקודה"

6 במרץ, 2014
האזינו:
שלי התראיינה לתכנית "צבע הכסף" ברשת ב' בעקבות פרסום מסקנות ועדת לנדס בדבר השידור הציבורי.
"קודם כל מילה אישית - אני פותחת את הבוקר עם רשת ב' עם אריה גולן, ועדה לעבודה מקצועית מדהימה של עיתונאים ממש ממש טובים שכנגד כל הסיכויים ובסיטואציה בלתי אפשרית מצליחים לייצר רדיו טוב.
 
נקודת הפתיחה היא שחייבים כמו אוויר לנשימה שידור ציבורי, נקודה. אין כאן שאלה בכלל - בעולם של ערוצים מסחריים בלבד, שכפופים ללחצים של בעלי הון ומפרסמים, בעולם כזה חייבים שידור שיכול לסקר בלי מורא ובאומץ לב את הכוחות הגדולים מאוד שמשפיעים על החיים שלנו - והם בעלי ההון הגדולים והאינטרסים שלהם.
 
בהינתן העובדה שחייבים שידור ציבורי, ואני אומרת את זה כמי שעבדה שנים נפלאות בקול ישראל ברשות השידור, וגם שנים רבות בחדשות ערוץ 2, והייתה נתונה ללחצים כבדים בשני המקומות - כדי שיהיה שידור ציבורי צריך רשות שידור. המתווה הזה של ועדת לנדס, שאני לא מפקפקת בנקיון כפיה, הסיכוי של המתווה הזה להיות מיושם הוא אפס.
אתה חייב לייצר מקורות תקציביים חלופיים לדבר שאתה מוציא, ולביטול האגרה - שהוא נורא פופולרי, מחיאות כפיים סוערות, אבל עכשיו תגיד - מאיפה הכסף?
תקצוב מתוך תקציב המדינה, שאגב הוא כבר סגור עד סוף 2015, יותר תלות הרבה יותר גדולה בפוליטיקאים. החל מהרגע הזה הרשות משועבדת לשר האוצר ולפוליטיקאים נוספים.
 
אני חייבת להגיד כאן משהו שהוא לחלוטין כלכלי. מי שמספר שהוא ימכור את הנכסים שהרשות יושבת עליהם, ומהכסף הזה יבוא המימון - אין חיה כזאת, בחוק. צד ההכנסות שונה מצד ההוצאות. יש כלל הפיסקאלי שעבר בכנסת רק בשבוע שעבר, וקיים כבר יותר מעשור, שבו תקרת ההוצאה היא כזו שבכלל לא משנה מה יהיו ההכנסות, גם אם יפול עכשיו מטאוריט עם יהלומים באמצע החצר של רשות השידור, אי אפשר לקחת את הכסף הזה ולממן ממנו את השידור הציבורי. 
זה צד ההכנסות שלא קשור לצד ההוצאות, אלו שני דברים שונים לחלוטין, ואת זה קבעה גם הממשלה הזו. לכן הקשקוש הזה שימכרו את הקרקע ואת הכסף של הקרקע יפנו לתקציב רשות השידור פשוט לא נכון.
 
צריך לשנות, רשות השידור דועכת וחוטפת מכל הכיוונים. העובדה שנעשית עבודה עיתונאית ,וכן קמות על הרגליים תכניות טובות, והשידור הוא מעניין זה מבחינתי נס, זה לא ייאמן. רשות השידור כן צריכה לעבור שינוי עמוק, וחבל שהרפורמה לא יצאה לפעול בשעתו.
אבל במקום שבו הורסים משמידים ומוחקים, לצערי על סמך הנסיון שלי לא יקום משהו חדש, פשוט ייהרס השידור הציבורי.
 
צריך לומר - אני מכירה את רוב חברי ועדת לנדס וגם את רם עצמו, שהוא איש מקצוע מדהים, אבל אין ישימות לחלק מהדברים ובמידה רבה יש שם המון רצון טוב ומידה גדולה של תמימות. אני מאוד חוששת - גם בגלל החשיבות של השידור הציבורי, וגם בגלל סנטימנטים. במקום שבו יפגעו המון עובדים ויימחק השידור הציבורי  לא יקום משהו אחר. 
 
אני מבטיחה ללוות את התהליך הזה, ולא לאפשר לא פגיעה בעובדים ולא מחיקה של השרות הציבורי."

 

 
להאזנה לראיון המלא: