הבכי של חברות הגז

18 במרץ, 2014
שלי בבלוג:
"בקרוב מאוד יתן הממונה על ההגבלים הכשר סופי לקרטל גז ענקי ורב עוצמה בישראל. זה אחד הדברים הדרמטיים שקורים עכשיו במדינה.
 
המונופול הזה מעניק לשותפויות הגז שבשליטתו של יצחק תשובה 90% מהגז הטבעי של כולנו לחמישים (!) השנים באות.
כל זה בלי פיקוח על המחירים (כן, אותו פיקוח שהוטל בחגיגיות רבה כל כך על השמנת המתוקה 38%).
 
השבוע, שוב, אחרי סדרה של פעולות שנועדו להיאבק בהחלטה המסוכנת, דרשתי מהממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דייויד גילה:
 
'בהמשך לפגישתנו ולהתכתבויות קודמות בינינו בעניין, אני פונה אליך שוב, ערב החלטתך בעניין ההסדר הכובל במאגרי הגז הטבעי, וכמי שמחויבת לייצג את הציבור הרחב, בבקשה שתפעל כדי להוציא את מאגר לוויתן מידי שותפות דלק-נובל. בנוסף, אני מבקשת כי תורה על הטלת פיקוח על מחירי הגז הטבעי, במסגרת הסמכויות הנתונות לך בחוק ההגבלים העסקיים.
 
ריכוז הבעלות של 90% ממאגרי הגז של מדינת ישראל, אשר שייכים לאזרחי ישראל, בידיהם של יצחק תשובה ושותפיו, תוביל ליצירת המונופול הפרטי רב העוצמה ביותר בהיסטוריה של המשק. במצב זה יימצא כח כלכלי אדיר ולא מבוקר בשליטה פרטית מוחלטת. שותפות תשובה-נובל תאחז בגרונו של משק האנרגיה הישראלי, תקבע את גורלם של מפעלי הייצור והתעשייה, ותקבע את יוקר המחיה בישראל. בידיך הסמכות וההזדמנות לפעול היום, כדי למנוע היווצרות מונופול מחר ובעשורים הקרובים.
 
אני מבינה את חששך מכך ששותפויות הגז העשירות יפעילו כל כלי שבידיהן כדי למנוע ולעכב את הפיצול. אך ראשית, אין סיבה לכך שההליכים יארכו זמן רב, ושנית, לא יתכן שמי שיש בידו כסף וכוח ישתמש בהם כדי להלך אימים על המדינה על מנת לצבור עוד כסף וכוח, על חשבון הציבור הרחב שהאינטרסים שלו אינם מיוצגים. דווקא כיוון שמדובר בהחלטה כה דרמטית, שהשלכותיה יורגשו לכל-כך הרבה שנים – עליך לפעול למען השגת הפתרון הרצוי ביותר, גם אם הלחצים כבדים.'
 
בתמונה: דיון הועדה, משמאלי לאה ורון מנהלת הועדה ואבישי ברוורמן, מימין איציק ועקנין משס."
 
 
 
בדיון בועדה, אמרה שלי למנכ"ל דלק קידוחים, גדעון תדמור: "לפי הבכי שלך עוד רגע והועדה למלחמה בעוני תדון בגורלן המר של ענקיות הגז. אתם עושים רווח של 400-500% על חשבון הציבור."
 
בדיון בועדה סירב תדמור שוב ושוב לענות לשאלה של שלי - מהי עלות יחידת גז לחברות לעומת המחיר שהן גובות. "ששינסקי קבע רווח נורמטיבי של 18%, אתם יצרתם מחיר של 6 דולר ליחידת אנרגיה, עם עלות של מאכסימום דולר וחצי. ואת כל זה אתם מרשים לעצמכם כי אתם מונופול. מצד אחד אתם לא צריכים להתמודד בתנאי תחרות, מצד שני אף אחד לא מטיל פיקוח על המחירים המטורפים שלכם. אבל אין לי טענות אליך. התפקיד שלך הוא לעשות כסף. אני תובעת מהרגולטורים לעשות תפקידם. מסקנות ועדת שישינסקי הולכות ונמוגות באוויר. אני תובעת, בשם הציבור, מהממונה על הנפט שלא לחדש רשיון על המאגרים לנובל ולדלק שלא עמדו בתנאים ועברו על החוק, משר האוצר לא להיכנע לאולטימטום של וודסייד, ולגבות מסים לפי חקיקת ששינסקי, ומהממונה על ההגבלים להיות עקבי ולא לאפשר מונופול וקרטל, ובעיקר – להטיל פיקוח על המחירים.
 
מה שקורה כאן זו טרגדיה של הציבור הישראלי. הנושא הכלכלי, החברתי והבטחוני הכי חשוב ודרמטי שנדון בימים אלה זו סוגיית הגז, והיא מוזנחת, מופקרת. שמענו כאן מכל רגולטור עשר פעמים את המלים "זה מורכב", שזו מלה נרדפת לכניעה מוחלטת לענקיות הגז. השרים הרלבנטיים וראש הממשלה משתפים פעולה באופן מוחלט עם חברות הגז, בשביל הח"כים זה לא מספיק סקסי ומובן, ואפילו הארגונים מתקשים בגיוס תרומות לצורך המאבק. הממשלה רוקדת  לפי החליל של חברת וודסייד והלוביסטים של שותפויות הגז.
 
אנחנו זוכרים באיזו מהירות הוטל פה פיקוח על השמנת המתוקה, פלוס מסיבות עיתונאים. השמנת המתוקה זו בדיחה לעומת המחירים הפרועים ורווחי המליארדים של חברות הגז. זו השפעה ישירה על יוקר המחיה, על החשמל, על המים, על מחירו של כל מוצר, וגם על הכנסות המדינה."