מדוע שלי בעד חוק הגיוס?

11 במרץ, 2014
שלי דיברה בכנס סיעות האופוזיציה, שנערך במחאה על כללי ההצבעות האנטי-דמוקרטיים שקבעה הקואליציה לגבי חוק הגיוס, חוק המשילות וחוק משאל העם. הכנס היום עסק בחוק הגיוס, שצפוי לעבור במליאה.
 
"אני חשה התקוממות, כלפי הניסיון הבוטה לחדד את השונה, להעמיק את התהום, ולייצר בכוונה סכסוך ומריבה במקום שדווקא המציאות הישראלית מוצאת תרופה.
בהמשך חבר הכנסת עומר בר-לב יציג את הנתונים של שיעורי הגיוס, והנה - מתברר שיש באופן עובדתי, בלי חוק, יותר מתגייסים חרדים, בגלל תהליכים חברתיים מורכבים.
אני לא רוצה למנות כאן את הסיבות לכך שהחוק הזה הוא לקוי והוא פסול, ויש בו קומיבנות ודילים פוליטים, אלא להסביר מדוע הייתי מצביעה בעדו. יש כאן כל מיני קבוצות זהות, אנו מייצגים ציבורים מאוד מאוד שונים במדינת ישראל. יש לנו המון מן המשותף, חוקקנו יחד חוקים נפלאים - יהודים, ערבים, חרדים וחילונים. שיתפנו פעולה בוועדות. ניהלנו יחד מאבקים.
יש בינינו הרבה מן המשותף, אבל יש לנו קבוצת זהות. ובמידה רבה, דווקא משום שבחוק הזה אין משמעות כבדת משקל, ודווקא מכיוון שחוק גיוס היה חייב להחקק בכל מקרה, בגלל החלטת בג"ץ, יש כאן משהו שהוא מגדיר זהות - ברמה האישית שלנו, של הילדים שלנו, של ההורים שלנו. הזהות האישית, המשפחתית, הציונית הקבוצתית, מורכבת בחלק מאוד גדול שלה מהשירות הצבאי ומהיחס שלנו לצה"ל.
זאת הקבוצה שלנו, זה אחד ממרכיבי הזהות שלנו, כמו החתירה לשיווין ודברים רבים אחרים. זה מעצב את חיינו. זה חלק מתחושת הסולידריות שאנו חשים כלפי מדינת ישראל, כלפי החברה הישראלית, זה מרכיב מאוד מאוד דומיננטי בחיינו, לא הבלעדי אבל גם. גם באמצעות השירות בצה"ל אנחנו מגוננים על המדינה ועל המפעל הציוני כפי שאנו תופסים אותו. ואמרו חברי הערבים, חלק מהם, שהם נגד המפעל הציוני. אני לא מצפה מהם להיות פרו-ציונים, יש להם זהויות מורכבות יותר, אבל אני ציונית. לכן חלק מהמשמעות של ההגדרה של הקבוצה שלי היא השירות בצה"ל, וככה אני רואה את ההצבעה הזאת.
אני מזכירה לכם שבהצבעה הראשונה סיעת העבודה הצביעה בעד החוק הזה, עם חופש הצבעה. אם אני לא טועה שניים הצביעו נגדו: ח"כ מרב מיכאלי וח"כ מיקי רוזנטל. וגם בינינו היה וויכוח לא פשוט, אבל בסופו של דבר החלטנו כסיעה להצביע בעד, ולאפשר למי שחושב אחרת להצביע אחרת.
כך אני חושבת גם היום, אין בזה הבעת הזדהות יתרה עם פרטי החוק הזה, אבל יש כאן הצבעה מגדירת-קבוצה, עם אחריות לאנשים שמאמינים בנו ובדרכנו."